uretan
Aktywni Smakowicze-
Postów
175 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
2
Ostatnia wygrana uretan w dniu 18 Sierpnia 2017
Użytkownicy przyznają uretan punkty reputacji!
Informacje o użytkowniku
-
Lokalizacja
Warszawa
Ostatnie wizyty
19031 wyświetleń profilu
Osiągnięcia uretan
-
Przy tak małej grubości farszu i surowe się upiecze, ale można wziąć także mielone gotowane (np z zupy) albo nawet pieczone.
-
Radzę przeczytać z uwagą zakończenie przepisu ;). Oczywiście, że ruski też można, tylko do farszu trzeba dodać surowe jajko (żeby się nie rozciapciał)
-
Jest to moja ukochana potrawa z wołowiny. Stanowi komplet z dodatkami, które sprawdziły się przez wiele lat przyrządzania. Robię je przynajmniej raz w miesiącu. Przygotowanie trwa dość długo, ale te zrazy w zasadzie "robią się same". Można w tym czasie robić coś innego, byle od czasu do czasu zajrzeć pod pokrywkę (i powęszyć ;)) Składniki: 1 kg wołowiny bez kości (ligawa, roastbef), 0,5 kg cebuli, 3 - 4 dag grzybów suszonych (wypraktykowałem, że najlepsze są maślaki - silny aromat i ciemny kolor), 5 zgniecionych owoców jałowca, 1 zmiażdżony ząbek czosnku, pół listka laurowego, 1 szklanka mocnego rosołu (może być z kostki - 1 kostka w szklance wrzątku), 1 czubata łyżka masła, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, płaska łyżeczka mielonej kolendry, oliwa do smażenia, sól, pieprz, mąka do zagęszczenia. Wykonanie.Grzyby połamać, namoczyć w zimnej wodzie. Mięso pociąć w poprzek włókien na plastry o grubości ok 1 cm. Na dużej patelni rozgrzać 4 - 5 łyżek oliwy. Obsmażać mięso partiami na dość dużym ogniu do lekkiego zrumienienia, przekładać do garnka. Na pozostały tłuszcz wsypać pokrojoną w grubą kostkę cebulę. Na niezbyt dużym ogniu lekko ją zrumienić, dodać do mięsa. Włożyć do garnka masło, dodać czosnek, postawić na malutkim ogniu pod pokrywką. Gdy zawartość się zagotuje dodać grzyby wraz z wodą z moczenia, włożyć jałowiec, liść laurowy wlać rosół, dodać koncentrat i kolendrę. Przykryć, dusić do miękkości mięsa na malutkim ogniu. Doprawić do smaku solą i pieprzem (dla aksamitnego smaku można włożyć łyżeczkę miodu). Gdyby cebula niewystarczająco dla naszego gustu zagęściła sos rozprowadzić 2 - 3 łyżeczki mąki w pół szklance zimnej wody, dodać, wymieszać i zagotować. Podaje się klasycznie z kopytkami lub kaszą jęczmienną (pęczak). Jako jarzynę stosuję konserwatywnie wysokoczosnkowe ogórki kiszone, ale można poeksperymentować. Można przyrządzić z mniejeszej ilości składników lub np. w postaci gulaszu myśliwskiego - wtedy mięso może być gorsze (łata, gulaszowe), pokrojone w kostkę - przygotowanie identycznie. Gulasz można podawać również z ziemniakami. SMACZNEGO!
-
Darek`s. Bardzo się cieszę. Lubię, gdy proste przepisy smakują.
-
A możesz sobie nabyć pędzelek kuchenny i przed każdym naleśnikiem po prostu lekko "pomalować" patelnię tłuszczem. Ja czasami (w braku pędzelka) używam zwilżonego tłuszczem tamponika zwiniętego z kawałka papierowego ręcznika. Też działa.
