Kolejna zdrowa produkcja z czerwoną kapustą! :)
Tym razem czerwoną kapustę kisiłam z marchewką, jabłkami i cebulą... Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? A jednak cebula też się ukisiła :) Mało tego, a jak fajne całość ze sobą smakowała?! Super! :)
Ja już wiem jak smakuje ta purpurowa kapustka, ponieważ gościła ona wczoraj na moim odpustowym obiedzie :) Obok kluseczek z dziurką, rolady, pysznego sosu oraz ogórkowej sałatki, którą robiłam w tym roku - wszystko było pyszne! A rodzinka oceniła moje obiadowe dodatki na 6 z plusem :)
Taka kiszona domowa kapusta jest najlepsza, ale to już chyba wiecie. Pasuje ona praktycznie do każdego drugiego dania. W sezonie zimowym warto ją często serwować do obiadku, aby nie chorować!
Jeśli zabierzecie się do kiszenia nawet teraz, to do Świąt Wasza kapustka spokojnie się ukisi :) I będziecie mieli co zdrowego, przepysznego, swojego i sprawdzonego serwować do świątecznego obiadu :) Czytaj więcej
Kapusta kiszona z tymi dodatkami jest naprawdę smaczna. Do tego soczysta, odpowiednio kwaśna i bogata w potrzebne nam witaminy.
Przytoczę tylko kilka właściwości leczniczych, których jej się przypisuje: wzmacnia odporność, ułatwia trawienie, oczyszcza organizm, zapobiega anemii, ma działanie antynowotworowe, odświeża umysł, łagodzi stres, korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci, pozwala szybciej pozbyć się kaca, i do tego wszystkiego ma bardzo mało kalorii (na 100 gram zaledwie 16 kcal), dlatego jest świetnym, a nawet zalecanym produktem dla osób odchudzających się.
Jedzmy ją więc śmiało i cieszmy się dobrym zdrowiem!
Smacznego :)
Czerwoną kapustę obrać z wierzchnich liści, opłukać, osuszyć i poszatkować (najlepiej mechanicznie). Marchewkę obrać ze skórki, opłukać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Jabłka obrać ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych, opłukać i również zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę obrać z łusek, opłukać i pokroić w kostkę.
Do dużej miski lub garnka przełożyć część poszatkowanej kapusty, marchewki, jabłek, cebuli oraz szczyptę soli, cukru i mielonego kminku. Całość razem wymieszać, a następnie przekładać do dużego, kamiennego naczynia i ubijać. Postępować tak, aż skończą się składniki. Ubita kapusta musi być zakryta sokiem, który wypuściła podczas ubijania.
Na koniec, na wierzch kapusty należy położyć duży talerz i obciążyć go np. pełnym wody słoikiem litrowym lub dużym, dokładnie umytym i wyparzonym kamieniem. Następnie wierzch garnka należy przykryć np. ręcznikiem kuchennym (aby tam nic nie wpadło).
Gotową do kiszenia czerwoną kapustę ustawić w ciepłym miejscu np. w kuchni. W trakcie kiszenia kapustę można przebić drewnianą łyżką w kilku miejscach. Po upływie około 7-14 dni kapusta jest już ukiszona, ma piękny purpurowy kolor i świetny smak.
Można ją przełożyć do czystych i suchych słoików (ponownie uciskając). Następnie słoiki szczelnie zakręcić i wynieść do ciemnej, chłodnej piwnicy.
Z podanych składników wyszło około 10 słoików po 900 ml.
Smacznego.