Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam mieć zabieg usunięcia kamieni za ok.2 miesiące.Do tego czasu mam stosowac dietę.Może ktoś z was wie,czego należy unikać.Z reguły wiem,po czym mam ataki,ale czasami jest tak,że po wszystkim. Pozdr.

Opublikowano

Witam tak się składa że ja jestem po resekcji woreczka żółciowego. Dieta ta ma być lekko strawna wszystko gotowane , chuda wędlina , pieczywo pszenne, zmniejszyć sól i różnego rodzaju przyprawy a używać w umiarze wegete. Można jeść ryż , zimniaki ale w małych ilościach, zup nie zaciągać, a warzywa to tylko gotowane.To co pamiętałam to Ci przekazuje , jak byś miała jakieś pytanie to odezwij sie to może jakoś wspulnie coś poradzimy. :) Pozdrawiam serdecznie

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Jeśli dokucza pęcherzyk żółciowy

Kolka żółciowa pojawia się zwykle po spożyciu obfitego, bogatego w tłuszcze posiłku. Ból zlokalizowany jest najczęściej w okolicy prawego podżebrza i promieniuje do prawej łopatki. Towarzyszą mu często nudności i wymioty, podwyższona temperatura. Przyczyną kolki są kamienie żółciowe. O zaleceniach żywieniowych w chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych mówi dietetyczka z Polskiego Towarzystwa Dietetyki mgr Helena Ciborowska.

Trudno wskazać jednoznaczne postępowanie, które może uchronić przed kamicą żółciową. Osoby dbające o właściwą dietę, z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu, chorują na kamicę żółciową znacznie rzadziej. Jednak osoby zdrowe i odżywiające się prawidłowo też na nią zapadają. W pęcherzyku żółciowym tworzą się złogi złożone z cholesterolu i barwników żółciowych z domieszką soli wapnia.

Mniejsze kamienie nie wywołują zwykle dolegliwości, zazwyczaj przemieszczają się do jelita i zostają wydalone na zewnątrz organizmu. Niekiedy jednak występują zmiany zapalne i objawy w postaci napadów bólowych, zdarza się również, że kamień utknie w przewodzie żółciowym utrudniając przepływ żółci. Leczenie kamicy żółciowej może być operacyjne lub zachowawcze. Dużą rolę w terapii odgrywa dieta.

Dieta w stanach ostrych

Przez pierwszą dobę choremu podaje się tylko ciepłe płyny: słodzoną herbatę z cytryną, słodkie soki owocowe. Druga doba: dieta kleikowo-owocowa. Kleiki przygotowuje się z kaszy jęczmiennej, z kaszy manny, ryżu, płatków owsianych. Powinny być przecedzone; jeśli lekarz zaleci, należy kleiki przecierać. Oprócz kleików podaje się przetarte kompoty z jabłek gotowanych lub pieczonych, soki owocowe. Od trzeciej do piątej doby nadal stosuje się dietę kleikowo-owocową, wprowadzając niewielką ilość chudego mleka, chudego twarożku i masła.

W następnych dniach sposób żywienia ulega rozszerzeniu, stopniowo przechodząc do diety łatwo strawnej, z ograniczeniem tłuszczu i błonnika pokarmowego.

Niekiedy w stanach ostrych, zwłaszcza przy uporczywych wymiotach, wskazane jest żywienie pozajelitowe (drogą dożylną), po czym przez kilka dni zamiast kleików można choremu podawać bezresztkowe diety przemysłowe.

Dieta w stanach przewlekłych

- W przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w towarzyszącej stanom zapalnym kamicy żółciowej, w chorobie nowotworowej pęcherzyka i przewodów żółciowych stosuje się dietę łatwo strawną, z ograniczeniem tłuszczu, błonnika pokarmowego, cholesterolu i kwasu szczawiowego - mówi Helena Ciborowska i dodaje, że ilość kalorii w diecie nie ulega obniżeniu.

- Wartość energetyczna diety wynosi około 2000 kcal - wskazuje dietetyczka. - Posiłki powinny mieć temperaturę umiarkowaną, należy je spożywać pięć razy w ciągu dnia, w niewielkich objętościach.