-
Składniki: 1 główka świeżych brokułów lub 1 paczka mrożonych, 15 dag sera feta, pół szklanki łuskanych ziaren słonecznika, łyżka oliwy, pieprz. Wykonanie: Brokuły podzielić na różyczki, wrzucić na lekko osolony wrzątek, ugotować do miękkości, odcedzić, ostudzić. Ziarna słonecznika wsypać na patelnię i prażyć na małym ogniu do lekkiego zrumienienia (staną się wtedy kruche i chrupiące). Ser pokroić w małą kostkę (o boku ok 0,5 cm). Wymieszać brokuły ze słonecznikiem, kostkami sera, oliwą i dwiema szczyptami pieprzu. Smakoszom radzę dorzucić 1 zmiażdżony ząbek czosnku. Delikatnie wymieszać. Odstawić do lodówki na co najmniej 0,5 godziny. Smacznego.
-
Z doświadczenia wiem, że takie buraczki przeznaczone na zimną sałatkę lub gorącą jarzynkę są znacznie smaczniejsze niż gotowane (podczas pieczenia cały smak pozostaje w buraczku) :-)
-
Mimo, że przypomina gęstą zupę, umieszczam ten gulasz w "daniach głównych" ponieważ tak naprawdę jest to jednogarnkowa potrawa, która np. mnie wystarcza za cały obiad. Składniki: 60 dag wołowiny bez kości, 1 czubata łyżka smalcu (najlepiej z wędzonej słoniny), 3 duże cebule, 3 średnie ziemniaki, torebka słodkiej czerwonej papryki, 1 marchew, 1 pietruszka, 1 czerwona papryka, 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, kminek. Wykonanie: Mięso pokroić w drobną kostkę, szybko przysmażyć na silnym ogniu na rozgrzanym smalcu w garnku, na 30 sekund przed końcem smażenia dodać łyżeczkę kminku. Zdjąć z ognia. Gdy przestanie skwierczeć wsypać sproszkowaną paprykę i dokładnie rozprowadzić ją w tłuszczu aby oddała smak i kolor. Wsypać posiekaną drobno cebulę, postawić na bardzo małym ogniu. Dusić pod przykryciem ok. 15 min. Nie może zacząć się smażyć więc w razie potrzeby podlać 1 - 2 łyżkami wody. Wsypać drobno pokrojony strąk papryki,dodać pietruszkę i marchewkę w cienkich plasterkach, lekko posolić (ok. pół łyżeczki), dusić jeszcze 10 min. Dodać koncentrat pomidorowy. Wlać wrzątku tyle, żeby poziom płynu był na pół dłoni powyżej mięsa, zagotować, wsypać ziemniaki pokrojone w drobną kostkę. Gotować do miękkości ziemniaków. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Jako obowiązkowy dodatek należy ugotować ręcznie formowane drobne zacierki zrobione z jajka, mąki (ile jajo zabierze) i soli. Smacznego!
-
Napisz jak smakowało :-)
-
Składniki: 1 kg małych ogórków (3-7 cm długości), 1 marchewka, 5—6 małych cebulek, 4 listki laurowe,kilka ziaren pieprzu, 3-5 dag soli, 1/4 szklanki octu 10 %, 2,5 szklanki wody, 4 ząbki czosnku (ja dodaję jeszcze łyżeczkę świeżo wyłuskanych nasion kopru). Wykonanie: Ogórki umyć, najlepiej szorując szczoteczką. Wrzucić je na moment do wrzątku, odcedzić i przelać zimną wodą. Nakłuć każdy ogórek widelcem, natrzeć solą, ułożyć w porcelanowym naczyniu, obciążyć talerzykiem, nakryć i odstawić na 12 godz. Marchewkę umyć, oskrobać, pokroić w talarki lub gwiazdki i razem z oczyszczoną cebulą wrzucić na moment do wrzącej wody. Wyjąć i razem z osączonymi z solanki ogórkami ułożyć pionowo w słoikach, dodając do każdego ząbek czosnku. Zagotować wodę z octem, nasionami kopru, listkami laurowymi oraz pieprzem i gorącą zalać korniszony w słoikach. Zamknąć i pasteryzować w temperaturze 90°C przez 20—25 min. źródło: Zdzisława Skrodzka "Kompoty marynaty dżemy"
-
Jeśli chcesz aby naleśniki były mniej chrupkie, zmniejsz ilość wody na rzecz mleka (tłustego). Z "przypałami" po drugiej stronie naleśnika częściowo poradzisz sobie robiąc ogólnie trochę gęstsze ciasto (jak dobra śmietana) i dodając do ciasta w trakcie miksowania 2 -3 łyżek oliwy.
