Jest to jeden ze sposobów na zabezpieczenie zapasu witamin na okres zimowy. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki przecier ze szczawiu wykorzystać w pozostałych okresach roku do przygotowywania zup oraz innych potraw.
Przygotowanie przecieru warzywnego ze szczawiu jest banalnie proste :)
Warto jednak zapamiętać i stosować się do zalecenia, aby nie przygotowywać przecieru szczawiowego w garnkach czy innych naczyniach aluminiowych. Szczaw posiada witaminę C (odczyn kwaśny), która w obecności aluminium utlenia się. W ten sposób szczaw traci wartości odżywcze, a ponadto aluminium przedostaje się do warzywa. Zjadając szczaw przyrządzony w takim garnku, wprowadzamy do organizmu również aluminium... Czytaj więcej
Do przygotowania przecieru szczawiowego należy stosować tylko naczynia ze stali nierdzewnej lub stalowe emaliowane, ale bez ubytków emalii.
Zatem zachęcamy to zbirów szczawiu w słoneczny dzień i oczywiście z miejsc oddalonych od ruchliwych dróg, a potem mała przeróbka i nasz szczaw jest już w słoikach... a w zimę lub w dniu, kiedy nie wiemy, czy nie mamy pomysłu co tu ugotować na obiad, wtedy z pomocą przychodzi nam przecier szczawiowy - z którego udziałem można przygotować pyszną i błyskawiczną zupkę z różnymi dodatkami... mniam :)
Smacznego.
Szczaw (młode liście) starannie przejrzeć, odrzucić pożółkłe liście, usunąć ogonki, opłukać i osuszyć. Przełożyć do garnka (niealuminiowego) i podgrzewać na małym ogniu przez około 10-15 minut. Następnie zmiksować blenderem. Przełożyć do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i pasteryzować przez około 20 minut. Wynieść do zimnej i ciemnej piwnicy.
Składniki wystarczą na około 2 słoiczki po 200 ml.
Taki szczaw można wrzucić do czystego bulionu lub z dodatkiem warzyw, wymieszać, zagotować i szczawiowa w zimę gotowa :)
Smacznego.