A z owoców robimy dżemy na zimę.
Dżemy to przetwory z owoców, a tradycja ich przygotowywania w Polsce jest długa. Domowe przetwory w naszych domach wykonuje się dosłownie ze wszystkich owoców. W spiżarniachmożna znaleźć dżemy z jabłek, śliwek, wiśni, truskawek, malin, jagód, a nawet dyni i cukinii.To sposób na przechowanie tych zdrowych i smacznych produktów. Zimą, kiedy trudno o świeże owoce, a organizm domaga się nowych witamin i minerałów, są jak znalazł i szybko można podać je swoim bliskim z pieczywem lub w ciastach.
Do przygotowania dżemów wykorzystuje się całe owoce i warzywa lub ich części. Warto dodać, że oficjalnie do owoców dodano, dawniej uważane w naszym kraju za warzywa: rabarbar, dynię, cukinię oraz … marchewkę i parę innych produktów. Przykłady nowych owoców podano, ponieważ z tych wymienionych tutaj można przygotować bardzo dobre dżemy. Czytaj więcej
Najlepsze są osobiście przygotowane, w domowej kuchni, zdrowe i smaczne bez zbędnych dodatków i polepszaczy. Łatwe do przyrządzenia, a co często ma znaczenie, tańsze niż te ze sklepu.
Ich jakość zależy od sposobu przygotowania. Warto wybierać owoce ładne i nieuszkodzone, a do krojenia używać noży ze stali nierdzewnej. Istotna jest tez kolejność oczyszczania owoców: najpierw mycie, a następnie usuwanie szypułek i pestek. Odwrotna kolejność spowoduje, że do wnętrza owoców dostanie się woda, która przyspieszy proces gnicia. Duże znaczenie ma temperatura i czas pasteryzacji, tylko tyle ile potrzeba do konserwacji. Należy pamiętać, że owoce pod wpływem wysokiej i długo działającej na nie temperatury, tracą swoje walory: witaminy i minerały.