Niezbędne akcesoria
Jeśli planujemy grillowanie musimy zaopatrzyć się w węgiel drzewny lub drewno z drzew liściastych, które spala się powoli i długo utrzymuje żar. W celu wzbogacenia smaku i zapachu potraw z grilla możemy do paleniska wrzucić gałązkę jałowca czy kawałek drewna owocowego (np. wiśni, jabłoni). Należy unikać palenia drewna z drzew iglastych, igieł, szyszek, które zawierają znaczne ilości żywicy. W procesie spalania żywicy powstają szkodliwe związki chemiczne. Grilla nie wolno rozpalać gazetami, kartonami, lakierowanym drewnem, płótnem – one również wydzielają szkodliwe substancje.
Jeśli w dzieciństwie nie należeliśmy do harcerstwa warto zaopatrzyć się w rozpałkę. Używamy jej tylko na początku, przed ułożeniem potraw na ruszcie.
Zanim zaprosimy gości warto wyposażyć się także w kilka niezbędnych gadżetów, które znacznie ułatwią naszą pracę. Bardzo pomocne okażą się szczypce, dzięki którym możliwe będzie obracanie i ściąganie z rusztu mięsa, owoców i warzyw. Jeśli planujemy grillowanie ryb warto użyć specjalnego rusztu do pieczenia ryb, który pozwoli na bezpieczne obracanie delikatnego mięsa podczas pieczenia. Dzięki niemu możemy być spokojni, że delikatne mięso nie rozpadnie się. Grillowanie będzie łatwiejsze, a potrawy zdrowsze, gdy do pieczenia wykorzystamy folię lub tacki aluminiowe. Tacki aluminiowe są cienkie, a zarazem odporne. Zapobiegają przypalaniu się potraw, znacznie ułatwiają układanie potraw, szczególnie tych w małych kawałkach. Ponadto, tacki w znacznej mierze zmniejszą ilość tłuszczu, który spływa na rozżarzony węgiel. Spalanie tego tłuszczu jest źródłem szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Jeśli zapomnimy zaopatrzyć się w folię lub tacki aluminiowe warto każdą potrawę posmarować olejem, by nie przywierała do rusztu.
Marynaty, przyprawy, zioła…
Podstawową zasadą jest, aby do grillowania używać tylko świeżych produktów, a warzywa i owoce dokładnie myć. Dlatego lepiej jest unikać zakupu mięsa już przyprawionego. Trudniej nam wtedy ocenić czy mięso jest świeże. Jeśli zdecydujemy się na grillowanie mięsa, wcześniej powinniśmy zadbać o ich odpowiednie przygotowanie – mięso warto wcześniej zamarynować. Mięso powinno się marynować minimum kilka godzin. Jeśli mamy taką możliwość przygotujmy mięso dzień wcześniej i wstawmy je do lodówki na całą noc. Dzięki temu mięso zyska bogaty aromat, będzie kruche i soczyste. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama ziół, przypraw i marynat przeznaczonych do potraw z grilla. Mieszanki możemy również skomponować samodzielnie, według własnych upodobań i gustu. Wykorzystać możemy m.in. czosnek, paprykę, rozmaryn, jałowiec, tymianek. Marynatą może być olej, oliwa, wino lub ocet winny z przyprawami.
Wybór miejsca do grillowania
Jeśli mamy już wszystkie niezbędne akcesoria, potrawy czekają tylko na wrzucenie na ruszt zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego miejsca do grillowania. Powinno ono być osłonięte od wiatru. Grill powinien stać na tyle daleko, by dym nie przeszkadzał biesiadnikom, a jednocześnie na tyle blisko, by mieć na oku grillowane potrawy.
Czyszczenie grilla
O czyszczeniu rusztu należy pamiętać zarówno przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu grillowania. Ważne jest, aby przed ułożeniem czegokolwiek na ruszcie dokładnie go oczyścić z pozostałości spalonego tłuszczu i resztek potraw. Są one bowiem źródłem trujących substancji.
Dobrze jest także tuż po zakończeniu biesiadowania wyczyścić grill. W ten sposób możemy zapobiec korozji i niszczeniu sprzętu. W sytuacji, gdy ruszt nie jest mocno zabrudzony, możemy go wyczyścić gazetą. Gazeta bowiem bardzo dobrze pochłania tłuszcz. Musimy to zrobić zanim ruszt całkiem ostygnie. Bardzo zabrudzone metalowe ruszty możemy wyczyścić drucianą szczotką bądź też specjalistycznymi preparatami do czyszczenia grilla dostępnymi na rynku.