Jeśli marzy nam się coś słodkiego do kawusi lub herbatki, to polecam najprostsze ciacho: biszkopt przekładany kremem i dżemem. O tak, to będzie fajny pomysł!
Pracy przy tym jest mało, już mówię co trzeba zrobić... upiec wysoki biszkopt i przekroić go na trzy części, przygotować poncz (najlepiej z procentami) i bardzo prostą masę jogurtową (tylko jogurt i galaretka), no i oczywiście jeszcze ulubiony dżem :)
Na koniec wszystko składamy: dżemem i kremem przekładamy nasączone części biszkoptu, lekko dociskamy i schładzamy. A tuż przed podaniem na stół ciasto obsypujemy białym puchem lub oblewamy dużą ilością smacznej polewy czekoladowej... mniam! Czytaj więcej
Ale słodkie cudo wyjdzie, mówię Wam :)
Takie ciasto można zrobić w tygodniu do zwykłej kawusi, ale można go też zrobić na urodzinowe lub świąteczne przyjęcia, i w tedy odpowiednio udekorować... napisami, świeczkami!
Powodzenia i smacznego!
Białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i jeszcze ubijać, aż masa będzie puszysta i powiększy swoją objętość. Następnie dodać mąkę krupczatkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Razem wymieszać i wylać do wysmarowanej tłuszczem dużej tortownicy. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec przez 25 minut w temperaturze 180 °C. Wyjąć z piekarnika, ostudzić i podzielić na trzy części.
Jedną część biszkoptu nasączyć ponczem, posmarować dżemem jagodowym, przykryć drugą częścią biszkoptu i nasączyć ponczem.
Galaretkę pomarańczową rozpuścić w ½ szklanki gorącej wody, dokładnie rozmieszać i ostudzić. Tężejącą galaretkę wlać do miski z jogurtami i razem zmiksować. Tężejącą masę jogurtową wyłożyć na biszkopt i przykryć trzecim biszkoptem. Na koniec nasączyć ponczem i udekorować wierzch ciasta według gustu. Gotowe ciasto wkładamy na kilka godzin do lodówki, żeby masa jogurtowa się stężała.
To ciasto można zrobić na dwa sposoby, w zależności dla kogo ono będzie przeznaczone – kto się będzie nim degustował ;)
I wersja - dla dzieci, osób będących na diecie i mam karmiących:
Biszkopt nasączamy herbatką, a wierzch ciasta posypujemy cukrem pudrem. Dla diabetyków – używamy mąki pełnoziarnistej i o połowę mniej cukru do biszkoptu.
II wersja - dla dorosłych:
Biszkopt nasączmy alkoholowym ponczem, a wierzch ciasta polewamy polewą czekoladową i obsypujemy zrumienionymi na maśle orzechami włoskimi lub słonecznikiem. Na koniec można zrobić jeszcze esy-floresy z białej polewy czekoladowej.
Ciasto jest idealne na każdą porę roku, super smakuje w zimowe wieczory jaki i w upalne, gorące dni, dobrze schłodzone podane w upał smakuje wybornie (a wszytko przed nami, więc będzie można ciacho przetestować ;)).
Smacznego.