Cebula - rewelacyjna w kuchni i w domowej apteczce

Cebula jest znanym warzywem o specyficznym słodko-korzennym smaku i ostrym zapachu. Stosowana jest w kuchni jako dodatek do różnych potraw. Natomiast rzadziej stosowana jest jako lek. A szkoda... bo okazuje się jednak, że cebula ma dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Jest naturalnym antybiotykiem. Wpływa dodatnio na pracę serca, przyśpiesza gojenie się ran, rozrzedza krew, jest pomocna przy przeziębieniach oraz doskonale wpływa na naszą cerę i włosy.

Cebula jest jedną z roślin o niezliczonych właściwościach leczniczych. Surowa czy duszona jest doskonałym lekiem na wiele schorzeń. Wzmacnia pracę naszego organizmu i dobroczynnie wpływa na naszą urodę.

Na trądzik

Maseczka z surowej cebuli – dwie średniej wielkości cebule należy obrać i zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Skórę twarzy należy dokładnie oczyścić, a następnie nałożyć na nią miąższ cebuli. Po około 20 minutach maseczkę zmyć letnią wodą. Osoby z wrażliwą cerą powinny przed nałożeniem tej maseczki zrobić próbę ma małym skrawku skóry.

Maseczka z ugotowanej cebuli – dwie średniej wielkości cebule należy obrać i ugotować w całości. Następnie ugnieść ją na miazgę i wymieszać z jedną łyżką mąki ziemniaczanej. Skórę twarzy należy dokładnie oczyścić, a następnie nałożyć na nią masę z cebuli. Po około 40 minutach maseczkę zmyć letnim wywarem z zaparzonego wcześniej rumianku.

Cebula przyśpiesza gojenie się ran i dodatkowo pozwala zwalczać trądzik. Doskonale radzi sobie ze zwykłymi wykwitami, ale także z ropnymi postaciami trądziku. Dlatego zaleca się stosowanie maseczki z cebuli każdego dnia.

Na odciski

Dużą cebulę należy przeciąć wzdłuż, położyć na kuchni, żeby się upiekła i wystudzić. Nogi należy wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Następnie jeden plasterek upieczonej cebuli posypać niewielką ilością miękkiego cukru i przyłożyć do odcisku. Przybandażować ten plasterek cebuli (tzw. miseczkę) i zmieniać co 8 godzin przez około 3 dni. To powinno rozmiękczyć odcisk. Następnie nogi należy znowu wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, wtedy odcisk ładnie odejdzie. Jeśli odcisk jest złośliwy i nie chce odejść to kurację cebulową należy powtórzyć.

Na otarcia

Potarcie uszkodzonego naskórka lub pęknięcia skóry w wyjątkowo drażliwym miejscu sokiem z cebuli lub zrobienie okładu z utartej cebuli i przykrycie gazą zadziała antybakteryjnie. Dodatkowo przyspieszy proces regeneracji skóry w zranionym miejscu. Cebula idealnie nadaje się tutaj jako środek pierwszej pomocy w niespodziewanych otarciach skóry.

Na ukąszenia owadów

Na miejsce użądlenia należy przyłożyć plaster cebuli i przykleić go plasterkiem, a po 10-15 minutach zdjąć. Ale najpierw należy usunąć żądło. Można też na miejcie użądlenia zrobić okład z soku cebulowego. Ulgę poczujemy natychmiast, gdyż cebula jest doskonałym antidotum na bolesne użądlenia owadów (komarów, pszczół, os, szerszeni) i ugryzienia pająków. Działa ona przeciwobrzękowo, łagodzi ból, uczucie pieczenia i swędzenia, dodatkowo odkaża ranę oraz przyśpiesza zanik śladu po ugryzieniu. Cienka błonka znajdująca się miedzy warstwami cebuli stanowi doskonały opatrunek antyseptyczny. Dodatkowo talerzyk z pokrojoną w plastry cebulą można położyć na szafce nocnej, dzięki niej podczas snu komary będą omijały naszą twarz.

Na owrzodzenia i pęcherze

Cebulę należy upiec, ostudzić i rozgnieść na miazgę. Następnie położyć na wyjałowionej gazie i przyłożyć na trudno gojące się owrzodzenia i pęcherze, które występują na tle infekcji bateryjnej. Należy jednak pamiętać, aby cebuli nie stosować na otwarte rany.

Na wrzody na skórze

Obraną i pokrojoną w kostkę cebulę należy przełożyć do małego garnka i zalać wodą. Wymieszać i gotować na małym ogniu przez 20 minut, należy od czasu do czasu mieszać, żeby cebula się nie przypaliła. Trochę ostudzić i zmiksować. Chłodną masę cebulową należy wyłożyć na chore miejsce, a na to położyć opatrunek. Cebulowa terapia czasami trwa kilka dni, czyli do czasu, aż wrzód się wygoi.

