Wsparcie od wewnątrz
Pielęgnację warto rozpocząć od przygotowania skóry od wewnątrz. Jak to zrobić? Wystarczy codzienną dietę wzbogacić o składniki, które chronią przed nadmierną utratą wody, regenerują i zapewniają odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Aby zapobiec odwodnieniu skóry, należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie - najlepiej niegazowanej wody mineralnej.
Ponadto codzienną dietę warto wzbogacić w:
Wzbogacenie menu w duże ilości warzyw i owoców bez wątpienia pomoże w walce z wolnymi rodnikami, przyspieszającymi starzenie się organizmu. Efektem takiej diety jest nawilżona, jędrna skóra o piękny kolorycie.
Ochrona z zewnątrz
Latem skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne, suche i klimatyzowane powietrze oraz wpływ morskiej i chlorowanej wody. Trzeba więc zadbać o jej odpowiednią pielęgnację i ochronę. Kremy powinny zawierać składniki nawilżające, czyli kwas hialuronowy, witaminę E i C, polisacharydy, ceramidy, które zabezpieczają skórę przed utratą wody. Nie można też zapominać o ochronie przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Każdy powinien używać kosmetyków z filtrami ochronnymi (SPF – Sun Protection Factor). Wysokość filtra dobieramy do własnego fototypu, czyli wrażliwości na działanie promieni słonecznych. Ogólną zasadą jest, że im jaśniejsza karnacja, tym wyższy faktor. Powinien on być dostosowany także do rodzaju cery, wieku i warunków klimatycznych. Dla osób z cerą wrażliwą zalecane są kosmetyki o bardzo wysokim oznaczeniu filtrów (nawet 60 i więcej). Warto pamiętać, żeby preparaty ochronne nakładać odpowiednio wcześniej, czyli około 20 minut przed wyjściem na słońce. Stosując kremy z odpowiednim filtrem zabezpieczamy skórę przed poparzeniami, przebarwieniami i innymi niepożądanymi skutkami promieniowania słonecznego, ale także zapewniamy jej odpowiednie nawilżenie.
Oprócz kosmetyków ochronnych można także stosować tzw. aktywatory opalania. Zwiększając produkcję melaniny, pozwalają skrócić czas ekspozycji na słońce, a tym samym skrócić czas pochłaniania przez skórę szkodliwych promieni UVA i UVB. Na miejsca szczególnie narażone na działanie słońca (nos, uszy, usta, skóra pod oczami) warto zastosować tzw. blokery słoneczne.
Jakich zabiegów nie wykonywać latem?
Słońce w połączeniu z niektórymi zabiegami kosmetycznymi może skutkować nieestetycznymi lub nawet poważnymi zmianami skórnymi. Wszystkie zabiegi, które ingerują w głębsze warstwy naskórka powinny być wykonywane jesienią.
W okresie letnim należy zrezygnować z:
O tym, jak długo będziemy cieszyć się opalenizną, decyduje kondycja skóry. Dlatego należy o niej pomyśleć już teraz.