Dlaczego warto jeść maliny?
Maliny zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji. Są bogatym źródłem witaminy C. Dostarczają także witaminę A, E, K, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Maliny zawierają dużo potasu i magnezu, korzystnie wpływających na układ nerwowy. Ze względu na zawartość żelaza świeże maliny są zalecane osobom cierpiącym na anemię i niedokrwistość.
Owoce malin zawierają pektyny i kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, salicylowy), odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn. Salicylany obecne w malinach działają jak naturalna aspiryna, natomiast kwas elagowy jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, który chroni przed nowotworami.
Kolejnym cennym składnikiem są antocyjany, które neutralizują działanie wolnych rodników, przez co mogą zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, układu krążenia i przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Maliny zawierają błonnik, który poprawia pracę jelit i reguluje procesy przemiany materii. Dieta bogata w błonnik zapobiega nowotworom jelita grubego. Dzięki zawartości łatwo przyswajalnych cukrów prostych: glukozy, fruktozy i sacharozy, maliny dostarczają energii i są bardzo odżywcze.
Działanie prozdrowotne malin:
Liście malin
Liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Z suszonych liści malin przygotowuje się herbatki oraz napary o właściwościach rozgrzewających i antyseptycznych.
Napary łagodzą schorzenia jamy ustnej, gardła i krtani, działają przeciwgorączkowo, skutecznie zmniejszają rozwój bakterii jelitowych i przeciwdziałają biegunkom. Oprócz tego napary z liści są pomocne w łagodzeniu bólów menstruacyjnych, powodują bowiem delikatnie rozkurczenie mięśni gładkich. Malinowe herbatki wykazują właściwości oczyszczające organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Liście malin należy zbierać wiosną i przez całe lato. Powinny być zdrowe, pozbawione plam, młode, ale jednocześnie dobrze wyrośnięte.
Wpływ malin na odchudzanie
Maliny w ostatnim czasie stały się hitem w odchudzaniu. 100 gram malin ma 63 kalorie. Dzięki dużej zawartości błonnika, owoce malin są polecane osobom pragnącym zgubić zbędne kilogramy, a także osobom z syndromem „leniwych jelit”. Błonnik bowiem poprawia perystaltykę jelit, zmniejsza uczucie głodu, oczyszcza przewód pokarmowy z zalegających, niestrawionych resztek pokarmów.
Lekkie działanie przeczyszczające malin usprawnia procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Dodatkowo pektyny i kwasy owocowe zawarte w malinach oczyszczą organizm z toksyn.
Maliny to owoce o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Można je jeść na surowo, wykorzystać jako dodatek do deserów, ale można także przygotować z nich przetwory: soki, dżemy, konfitury, nalewki, a nawet zrobić domowe maseczki. Wszystko pachnące, smaczne i zdrowe :)