Taką cebulową terapię można stosować również przy stanach zapalnych żylaków, okostnej, czyrakach, trądziku różowatego, ropieniu, opryszczce, a także przy oparzeniach i przy odmrożeniach. Po takiej terapii nie zostają blizny. Masa cebulowa wprowadzona doodbytniczo leczy hemoroidy.

Dla urody

Z dodatkiem cebuli, a dokładnie za sprawą jej dużej zawartości mikro i makroelementów produkowane są różne kosmetyki, m. in. maseczki odmładzające, preparaty korzystnie wpływające na włosy i paznokcie. Dodatkowo jedna cebula obecna w naszej codziennej diecie, przez trzy miesiące wyraźnie poprawi wygląd włosów, ogranicza przetłuszczanie się, wzmocni je, nada sprężystości i przyśpieszy ich wzrost.

W domu można przygotować cebulową odżywkę. W tym celu należy zetrzeć jedną cebulę na tarce lub w sokowirówce. Do soku dodać kilka kropel soku z cytryny i jedno żółtko. Wszystko razem wymieszać i nałożyć na lekko zmoczone włosy, delikatnie masując skórę głowy. Zostawić tak na około 60 minut, a następnie spłukać włosy ciepłą wodą. Ewentualnie można skórę głowy nacierać świeżą cebulą. Na koniec umyć włosy dwa razy szamponem.

Łuski cebuli (część niejadalna) moczy się we wrzącej wodzie, a następnie tym kolorowym wywarem płucze włosy po każdym umyciu. Takie płukania z cebuli sprawią, że nasze włosy nie będą suche, matowe i odzyskają blask.

Dla oczów

Rzęsiste łzy wylane przy krojeniu cebuli mają działanie terapeutyczne. Ponieważ substancje, które powodują łzy, doskonale służą oczom (zwłaszcza osobom, które często cierpią na zapalanie spojówek).

Na szum w uszach

Małą cebulę należy obrać i pokroić w dużą kostkę. Następnie przełożyć do małego garnka i zalać małą ilością wody. Wymieszać i gotować na małym ogniu przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Ostudzić i zmiksować. Wacik do uszu namoczyć w tej masie cebulowej i włożyć do uszu. Dzięki temu znacznie zmniejszą się szumy w uszach, szczególnie ważne jest to dla osób starszych, którym często towarzyszy ta dolegliwość.

Na kaca

Cebula doskonale poprawia funkcjonowanie nadwyrężonej alkoholem wątroby. Dlatego warto skorzystać z jej dobroczynnych właściwości i po dobrze zakrapianej imprezie jeść jej jak najwięcej. Zaleca się szczególnie jeść zupę cebulową.

Na reumatyzm

Średniej wielkości cebulę obrać i zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Cebulowy mus nałożyć na bolące miejsce i przykryć gazą lub flanelową ściereczką. Po około 60 minutach cebulowy okład zdjąć. Takie okłady zaleca się na bolące stawy i stany zapalne na tle reumatycznym.

Na cholesterol i cukier

Każdego dnia warto zjadać jedną średnią, surową cebulę. Jeśli ze względu na ostry smak i łzawiący silny zapach nie możemy się przełamać do cebuli, można pić sok z cebuli. A można go przygotować w następujący sposób: cebulę należy obrać, umyć i wrzucić do sokowirówki. Do powstałego soku z cebuli należy dodać sok z cytryny. Wymieszać i pić codziennie jedną łyżkę stołową soku. Taka kilkumiesięczna kuracja cebulowa powoduje, że poziom cholesterolu wraca do dopuszczalnych norm (powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu HLD, a obniżenie "złego" LDL). Ta kuracja reguluje również poziom cukru we krwi, i dlatego zalecana jest dla osób cierpiących na cukrzycę.

Na zakrzepy krwi

Cebula zawiera naturalną substancję, która nie dopuszcza do zakrzepów krwi. A istniejące zakrzepy z biegiem czasu rozpuszczają się, całkowicie zwalniając napięcia żylne. Dlatego bardzo ważne jest żeby cebula często gościła w naszym menu.

Cebula wydziela ostry i drażniący zapach, ale jej wartości odżywcze sprawiają, że jest jedyna i niezastąpiona. Ma dobroczynne właściwości i można z niej zrobić wiele specyfików, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie. A zatem zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z cebulą.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Dorota [2011-01-19]
Ocena:
Brak głosów.
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.