Gorączka u malucha

Gorączka nie zawsze zwiastuje kłopoty. Zawsze natomiast wywołuje stres i niepokój u rodziców oraz wymaga obserwacji dziecka. Przyjrzyjmy się zatem jak można walczyć z gorączką w domu, a kiedy niezbędna jest interwencja lekarza.

Gorączka nie zawsze groźna...

Gorączka jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Warto pamiętać, że stan podgorączkowy, czyli temperatura między 37,2 a 38 stopni Celsjusza jest oznaką, że organizm walczy z infekcją i jest to stan korzystny dla organizmu - zwiększa ukrwienie tkanek i stymuluje układ odpornościowy.

Najczęstszą przyczyną gorączki są infekcje wirusowe. U niemowlaków ośrodek termoregulacji nie jest w pełni wykształcony dlatego gorączka może pojawić się z różnych powodów.

Może być efektem:

  • przegrzania;
  • wysiłku;
  • stresu, emocjonujących wydarzeń;
  • szczepień ochronnych;
  • ząbkowania.
  • U dzieci między 6 a 48 miesiącem życia może pojawić się również tzw. gorączka trzydniowa, inaczej zwana „rumieniem nagłym”. Charakterystyczne jest to, że po trzech dniach wysokiej gorączki pojawia się wysypka (głównie na tułowiu), która po dwóch dniach całkowicie znika.

    O gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38 stopni Celsjusza. Niższa temperatura nie wymaga podawania leków przeciwgorączkowych. Należy obniżać ją naturalnymi metodami. Zawsze najważniejsza jest obserwacja.

    Kiedy do lekarza?

    To kiedy i czy w ogóle skorzystamy z pomocy lekarskiej jest uzależnione od indywidualnych cech - wieku dziecka, towarzyszących objawów, a także długości trwania gorączki. Bez wątpienia pilnej konsultacji wymaga noworodek lub kilkumiesięczne niemowlę, które gorączkuje. Starsze dzieci powinien zbadać lekarz, gdy gorączka jest wysoka, trwa dłużej niż 3 dni, towarzyszą jej niepokojące objawy (duszność, wymioty, biegunka, apatia lub znaczne pobudzenie) lub gdy dziecko miało już kiedyś drgawki.

    Jak prawidłowo ocenić temperaturę?

    Sposobów mierzenia gorączki jest kilka. Temperaturę można mierzyć w odbycie, uchu, pod pachą lub w ustach (przy pomocy specjalnego termometru-smoczka). W przypadku niemowląt najpewniejszym sposobem jest pomiar temperatury w odbycie. Wygodniejszą metodą jest natomiast mierzenie temperatury przy użyciu termometru dousznego. Przy pomiarze temperatury w odbycie lub uchu od uzyskanej wartości należy odjąć 0,5 stopnia. U dzieci starszych, ewentualnie mało ruchliwych temperaturę można mierzyć pod pachą.

    Uwaga na drgawki gorączkowe!

    W wieku wczesnodziecięcym (do 5. roku życia) wysoka gorączka może wywołać drgawki gorączkowe, które przypominają atak padaczki. Drgawki są reakcją nie w pełni wykształconego układu nerwowego małych dzieci na podwyższoną temperaturę.

    Podczas napadu dziecko sztywnieje, pręży się, drży, traci przytomność. Zwykle trwa to nie dłużej niż kilka minut. W czasie ataku nie wolno niczego wkładać dziecku do ust, a tylko ułożyć w bezpiecznej pozycji na boku i pilnować, aby się nie uderzyło. Należy także jak najszybciej wezwać lekarza lub pogotowie.

    Najlepszym sposobem, aby uchronić malucha przed napadem jest szybkie obniżanie gorączki np. metodami fizycznymi (schładzanie ciała dziecka) lub lekami przeciwgorączkowymi.

    Metody obniżania gorączki

    Umiarkowaną gorączkę (do 38,5 stopni Celsjusza) można obniżać metodami naturalnymi. Gdy nie skutkują należy użyć środków przeciwgorączkowych i zgłosić się do lekarza.

    Do metod naturalnych należą:

  • kąpiele ochładzające - temperatura wody powinna być o 1-1,5 stopnia niższa od ciepłoty ciała;
  • zimne okłady należy stosować na głowę, pachwiny, klatkę piersiową;
  • owijanie mokrym prześcieradłem na 10-15 minut bez dodatkowego przykrycia;
  • nawadnianie - podczas gorączki należy podawać dziecku dużo płynów (wodę, herbatki owocowe), ponieważ organizm intensywnie poci się, a tym samym traci wodę i cenne elektrolity;
  • herbata z malinami, które działają lekko przeciwgorączkowo i napotnie.
  • Trzeba także zadbać, aby temperatura w pokoju nie była zbyt wysoka, a powietrze właściwie nawilżone. Nie należy przegrzewać dziecka. Lepiej, żeby było lekko ubrane, wtedy łatwiej oddaje ciepło przez skórę.

    Jakie leki można stosować, aby obniżyć gorączkę u dziecka?

    Najważniejszą zasadą jest, aby nie podawać dziecku preparatów przeznaczonych dla dorosłych. Środki przeciwgorączkowe przeznaczone dla dzieci pozwalają na odpowiednie dawkowanie w przeliczeniu na masę ciała.

    Do obniżania gorączki u dzieci najczęściej wykorzystuje się środki na bazie ibuprofenu i paracetamolu. Ibuprofen oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego, działa także przeciwzapalnie. U najmłodszych pacjentów leki te mają zwykle postać zawiesiny lub czopków. Kiedy dziecko wysoko gorączkuje, lek przeciwgorączkowy należy podawać regularnie (średnio co 6-8 godzin), nie czekać aż temperatura znowu wzrośnie.

    Wysoka gorączka może doprowadzić do drgawek, odwodnienia organizmu, nadmiernego obciążenia serca i nerek. Aby nie dopuścić do takich konsekwencji należy reagować natychmiast.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-11-25]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.