Ogórki gruntowe dobrze umyć, opłukać i osuszyć. Wodę zagotować, dodać do niej sól, dokładnie rozmieszać i ostudzić. Każdy ząbek czosnku przekroić na połowę (w łupinie).
W kamiennym garnku na dnie położyć połowę kopru, a następnie układać dosyć ciasno ogórki na przemian z przyprawami: czosnkiem, koprem, chrzanem i liści czarnej porzeczki. Na koniec dodać liść laurowy, gorczycę, ziarenka ziela angielskiego i całość zalać ostudzoną (ewentualnie letnią) wodą z solą. Przykryć talerzykiem i obciążyć np. słoikiem pełnym wody, aby całe ogórki były zakryte wodą. Całość przykryć ręcznikiem kuchennym, a następnie odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na 2-3 dni (im cieplej i im mniejsze ogórki, tym szybciej się ukiszą).
Po tym czasie ogórki małosolne są gotowe. Kiedy woda zacznie mętnieć, to znaczy, że ogórki nadają się już do jedzenia. Natomiast z każdym kolejnym dniem, smak ogórów będzie intensywniejszy i „zamienią się w ogórki kiszone”.
Ogórki małosolne z tego przepisu wychodzą jędrne i chrupiące, każdy tylko sięga po jednego ogóreczka i dlatego błyskawicznie znikają…
Smacznego.