Papryka, składnik wielu potraw na zimno i gorąco oraz doskonała przyprawa
Papryka ma bardzo szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej wielu krajów na całym świece.
W przepisach kulinarnych z papryką występuje ona zwykle jako podstawowy składnik potrawy lub jako przyprawa. We wszystkich potrawach przygotowywanych z udziałem papryki nadaje im ona wyrazistości i zdecydowania.
Owoce papryki można faszerować innymi składnikami i podawać na gorąco i na zimno.
Świeże, zerwane z krzaków, konserwowane, suszone lub mielone papryki stanowią doskonały składnik wielu potraw podawanych na surowo lub po obróbce termicznej.
Papryka, jako jedno z niewielu warzyw dobrze znosi obróbkę i zachowuje prawie wszystkie składniki odżywcze: minerały i witaminy.
Paprykę podaje się na surowo w sałatkach i surówkach o warzywnym charakterze z dodatkiem innych składników np. mięsa, wędlin, ryb, serów i wielu innych produktów. Czytaj więcej
Papryka dodawana jest również po ugotowaniu, smażeniu i pieczeniu w piekarniku, na patelni lub na grillu do wielu dań i potraw.
W wielu daniach jednogarnkowych np. gulaszu czy leczo, papryka stanowi najważniejszy składnik nadający tym potrawom określony smak i zapach.
Powodem popularności papryki, warzywa z rodziny psiankowatych są jej wartości odżywcze oraz specyficzny ostry smak, wyrazisty zapach oraz wygląd. Ostry smak, tak charakterystyczny dla papryki zależy od zawartości kapsaicyny.
Papryka ładnie prezentuje się jako składnik w potrawach, gdzie została zastosowana. Gładka, jak gdyby woskowana skórka w kolorze czerwonym, zielonym, żółtym lub białym dodaje urody i podnosi wartość wielu potraw.