* Białko podaje się ok. 1 g na 1 kg masy ciała, czyli przeciętnie 70 - 80 g na dobę. Dostarcza ono 13 - 16 proc. energii dobowego zapotrzebowania.

* Tłuszcze, ze względu na gorsze trawienie i wchłanianie, ogranicza się do 40 g na dobę. Składnik ten pokrywa dobowe zapotrzebowanie energetyczne tylko w 16 proc. Prawie połowę tłuszczu dostarczają produkty białkowe: mięsa, wędliny, ryby, drób, sery, mleko.

Resztę tłuszczu w postaci oliwy z oliwek, olejów (rzepakowego bezerukowego, słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron), ponadto masła, margaryn miękkich, powinno się spożywać ok. 20 - 25 g na dobę. Boczek, słoninę, smalec, łój, kwaśną śmietanę, zabielacze do kawy (śmietankę w proszku) całkowicie eliminujemy z diety.

* Węglowodany uzupełniają zapotrzebowanie energetyczne. Lepiej tolerowane są węglowodany złożone - skrobiowe, pochodzące z produktów zbożowych. Węglowodany występujące w cukrze, miodach, słodyczach sprzyjają tworzeniu się kamieni żółciowych i jemy je w ograniczonych ilościach.

* Z diety wykluczamy produkty z dużą ilością błonnika, np. pieczywo razowe, grube kasze, owoce i warzywa w postaci surówek. Wyjątek stanowi kamica żółciowa bezobjawowa - wówczas dieta z większą ilością błonnika zwiększa perystaltykę jelit, wobec czego tworzy się mniej soli żółciowych wchodzących w skład kamieni.

* Ważną rolę odgrywają witaminy, zwłaszcza C i A. Podajemy choremu soki i przeciery z owoców jagodowych, cytrusowych, pomidory bez skórki, marchew, dynię.

* Przeciwwskazane są produkty bogate w cholesterol (powodują silne skurcze pęcherzyka, nasilając dolegliwości): żółtka jaj, podroby, sery żółte, śmietana, tłuste mleko, tłuste jogurty, tłuste sery twarogowe, tłuste mięso, skóra z drobiu.

* Należy ograniczyć produkty zawierające duże ilości kwasu szczawiowego: szpinak, szczaw, rabarbar.

* Generalnie, z diety chorego wykluczamy produkty i potrawy: ciężko strawne (smażone, pieczone, tłuste); długo zalegające w żołądku (m. in. pierogi, grube makarony, zacierka); wzdymające (suche nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne), warzywa cebulowe, gruszki, czereśnie, ogórki, pieczywo żytnie, potrawy ostro przyprawione.

Gotujemy w wodzie lub na parze

albo w naczyniach bez wody, dusząc bez obsmażania na tłuszczu. - Można też piec w folii, w pergaminie, na rożnie, ruszcie lub w kombiwarze - radzi Helena Ciborowska. - Tłuszcz w zalecanych ilościach dodaje się do gotowanych potraw w postaci surowej.

Zupy i sosy przygotowujemy tylko na wywarach warzywnych, podprawiamy zawiesiną z mąki i mleka.

Do potraw, które nie mogą obejść się bez jajek, dodajemy tylko białko. Warzywa i owoce podaje się w postaci soków oraz gotowane i rozdrobnione.

Pieczywo razowe zastępujemy pszennym, jasnym. I zawsze należy pamiętać, że dieta powinna pokryć zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz zapewnić utrzymanie należytej masy ciała.

Przykładowy jadłospis

I śniadanie: zupa mleczna z kaszą manną, pieczywo pszenne, jajecznica (tylko białka jaj), marmolada, owoce, herbata;

II śniadanie: kanapka z chudą wędliną na liściu sałaty, napój pomidorowy;

Obiad: zupa jarzynowa z lanym ciastem na białkach, bitki cielęce, ziemniaki puree, buraczki, sok owocowy;

Podwieczorek: kisiel mleczny;

Kolacja: makaron nitki z przecierem truskawkowym, herbata z mlekiem.

