Jak działa?
Kwasy organiczne, enzymy, karotenoidy, sole mineralne, witaminy... Składniki odżywcze miodu odgrywają znaczącą rolę nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. To dzięki nim miód wzbogaca skórę w substancje biologicznie aktywne. Ten słodki kosmetyk jest doskonale przyswajalny i szybko się wchłania.
Miód sprawia, że skóra staje się elastyczna, wyraźnie zmniejsza się widoczność zmarszczek. Oprócz tego doskonale nawilża, uelastycznia skórę, a także łagodzi wszelkie podrażnienia. Dzięki zawartości glikogenu ujędrnia i wygładza skórę. Kwasy owocowe złuszczają naskórek, oczyszczają, a tym samym ujednolicają koloryt skóry. Dlatego jego kosmetyczne walory docenią osoby z niemal każdym rodzajem cery – od wrażliwej i suchej po tłustą i trądzikową.
Ale miód korzystnie wpływa nie tylko na kondycję skóry. Można go również stosować w pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów.
Leczenie trądziku
Wiele kosmetyków na bazie miodu wykorzystuje się w kosmetyce leczniczej – np. w leczeniu trądziku. Miód działa bowiem silnie antybakteryjnie i regenerująco. Dodatkowo pomaga usunąć nadmiar sebum, zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienia. Substancje antybiotyczne doskonale odkażają skórę i działają przeciwzapalnie. Kosmetyki z miodem zmniejszają także widoczność zmian potrądzikowych. W przypadku leczenia trądziku wskazane jest stosowanie miodu spadziowego, wielokwiatowego lub miodu Manuka. Wystarczy go rozsmarować (bez żadnych dodatków) na miejsca dotknięte trądzikiem.
Domowe kosmetyki z miodu
Przed całkowitym oddaniem się przyjemności miodowych kosmetyków (w szczególności maseczkom) należy pamiętać o przeprowadzeniu próby uczuleniowej (smarując miodem okolice za uchem). Istniej bowiem możliwość wystąpienia reakcji alergicznej.
Jeśli nie wystąpiły żadne zmiany przystępujemy do dzieła! Poniżej kilka propozycji domowych kosmetyków na bazie miodu.
Miód wymieszać w równych proporcjach z oliwą z oliwek. Powstały krem wsmarowywać każdego wieczoru na oczyszczoną skórę twarzy.
Jabłko zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, dodać dwie łyżki płynnego miodu i łyżkę płatków owsianych. Papkę nałożyć na 15-20 minut na twarz, a następnie zmyć chłodną wodą.
Dwie łyżki miodu, jedną łyżkę śmietany i żółtko wymieszać na jednolitą papkę. Maseczkę rozprowadzić na twarzy na 20 minut, a następnie zmyć letnią wodą.
Jedną łyżkę miodu wymieszać z jedną łyżką gęstej śmietany. Nakładać na oczyszczoną skórę twarzy i szyi na 20 minut, a następnie spłukać letnią wodą.
100 ml płynnego miodu połączyć z 5 łyżkami mielonych migdałów lub płatków owsianych i 1 łyżką soku z cytryny. Dokładnie wymieszać. Delikatnie wmasowywać okrężnymi ruchami. Zmyć po kilku minutach letnią wodą.
Na jesienny problem suchych i spierzchniętych ust jest sposób. Aby temu zapobiec wystarczy smarować usta grubą warstwą miodu. Najlepiej na noc.
Kilka łyżek miodu wymieszać z oliwą z oliwek i nałożyć na zwilżone włosy (zabezpieczając folią i ręcznikiem). Po 20 minutach spłukać letnią wodą.
Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne z miodem pozwolą cieszyć się gładką i piękną skórą.