-
Składniki: 0,5 kg żółtego sera dobrze się topiącego, jajko, bułka tarta, pieprz, oregano, oliwa do smażenia Wykonanie: Ser pokroić na plastry o grubości 1 cm. Jajko rozbełtać, dodać szczyptę pieprzu i ewentualnie oregano. Plastry sera dokładnie unurzać w jajku, obtoczyć tartą bułką. Czynność powtórzyć (panierka musi być gruba, aby stopiony ser nie wypłynął) smażyć na rozgrzanej oliwie z obydwu stron do zrumienienia. Podawać gorący. Może służyć jako przekąska lub podstawa dania obiadowego - wtedy można podać z ziemniakami, frytkami, kluskami i dowolną surówką. Zamiast tartej bułki można użyć jako panierki drobno pokruszonych płatków kukurydzianych. Smacznego
-
Składniki: (Na 2 osoby) Dwa 1,5 cm kotlety z karkówki, 10 dag surowego, wędzonego boczku, 2 pory obrane z twardych liści, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka miodu, mała puszeczka koncentratu pomidorowego, vegeta, sól, pieprz, świeża bazylia. Wykonanie: Boczek pokroić w drobną kostkę, zesmażyć. Karkówkę pociąć na paski o kwadratowym przekroju, dodać do boczku, smażyć na dość silnym ogniu do lekkiego zrumienienia. Zmniejszyć ogień, dodać pory pokrojone w cienkie plasterki, zmiażdżony czosnek, miód, koncentrat pomidorowy, łyżeczkę vegety. Dusić pod przykryciem do miękkości mięsa. W razie zbytniego wygotowania płynu dolać 2 łyżki wody lub czerwonego wina, pod koniec duszenia dodać czubatą łyżkę posiekanej bazylii. Zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z kluskami lub ryżem. Smacznego
-
Składniki: 1 szklanka ryżu parboiled, 2 kostki bulionu grzybowego, 2 łyżeczki kurkumy, 1 łyżka masła, 1 duża czerwona papryka, 1 por (część biała i zielona), 1 średni gładki ogórek, dwa duże twarde pomidory, mały słoik pieczarek marynowanych (UWAGA! zachować zalewę), mały słoik jasnych oliwek, mała puszka kukurydzy konserwowej, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka miodu, sól i pieprz. Wykonanie: Ryż zalać w garnku 2,5 szklankami wrzątku, dodać kurkumę, rozdrobnione kostki bulionowe i masło, doprowadzić do wrzenia. Gotować pod przykryciem na najmniejszym ogniu do chwili całkowitego wchłonięcia płynu. Zdjąć z ognia, przemieszać widelcem, odstawić do wystygnięcia. Paprykę, por, ogórek (razem ze skórką), pomidory i pieczarki pokroić na kosteczkę (im drobniejsza, tym lepsza). Oliwki pokroić w jak najcieńsze krążki. Wszystkie warzywa wymieszać i dodać kukurydzę dokładnie osączoną z zalewy, zmiażdżony ząbek czosnku, miód, oliwę i 2 - 4 łyżki zalewy z pieczarek. Warzywa połączyć z wystudzonym ryżem i pozostawić na 10 min. Ponownie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem. Wstawić na co najmniej 20 min do lodówki. Przed podaniem ponownie przemieszać. Sałatka jest pełnym dodatkiem do mięs z grilla i pieczonych (zastępuje także surówki) Poza tym ta sałatka może być daniem samodzielnym po dodaniu 15 dag chudej szynki (najlepiej konserwowej) pokrojonej w cienkie paski lub 10 dag tak samo pokrojonego wędzonego sera (może być oscypek).
-
A propos rumu. Można go samemu przygotować z czystej wódki, odrobniny cukru i esencji (nie aromatu! bo aromaty są na oleju) rumowej.