Sprawdzone przepisy na alkohole domowe
W tym dziale naszego portalu kulinarnego pragniemy przedstawiać i polecać do przetestowania sprawdzone przepisy na napoje alkoholowe takie jak wina, nalewki, likiery, piwa, a także inne napoje które zawierają alkohol. Chcemy równocześnie zachęcić do korzystania z tego typu napojów, podczas różnego rodzaju uroczystości rodzinnych, czy spotkań towarzyskich, jednak w ilościach stosownych do jakości podanych trunków.
Należy podkreślić, że w Polsce tradycje samodzielnego wykonywania win i nalewek mają wielowiekową tradycję. Wypite w rozsądnych ilościach mają właściwości rozweselające i pozwalają na dobrą zabawę. Ponadto zwykle charakteryzują się wspaniałym zapachem i smakiem, i w niczym nie przypominają popularnych alkoholi kupionych w sklepach. Sprawdzone przepisy na nalewkii wina, pozwolą popisać się przed znajomymi talentami kulinarnymi, a także cierpliwością, bo jest ona niezbędna do ich wykonania. Wykonanie dobrego wina, nalewki czy likieru wymaga zastosowania dobrego produktu; owoców, ziół oraz alkoholi naprawdę dobrej jakości, a także dużej dozy cierpliwości, bowiem aby otrzymać pyszne wino czy nalewkę, potrzeba sporo czasu, aby alkohol mógł wyciągnąć z tych składników to co składa się na bukiet i moc.
Wykonane w domu napoje alkoholowe często znajdują zastosowanie w kuchni i są wykorzystywane do przygotowywania różnych tortów, ciast i deserów. Same nalewki mogą być podawane do dań wytrawnych, chociaż pewnie częściej występują w towarzystwie deserów i ciast. Powszechnie znane są właściwości lecznicze i zdrowotne domowych nalewek, np. orzechówka, to doskonałe lekarstwo na dolegliwości żołądkowe, nalewka z aronii zwalcza nadkwasowość żołądka i pomaga przy nadciśnieniu, z kolei nalewka jagodowa stosowana jest w przypadku zatruć, a nalewka z malin, malinówka pomaga przy przeziębieniu. Nalewki od dawna stosowano w okresach przejściowych, w jesieni oraz w czasie zimy do rozgrzewania organizmu. Nalewki stosowane profilaktycznie zwiększają odporność organizmu. Czytaj więcej
Na nalewki nadają się praktycznie wszystkie występujące u nas owoce. Oprócz wymienionych popularne są nalewki ze śliwek, wiśni, czereśni , moreli i innych owoców oraz nalewki z cukierków (kapitańskich, kukułek). Nie wolno zapominać o nalewkach ziołowych, które równie często można znaleźć w zapasach miłośników tych szlachetnych trunkównp. nalewka z mięty, miętówka oraz z dziurawca, pokrzywy i brzozy.
Likier to kolejny napój, którym w pozytywnym znaczeniu można zaskoczyć gości. Likier alkoholowy wykonuje się mieszając w odpowiednich proporcjach alkohol z innymi produktami, np. kawą rozpuszczalną, mlekiem skondensowanym, sokami owocowymi, cukrem lub innymi produktami. Chyba najbardziej znanym likierem jest ajerkoniak, w którym podstawowym składnikiem są jajka. Likier ten cieszy się swoją popularnością najbardziej na wielkanocnym stole, ale również latem, jako dodatek do słodkich deserów - owocowych i lodowych.