Sezon truskawkowy dobiega końca i... to jest dobry moment na przetwory z truskawek :) Bo wtedy truskawki są już w pełni dojrzałe, słodkie i pachnące słońcem - mniam!
To świetny przepis na truskawkowy dżem bez sztucznych dodatków...
Proponowany przez nasz dżem jest łatwy do przygotowania, szybki i dosyć tani. Potrzebujemy tutaj tylko dwa rodzaje owoców, coś do posłodzenia i do podtrzymania pięknego, apetycznego koloru dżemu ;) Zatem do pracy rodacy!
Ten dżem ma bardzo dobry smak, i jak się okazało duet: truskawka z jabłkiem to strzał w dziesiątkę! Dżem nie jest za słodki, z tych proporcji wychodzi wprost idealny. Ma on piękną różową barwę i aksamitną konsystencję. Czytaj więcej
Warto mieć kilka takich słoiczków domowego dżemu we własnej spiżarni. Nasze dżemy są zdrowe i pełne witamin - tutaj wiemy, co jemy ;)
Jesienią można też taki dżem przygotować z własnych ogrodowych jabłek, wtedy należy użyć mrożonych truskawek. I jeśli mamy w planie zrobić taki dżem, to warto już teraz zamrozić sobie partiami, zważone truskawki.
Zimą taki dżem możemy śmiało wykorzystać na kanapki, tosty - idealny na śniadanie i kolację, do naleśników lub do ciast - pieczonych i na zimno - świetnie komponuje się taka warstwa dżemu truskawkowego na cieście przykryta dużą warstwą słodkiej, bitej śmietany, i do tego może być galaretka - mniam :)
Smacznego :)
Truskawki opłukać, osuszyć i odszypułkować. Jabłka obrać ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych, opłukać i pokroić w dużą kostkę.
Do garnka (najlepiej o grubym dnie) przełożyć truskawki i jabłka. Dodać cukier, sok z cytryny i razem wymieszać. Położyć na małym ogniu i smażyć przez około 2-3 godziny od czasu do czasu mieszając, aby dżem się nie przypalił (zwłaszcza pod koniec smażenia).
Następnie gorący dżem przełożyć do czystego i suchego słoika, szczelnie zakręcić i pasteryzować przez około 7 minut. Ostudzić i wynieść do ciemnej piwnicy.
Podane składniki wystarczą na 1 słoik 500 ml truskawkowo-jabłkowego dżemu.
Smacznego.