Orzechy do ciast, sałatek i na nalewki
W kuchni do przygotowywania różnego rodzaju wypieków cukierniczych oraz jako składnik potraw stosowane orzechy. Orzechy należą do bakalii, czyli do suszonych owoców.
W polskiej sztuce kulinarnej stosuje się różne orzechy.
Najbardziej popularne to orzechy włoskie, orzechy laskowe oraz migdały.
Często w przepisach kulinarnych i cukierniczych spotyka się również orzeszki ziemne oraz pistacje, a także orzechy kokosowe.
Charakterystyczny smaki i zapach orzechów, a także ich fantazyjny wygląd powoduje, że chętnie stosowane są w cukiernictwie do tortów, ciast, ciasteczek oraz innych słodkich wypieków. Dodawane są do ciasta, ale również możne je stosować do dekoracji gotowych tortów, serników, makowców, mazurków, pierników, ciast owocowych oraz innych wypieków.
Orzechy dodaje się również do sałatek jarzynowych oraz sałatek śledziowych.
Warto dodać, że orzechy doskonale nadają się na nalewki. Powszechnie znana orzechówka, skutecznie stosowana jest w przypadku bólu brzucha. Czytaj więcej
Jadalna cześć orzechów znajduje się w skorupie lub łupinie. Aby orzech nadawał się do spożycia skorupę najczęściej należy rozbić.
Orzechy charakteryzują się dużą zawartością tłuszczów, głównie nienasyconych kwasów tłuszczowych i są bardzo kaloryczne.
Mają korzystny wpływ na organizm.
Zawarte w orzechach nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają możliwość powstania chorób serca.
Orzechy zawierają w dużej ilości białko, dlatego zalecane są do jedzenia podczas stosowania diet, zwłaszcza diety wegetariańskiej, gdzie nie spożywa się mięsa i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Orzechy są również bogate w witaminy, zwłaszcza z grupy B oraz w witaminę E. Ułatwiają one pracę mózgu i pomagają w utrzymaniu ładnego i zdrowego wyglądu skóry.
Dlatego orzechy warto umieścić w swojej diecie.
Jednak zalecany jest umiar w ich spożywaniu. Powodem jest ich duża kaloryczność.