Jedną z potraw, które w tradycji Świąt Wielkanocnych często goszczą na stołach w wielu polskich domach jest smaczny żurek wielkanocny. Ta zupa podawana jest zwykle na śniadanie wielkanocne w pierwszy dzień świąt.
Historia żuru na polskich ziemiach jest długa i sięga ok. XV wieku. Wcześniej żur był popularną potrawą na Śląsku, skąd rozprzestrzenił się na cały kraj. W tym czasie potrawy wykonane z zakwaszonej mąki były nazywane żurem. Zakwaszało się w kamiennych garnkach grubo zmieloną mąkę żytnią, zalewając ją ciepłą wodą z czosnkiem i dodając chleb lub wcześniej pozostawioną resztę zakiszonego żuru. Taki zaczyn kisił się w ciepłym miejscu przez noc, po czym był wlewany do gotowanej wędzonki, kiełbasy lub żeberek, a w przypadku ich braku do wody z tłuszczem i zabielany mlekiem lub śmietaną. Spożywany był najczęściej z ziemniakami. Żur symbolizował post. Czytaj więcej
Dzisiejszy żurek to zwykle pyszna, sycąca i rozgrzewająca zupa o kwaśnym charakterze urozmaicona różnymi dodatkami; warzywami, przyprawami, często z kiełbasą i jajkami na twardo.
Ten przepis na żurek można zdecydowanie polecić na śniadanie wielkanocne. Jego smak i zapach doskonale wpisuje się w klimat dawnych Świąt Wielkanocnych przeżywanych w dzieciństwie, a takie niecodzienne wydarzenia pamięta się najdłużej.
Udanego gotowania i smacznego!
Do garnka wlać wodę, wrzucić opłukane wędzone kości i liście laurowe. Gotować pod przykryciem na średnim ogniu przez około 60 minut. Następnie wyciągnąć wędzone kości. Do rondelka przelać maślankę, dodać do niej 2-3 chochle gorącego wywaru z kości i dokładnie razem wymieszać. Potem wszytko wlać do garnka i mieszając zagotować żurek.
Wędzony boczek pokroić w kostkę, przełożyć na patelnię teflonową i zrumienić. Cebulę obrać, pokroić w kostkę, dodać do boczku i razem smażyć. Następnie przełożyć do żurku. Białą kiełbasę pokroić w plasterki, zrumienić (na tej samej patelni, co boczek) i przełożyć do żurku. Czosnek obrać, pokroić w kostkę i dodać do żurku. Całość razem wymieszać i gotować około 5-10 minut na małym ogniu. Na koniec dodać tarty chrzan, wymieszać, zagotować i zdjąć z ognia. Dodać szczyptę majeranku, gałki muszkatołowej i pokrojony koperek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Ziemniaki obrać, opłukać i ugotować. Następnie odcedzić i ugnieść tłuczkiem. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i przełożyć na patelnię, na której smażył się boczek i biała kiełbasa. Cebulę zrumienić na małym ogniu, przełożyć ziemniaki, dodać masło i szczyptę soli. Całość razem wymieszać i chwilkę smażyć.
Na talerzach rozłożyć łyżką podsmażone z cebulką ziemniaczki i zalać żurkiem z boczkiem i białą kiełbasą.
Podane składniki wystarczą na około 8 porcji.
Smacznego.