W kuchni do przygotowywania różnych przepisów kulinarnych, często stosuje się ocet. Ten najczęściej stosowany, sklepowy - spirytusowy można zastąpić w zależności od potrzeb, innym rodzajem octu. Dobrym zamiennikiem takiego octu jest ocet wykonany własnoręcznie, tutaj podajemy przepis na ocet z jabłek.
Jak samodzielnie wykonać ocet jabłkowy? Sposób wykonania octu jabłkowego nie jest wcale skomplikowany, aczkolwiek wymaga trochę cierpliwości, ale jego stosowanie daje rewelacyjne wyniki. Potrawy nim przyprawione uzyskują niepowtarzalny smak i aromat :) Czytaj więcej
Warto jednak do jego wykonania użyć jabłek z drzew, które nie były opryskiwane chemicznymi środkami ochrony roślin. Mamy wtedy pewność, że nasz ocet jabłkowy to nie trucizna.
Powodzenia :)
Jabłka (najlepiej z własnego ogrodu) opłukać, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić w plasterki (w skórce).
Do garnka wlać wodę i zagotować. Do letniej, przegotowanej wody dodać miód naturalny i wymieszać.
Do czystego, wyparzonego i suchego dużego słoika (2 litrowego) przełożyć jabłka i zalać słodką zalewą, tak aby jabłka były zakryte zalewą. Przykryć gazą, obwiązać i odstawić na 4-6 tygodni w ciemne i chłodne miejsce. Od czasu do czasu wymieszać drewnianą łyżką. Gdy masa w słoiku przestanie się pienić (fermentacja dobiegnie końca) jabłka odsączyć, a ocet przelać przez czystą gazę i wlać do szczelnych butelek.
Gotowy ocet jabłkowy przechowywać w chłodnym miejscu.
Ocet jabłkowy jest świetnym dodatkiem smakowym do dań mięsnych, sałatek, sosów oraz super lekiem.
Jest bogaty w witaminy i mikroelementy. Ma wiele cennych właściwości leczniczych i korzystnie wpływa na nasze zdrowie (m.in. reguluję pracę układu pokarmowego, wzmacnia odporność organizmu, obniża poziom cholesterolu zapobiegając miażdżycy i nadciśnieniu, poprawia stan naczyń krwionośnych, oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn, wspomaga odchudzanie, wspomaga pracę oczu, wpływa na zdolność koncentracji, opóźnia procesy starzenia się organizmu, odkwasza organizm, łagodzi zgagę, poprawia samopoczucie, pomaga w walce z bólem gardła, kaszlem, gorączką, trądzikiem). Warto jednak wiedzieć, że po ocet jabłkowy nie powinny sięgać kobiety w ciąży oraz osoby, które cierpią na problemy żołądkowe i wątrobowe.
Najlepszy jest ocet domowej roboty, wtedy mamy pewność, że jest on w pełni naturalny i nie zawiera żadnych środków chemicznych, ani konserwantów.
Smacznego.