ABC zdrowego i smacznego grillowania

Od wielu sezonów trwa nieprzemijająca moda na grillowanie. To wieloletnie doświadczenie sprawia, że coraz chętniej eksperymentujemy. Na ruszcie oprócz kiełbasek lądują szaszłyki, najróżniejsze rodzaje mięs, ryby, warzywa, a nawet owoce morza. Czy jednak wiemy co zrobić, by potrawy były smaczne, aromatyczne i jednocześnie zdrowe?

Co grillować?

Grillować możemy niemal wszystko - zaczynając od mięs, poprzez ryby, owoce morza i sery, a na warzywach i owocach kończąc. Wybór zależy od gustu i kulinarnych upodobań biesiadników. Niezależnie od tego, co wybierzemy do przygotowania na ruszcie, wszystkie produkty muszą być świeże. Ważne także, by zwrócić uwagę na jakość produktów.

Mięso i kiełbasa

Grillować można zarówno mięsa czerwone, jak i białe. Do wyboru mamy karkówkę, schab, żeberka, polędwiczki, boczek, kiełbasę, kaszankę, wołową polędwicę, rostbef, drobiowe udka, filety, skrzydełka. Na grillu sprawdzą się zarówno chude, jak i bardziej tłuste gatunki mięs. Jednak z dietetycznego punktu widzenia polecane są mięsa chude, do których zaliczamy: drób (kurczaka, indyka), rostbef, polędwiczki wołowe, schab, cielęcinę. Bardziej tłusta jest natomiast wieprzowina (karkówka i łopatka), boczek, żeberka, baranina.

Grillując mięsa należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

  • żywność nie może być zamrożona lub tylko częściowo rozmrożona. Grillowane produkty powinny mieć temperaturę pokojową;
  • mięso peklowane oraz konserwowane saletrą nie powinny być grillowane. Wysoka temperatura powoduje, że saletra rozkłada się do toksycznych związków;
  • mięso przed grillowaniem warto wcześniej zamarynować. Mięso będzie wtedy aromatyczne, soczyste i kruche;
  • mięsa grillowane nie powinny być zbyt cienkie, ponieważ łatwo mogą się wysuszyć, a wówczas będą niesmaczne i ciężkostrawne.
  • Unikajmy raczej mięs marynowanych przez producentów, ponieważ często nie są one pierwszej świeżości, a marynata służy do zatuszowania tego faktu. Lepiej także unikać gotowych mieszanek przypraw do grilla, ponieważ zawierają bardzo dużo soli. Znacznie lepszym pomysłem jest tworzenie własnych ziołowych kompozycji i marynowanie mięs samodzielnie.

    Warzywa

    Na ruszcie najchętniej układamy mięsa i kiełbasę, ale bardzo smaczne są także grillowane warzywa. Papryka, pieczarki, cukinia, cebula, czosnek i szparagi świetnie nadają się do tego celu. Grillowanie warzyw jest niezwykle łatwe. Wystarczy pokroić warzywa na mniejsze kawałki, tak aby równomiernie się upiekły i posmarować powierzchnię oliwą z oliwek lub olejem, aby nie przywierały do rusztu. Ten zabieg poprawi również smak i zapach warzyw. Gdy są gotowe, można je podawać z przeróżnymi dipami i sosami (tzatziki, czosnkowym, jogurtowym itp.). Większe warzywa można faszerować lub przygotować w formie szaszłyków.

    Podczas grillowania warzyw pamiętajmy, że:

  • warzywa miękkie (np. pomidory) należy ułożyć na folii aluminiowej;
  • warzywa z twardszą skórką można układać bezpośrednio na ruszcie.
  • Jaki węgiel?

    Do grillowania należy używać wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych. Drewno iglaste, a także igły i szyszki zawierają żywicę, której spalanie powoduje powstawanie szkodliwych substancji. Ostatnio coraz częściej słyszymy, że lepiej używać węgla drzewnego aniżeli brykietu. Dlaczego? Często dzieje się tak, że nieuczciwi producenci dodają do brykietu odpadki drewniane, trociny, miał węglowy i inne substancje, które zwiększają masę, objętość lub łatwopalność brykietu.

    Do rozpalania grilla nie należy również używać kartonów, gazet, dykt, lakierowanego drewna. Użyte do barwienia substancje podczas spalania wydzielają toksyczne związki.

    Jak grillować?

    Grillowanie możemy rozpocząć, gdy węgiel pokryje się warstewką szarego popiołu. Do grillowania mięs warto użyć aluminiowych tacek lub folii. W ten sposób ograniczymy ilość tłuszczu, który spływa na rozżarzony węgiel, a tym samym zmniejszy się ilość powstających szkodliwych substancji. Generalnie jest to metoda polecana do potraw, które wymagają dłuższego grillowania. Bezpośrednio na ruszcie można opiekać kiełbasę, pieczywo, a także niektóre warzywa (paprykę, cukinię, bakłażany, pieczarki, cebulę).

    Mięsa nie należy grillować zbyt długo, bo jest przesuszone, niesmaczne i ciężkostrawne. Zawiera również niewiele wartości odżywczych. Steki przewracamy na grillu tylko raz, aby były bardziej soczyste, a mięso z kością - kilkukrotnie.

    Po zakończeniu grillowania warto dokładnie oczyścić ruszt z przypalonego tłuszczu, który jest źródłem szkodliwych substancji.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-06-22]
    Ocena:
    4.5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.