Skocz do zawartości

PoProstuDora

Smakowicze
  • Postów

    23
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez PoProstuDora

  1. "Gramów", błagam -_- Mamy w Polsce odmianę przez przypadki. Co do przepisu, to do posypania jak najbardziej można użyć bazylii, ale dorzucona podczas gotowania wzbogaca smak sosu. Osobiście nie lubię unikać jej dodawania do dań na bazie sosu pomidorowego.
  2. @AnnaK W wielu przepisach można zastąpić jajko wodą z ciecierzycy (nazywa się to chyba aquaphaba...?), bananem (0,5 = 1 jajko) lub gęstym śluzem z parzonego lnu.
  3. Przecież to jest risotto z warzywami -.- A myślałam, że może wariacja na temat barwienia ryżu domowymi barwnikami z warzyw. Dla dzieciaków jedzenie takiego ryżu pewnie byłoby frajdą... :) @marysi_co Czerwony jest całkiem smaczny. Próbowałaś czarnego? Czasami dodaję do zup, nie robi się taki miękki, jak zwykły biały i dobrze komponuje się ze słonym mięsnym bulionem.
  4. Jak słodko wygląda. Ładne zdjęcia. Uwielbiam torty z kakaowym biszkoptem :3 @natsko1993 Próbowałaś robić budyń domowy do kremu? Jeśli tak, to jak ci wyszedł? Przyznam, że dla mnie smakuje o wiele lepiej, niż z proszku, dlatego pytam.
  5. PoProstuDora

    Zdrowe frytki?

    Lepiej zadbać o prawidłowe pH kwasu żołądkowego w pierwszej kolejności. Co do frytek, to z piekarnika są smaczne. Możecie też przygotować "frytki" z innych warzyw: batatów, marchwi, topinambura, selera, pietruszi (korzenia). Co prawda pieczone lub smażone, ale już nie taka bomba węglowodanowa.
  6. Szkoda, że nikt nie zwrócił uwagi na to, że waga 42 to już niedowaga, nie wspominając o schudnięciu do 35. Dopiero teraz tutaj trafiłam, ale i tak szlag mnie chce trafić. Dla wszystkich w przyszłości, którzy tutaj trafią: zastanówcie się najpierw, co macie w głowach i idźcie do psychologa, bo odczuwanie szczerej chęci posiadania znacznej niedowagi jest uważane za zaburzenie. Zdrowa dieta polega na osiągnięciu wagi prawidłowej dla zdrowia i rozwoju, nie na chudnięciu!
  7. Carbonara DeLarge, Carbonara Aśki K.
  8. Proszę: wystarczy wyszukać na forum frazę i masz wyniki -.- 1 2 3
  9. Na pewno. Ja podpiekam osobno mięsne dodatki do takich tostów, smak staje się o wiele bogatszy. Byleby tylko cienko je pokroić.
  10. Bardzo jestem ciekawa, jak zrobić zaczyn do tego chlebka. Ktoś coś?
  11. Ja z kolei nie potrafię zapomnieć pierogów z truskawkami i jagodami, pieczonych na maśle i szałwii. W sam raz na letnie wieczory.
  12. A ja rzuciłam się na pieczenie tortu bezowego.
  13. Że też wcześniej nikt się nie zorientował! :D Zamiast ziemniaków polecam bataty. Ten sam rząd, inna rodzina, co ziemniaki. Może bardzo pasować do indyka z owocami.
  14. Cały garnek, bo to jest podstawa do barszczu, w dodatku trochę i tak się wygotuje, co uzupełnisz objętościowo burakami.
  15. Jakby komuś kiedyś miało się przydać, bo widzę, że wątek pozostawiony sam sobie. O stylu orientalnym się nie wypowiem, bo się nie bardzo znam, ale do kaszy (powiedzmy, że na 1 szklankę suchej) podczas gotowania można dodać pieprz, sól, 0.5 łyżeczki bazylii, tyle samo majeranku, szczyptę oregano, posiekany ząbek czosnku, a pod koniec zetrzeć do niej ser parmezan. Smaczny dodatek do mięs i sosów, zwłaszcza jeśli komuś nudzi się smak "czystej" kaszy. Można również ugotowaną uprażyć z białą cebulą na maśle, z pieprzem cayenne.
  16. Nie ma co martwić się o wyrzuty sumienia przy jednorazowym zjedzeniu kilku muffinek albo ciastek. :) "Problem" dla nas, jeśli chodzi o amerykańskie przepisy jest taki, że Amerykanie lubią po prostu o wiele słodsze potrawy - tam wszystko jest o wiele słodsze, niż u nas. W takich przepisach dobrze jest po prostu zmniejszyć ilość cukru o 1/3 lub nawet połowę. Wtedy smak jest bardziej zbalansowany. Jeśli chodzi o zamienniki cukru białego, to owszem, stewia i ksylitol, ale też naturalne soki, miód, cukier brązowy, który ma delikatniejszy smak. Radziłabym tylko uważać, raz - na ksylitol (jeśli wcześniej się go nie jadło, może człowieka przeczyścić) i dwa - na stewię (ma specyficzny posmak, który zostaje w wypiekach, a może przeszkadzać, jeśli nie jest się do niego przyzwyczajonym).
  17. PoProstuDora