Dziennik Polski (26.1.2006)

[LINK NIEAKTUALNY]

  • Thanks 1
  • 2 lata później...
Opublikowano

Witaj. Tydzień temu przeszłam operację usunięcia pęcherzyka żółciowego. Wymienię Ci kilka produktów dozwolonych jak i tych zakazanych. Dozwolone: czerstwe pieczywo,kasza manna,jęczmienna,płatki owsiane,ryż,drobny makaron niskojajeczny,mleko 2%,ser biały chudy,mięso chude,indy,cielęcina,królik,ryby typu sola,dorsz,sandacz,białko jaj,masło,warzywa gotowane,marchew,buraki,brokuły,szpinak,kalafior,młoda zielona sałata,pomidory bez skórki,ziemniaki gotowane,owoce gotowane bez skórki,jabłka,morele,brzoskwinie,soki owocowe,cukier,dżemy,sok z cytryny,koper,kminek,sól,słaba herbata,kawa zbożowa z mlekiem,soki warzywne,zupy mleczne,zupy bez wywarów z kości,bez zasmażki,mięso pieczone w folii,pulpety,budynie,kisiel,galaretki. Zakazane: pieczywo świeże,chleb razowy,mąki razowe,grube kasze,bób,fasola,mleko zsiadłe,kefir,jogurt,sery żółte,sery topione,mięsa tłuste,baranina,wieprzowina,kaczka,ryby tłuste,makrela,łasoś,śledzie,sardynki,konserwy mięsne,mięsa peklowane,żółtka jaj,słonina,smalec,boczek,margaryny twarde,kwaśna śmietana,ogórki,rzodkiewka,papryka,szczaw,cebula,warzywa konserwowe lub doprawiane octem,grzyby,frytki,ziemniaki smażone,pyzy,placki ziemniaczane,surowe owoce,agrest,gruszki,czerwśnie,śliwki,orzechy,owoce suszone,czekolada,chałwa,cukierki czekoladowe,pieprz,ocet,musztarda,pikle,czosnek,mocna herbata,kawa naturalna,kakao,alkohol,napoje gazowane,rosoły,grochówka,zupa fasolowa,mięsa smażone,pieczone,duszone,galarety rybne i mięsne,torty,kruche ciasta,makowce,keksy,pączki,desery z kakao lub czekoladą,lody. To jest cała lista jaką ja dostałam od swojej lekarki przed operacją. Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci pomogę. pozdrawiam :D

  • 3 lata później...
Opublikowano

Witajcie. W ubiegły czwartek mój mąż trafił do szpitala,okazało się że ma zapchany przewó żółciowy i z tego powodu zrobił się cały żółty. Przez te wszystkie dni aż do dzisiaj miał podawane dwa razy dziennie kroplówki.Lekarz prowadzący powiedział mu że operacja jest nie unikniona,ale ze względu na osłabiona wątrobę narazie musi być odłożona.Jutro wychodzi do domu i tu moje zmartwienie,co może jeść,potrzebowałabym przykładową dietę.Bardzo proszę o pomoc :dry: pozdrawiam :biggrin:

  • 4 miesiące temu...
Opublikowano

mam wilką prośbę proszę o radę poszukuję diety dla dziadka ma kamienie na woreczku a potrzebna jest operacja niestety nie może się poddać jej ponieważ jest za słaby miał wylew i udar po uśpieniu może do nas nie wrócić, ostatnio ma coraz częstsze bóle, wylądował już na pogotowiu ale nic mu tam zrobić nie mogą podali kroplówkę i to wszystko, jeszcze jedna sprawa ma również cukrzycę i tarczycę sama nie wiem co mogę mu gotować proszę o radę i z góry dziękuję

Opublikowano

Popatrz wyżej - DeLarge zamieścił przykładowe wskazania i zakazy w kamicy żółciowej. Przy stanie zdrowia Twojego Dziadzi najlepiej żeby dietę ustalił lekarz. Życzę dużo zdrówka 🙂

  • Confused 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.