Kapusta czerwona, na Śląsku zwana też modrą kapustą to popularny w naszym kraju gatunek warzywa. Wartości odżywcze kapusta czerwona ma podobne jak kapusta biała, lecz obie kapusty różnią się smakiem.
Dlaczego kapusta czerwona ma taką barwę? Powodem są zawarte w jej liściach naturalne barwniki roślinne - antocyjany, które dodatkowo są silnymi, naturalnymi przeciwutleniaczami. Antocyjany między innymi chronią organizm przed nowotworami oraz alergiami, a ponadto wzmacniają naczynia krwionośne. Niestety nasz organizm nie magazynuje ich na zapas. Tak więc trzeba regularnie spożywać pokarmy, które zawierają antocyjany. Oprócz czerwonej kapusty znajdują się one w innych czerwonych i czarnych warzywach oraz owocach np. bakłażan, aronia czy czarne porzeczki i jagody. Czytaj więcej
Surówka z czerwonej kapusty wykonana wg tego prostego przepisu kulinarnego podanego poniżej, to doskonała okazja do zwiększenia odporności organizmu. Z tego powodu warto też jak najczęściej serwować potrawy z czerwonej kapusty naszym bliskim.
Ta surówka pięknie się prezentuje na stole w przezroczystej misce, ale jeszcze lepiej smakuje - sprawdzone!
Polecamy i smacznego życzymy :)
Czerwoną kapustę umyć, osuszyć i poszatkować. Białą część pora pokroić w półplasterki. Jabłka obrać ze skórki i zetrzeć na tarce o dużych oczkach.
Wszystkie składniki razem połączyć. Dodać sok z cytryny, oliwę z oliwek, sól i pieprz. Wymieszać i odstawić na około 30 minut. Podawać jako dodatek obiadowy.
Smacznego.