    Bezglutenowo

    Ogólnie wiele przepisów na ciastka i inne słodkości można łatwo zmodyfikować. Mąka kukurydziana, gryczana, ryżowa, nie posiadają glutenu, a to często jedyna przeszkoda, którą trzeba pokonać w domu, żeby przyrządzić takie smakołyki. Najprostszy przepis - ciastka z kawałkami czekolady. - 225 g masła (miękkiego); - 130 g cukru (1/3 z tego białego, 2/3 brązowego - wpływa na kolor i konsystencję ciastek); - 1 łyżeczka ekstraktu wanilii; - 2 duże jaja; - 270 g mąki gryczanej; - 1 łyżeczka proszku do pieczenia; - 0,5 łyżeczki soli; - 250 g siekanej mlecznej czekolady. Ucieramy masło z cukrem, dodajemy jajka po jednym i ekstrakt. Wsypujemy suche składniki (bez czekolady). Ciasto zostawiamy na pół godzinki (kasza gryczana nie ma glutenu, ale ciasto z niej po pewnym czasie staje się elastyczne, chyba po wydzieleniu jakiegoś rodzaju śluzu, dokładnie nie wiem), aż stanie się mniej klejące w dotyku. Dodajemy czekoladę i dokładnie mieszamy. Wstawiamy do lodówki na 10-15 minut. Po wyjęciu formujemy kuleczki średnicy ok. 3-4 cm, wykładamy na blachę. Ciastka z mąki pszennej pieką się krócej, za to z gryczanej nawet 13 minut, w niższej temperaturze, bo gryka szybciej się pali. 150-160 st. C.
  18. Nie lepiej zamiast oleju lnianego, który pali się bardzo szybko i traci wszystkie właściwości odżywcze, użyć oleju kokosowego lub smalcu?
  19. Można też użyć zmielonych płatków kukurydzianych albo mąki kukurydzianej lub gryczanej, trzeba tylko piec nieco wolniej. Ostatecznie można też zamoczyć je w rozbełtanym jajku i mące z przyprawami (pali się jeszcze szybciej, ale to też jakaś możliwość).
  20. Skoro już wcześniej odkopała Kajzerka... Osobiście bałabym się wypić ajerkoniak z surowych jaj zaprawnionych tylko wódką. Może irracjonalnie, ale jednak. Bardziej podchodzi mi tzw. eggnog, na ciepło. Przepis na ilość w sam raz na spotkanie towarzyskie: - 1900 ml mleka; - 1 laska wanilii razem z nasionami; - 450 ml śmietany 30%; - 300 ml ulubionego alkoholu (może być wódka, ale równie dobrze smakuje z rumem, whisky itd.); - 400 g cukru białego; - 16 żółtek. W rondlu na średnio-dużej mocy palnika podgrzewać mleko, wanilię i cukier, cały czas mieszając, do rozpuszczenia się cukru. Rózgą roztrzepać żółtka i małym, statecznym strumieniem dolewać gorące mleko, cały czas trzepiąc. Wymieszaną mieszankę przelać z powrotem do rondla i gotować na średnio-małej mocy przez ok 20 minut, ciągle mieszając. Kiedy mikstura zacznie być wystarczająco gęsta, aby pokryć łyżeczkę i nie spłynąć, można zdjąć z ognia i przelać przez sitko, żeby pozbyć się wanilii. tą samą rózgą wmieszać śmietanę i alkohol. Można pić na ciepło, a można też schłodzić całkiem w lodówce.
  21. Serdecznie witam wszystkich i pozdrawiam. Jestem Dora. Lubię fora, lubię gotować, jestem atencyjnym żebrakiem gastronomii i chociaż nie mam okazji przygotowywać nowych przepisów tak często, jak bym chciała, to staram się i ciągle szukam nowych kulinarnych wyzwań. Najczęściej jednak pochłaniam przepisy z Internetu i to je testuję, a potem chowam sobie, zapisane na szybko, do kajeciku. Tutaj trafiłam, szukając społeczności lubiącej to samo, co ja. Mam nadzieję, że poczuję się tutaj dobrze i że nie będziecie mieli mi za złe odkopywania wątków sprzed lat. :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.