Tradycyjne potrawy i wypieki na Święta Wielkanocne
Święta Wielkanocne to najważniejsze i najstarsze święto obchodzone przez chrześcijan na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie w czasie Świąt Wielkiej Nocy odbywają się rodzinne spotkania, gdzie podawane są potrawy oraz słodkie wypieki. Wielkanoc to radosne i wyjątkowo uroczyście obchodzone święto.
W Wielką Sobotę, poprzedzającą Wielkanoc, w kościołach odbywają się święcenia pokarmów. Zgodnie z tradycja chrześcijańską w koszyczkach zanoszonych do święcenia powinny znajdować się określone pokarmy:
chleb i masło; jajka, często są to specjalnie zdobione lub malowane, kolorowe pisanki: wędliny: sól i chrzan.
Tradycyjnie w koszyczku powinien się znaleźć baranek, najczęściej wykonany z cukru, ciasta lub piernika. Często do koszyczka z pokarmami do święcenia wkładana jest babka.
Koszyczek jest udekorowany serwetkami oraz np. bukszpanem lub mirtem.
W czasie Świąt Wielkanocnych podawane są potrawy, dania i wypieki, powszechnie przypisane do tych świąt i najczęściej przygotowywane i podawane przy tej okazji. Czytaj więcej
Najważniejszym z nich są jajka, symbol życia. Podawane są pod wieloma postaciami, gotowane na twardo, faszerowane różnymi produktami, ale również wchodzące w skład różnych potraw, np. z żurkiem. Jajka to produkt chętnie konsumowany i lubiany przez dorosłych i przez dzieci.
Równie popularne i często podawane na wielkanocne stoły są pasztety i pieczenie oraz wędliny: różne kiełbasy, np. biała kiełbasa i szynki, a także sałatki i potrawy z ryb i śledzi.
Święta Wielkanocne to czas spożywania słodkich wypieków, bez których trudno sobie wyobrazić przyjęcie gości. Najczęściej podawane to babki, makowce, serniki oraz mazurki. Obecnie do łask wracają, kiedyś bardzo popularne różnego rodzaju ciasta drożdżowe i kruche.
W polskiej tradycji chrześcijańskiej w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, spożywane jest śniadanie wielkanocne, gdzie podawane są między innymi potrawy poświęcone w sobotę wielkanocną.