Jakie sosy do sałatek?

Sosy i dressingi są przysłowiową kropką nad „i”. To właśnie te dodatki decydują o smaku potrawy, dodają im finezji i niezwykłego aromatu. Choć sklepowe półki uginają się od najróżniejszych sosów, zachęcamy do samodzielnego ich przygotowania. Domowe są bowiem o niebo lepsze, a oprócz tego są tańsze, pozbawione konserwantów i niezwykle łatwe w przygotowaniu.

Co do czego?

Sos czy dressing jest najlepszym sposobem, by podkreślić smak potrawy. Ważne, by umiejętnie łączyć składniki i przede wszystkim nie przesadzić z dodatkami. Sosy można bez problemu kupić w sklepie, ale o niebo lepsze i znacznie tańsze są wykonane samodzielnie. Mają także tę przewagę, że za każdym razem możemy użyć innych dodatków i wyczarować całkiem nowy sos.

Wybór sosu zależy od potrawy, do jakiej będziemy go używać. Do sałatek owocowych jako „spoiwa” można użyć soku z pomarańczy z dodatkiem cynamonu lub imbiru, miodu, wina lub rumu. Alkohol po wymieszaniu się z sokiem, który puściły owoce nada sałatce bardziej wyrazistego smaku. Ważne, by nie przesadzić z jego ilością. Sałatkę wystarczy delikatnie skropić alkoholem. Wino można także zmieszać z oliwą z oliwek i takim sosem polać lekkie sałatki z mieszanek różnych sałat. Wino idealnie komponuje się w sałatkach z owocami morza. Oprócz tego krewetki dobrze smakują z czosnkiem, chili, sokiem z cytryny, świeżymi ziołami czy sosem sojowym. Do sałatek warzywnych można wykorzystać sosy majonezowe lub lżejsze - jogurtowe z najróżniejszymi dodatkami.

Majonezowe

Są dość ciężkie i niestety wysokokaloryczne. Jak sama nazwa wskazuje ich podstawowym składnikiem jest majonez, który można kupić, ale znacznie smaczniejszy jest majonez domowy. Do przygotowania wykorzystuje się oliwę, żółtko, sok z cytryny, sól, pieprz, a czasem także musztardę.

Sekret udanego majonezu tkwi w przestrzeganiu kilku zasad:

  • składniki powinny mieć temperaturę pokojową;
  • oliwę należy wlewać stopniowo i bardzo powoli. Zbyt szybko wlana może spowodować, że majonez się rozwarstwi;
  • majonez najlepiej przygotowywać ręcznie (trzepaczką lub rózgą).
  • Majonez jest sosem niezwykle uniwersalnym, który pasuje niemal do wszystkiego. Podkreśla smak potrawy, a kiedy trzeba tuszuje drobne kulinarne niepowodzenia.

    Na bazie majonezu możemy przygotować różne rodzaje sosów. Można na przykład dodać zioła (szczypiorek, koper, natkę pietruszki), przyprawy (curry, paprykę w proszku, chili), ketchup, sok z pomarańczy lub cytryny. Jeśli sos jest gęsty, można rozrzedzić go dodając jogurt naturalny lub śmietanę.

    Sosy majonezowe można podawać do surowych i gotowanych warzyw, a także sałatek z makaronem i ryżem. Oprócz tego pasuje także do kanapek, wędlin, jajek, pasztetów, frytek.

    Jogurtowe

    Są lekkie i zdrowe. Bazę stanowi tu jogurt, który jest znacznie mniej kaloryczny niż śmietana. Sosy jogurtowe są więc idealną propozycją dla osób będących na diecie odchudzającej. Do przyrządzenia takiego sosu można wykorzystać tradycyjny naturalny jogurt lub gęsty jogurt, typu greckiego.

    Sosy jogurtowe świetnie komponują się z różnymi dodatkami. Można przyrządzać różnego rodzaju sosy ziołowe (np. z dodatkiem koperku, kolendry, natki pietruszki), sos czosnkowy, sos wiosenny ze startą rzodkiewką itp. Można je także zmieszać z niewielką ilością majonezu lub musztardy. Bardzo smaczny i orzeźwiający jest sos jogurtowy z dodatkiem drobno posiekanej, świeżej mięty - idealny na letnie upały.

    Sosy jogurtowe są doskonałe do lekkich sałatek ze świeżych warzyw, do dań z grilla. Nadają się także do ziemniaków i surowych warzyw.

    Winegret

    Ten pozornie skromny sos należy do wielkich wynalazków kuchni francuskiej. Nazwa pochodzi od słowa vinaigre, co oznacza ocet. Jest bardzo popularnym dressingiem do sałat. Ma wiele odmian. W wersji podstawowej przygotowuje się go z oliwy lub oleju i octu winnego (w proporcji 3:1) oraz odrobiny soli i pieprzu. Aby przyrządzić winegret, wystarczy wymieszać ocet i przyprawy ze stopniowo dolewaną oliwą, do momentu aż sos zgęstnieje i utworzy się emulsja. Tradycyjnie ubija się go trzepaczką w miseczce, ale można także zmiksować składniki lub wlać je do zakręcanego słoiczka i będziemy wielokrotnie nim potrząsać.

    Do bazy podstawowej można dodać musztardę, miód, sok z cytryny lub limonki. Sos można także wzbogacić ziołami: rozmarynem, tymiankiem, oregano, szczypiorkiem. Sos zyska wyrazistego smaku, gdy dodamy do niego czosnek, orzechy lub chili.

    Sos nadaje się do wszystkich sałat i surówek. Warto przy tym pamiętać, że sałaty o delikatnych liściach (np. sałata masłowa) po polaniu sosem szybko wiotczeją, dlatego najlepiej przyprawiać je tuż przed podaniem. Sałaty o bardziej jędrnych i kruchych liściach (np. sałata lodowa, rzymska), są odporniejsze na działanie soli, możemy łączyć z sosem nawet na 1-2 godziny przed podaniem.

    Lekkie sałatki do grilla można po prostu skropić niezwykle zdrową oliwą z oliwek lub olejem lnianym.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-07-16]
    Ocena:
    Brak głosów.
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.