Nitka dentystyczna niezbędna do codziennej pielęgnacji zębów

Nitka dentystyczna jest idealnym rozwiązaniem do czyszczenia miejsc, gdzie nie dociera szczoteczka. Jest to jedyny sposób na czyszczenie ciasnych przestrzeni między zębami. Tzw. nitkowanie to pierwsza pomoc w zapobieganiu próchnicy zębów oraz pierwsza linia obrony przed nieświeżym oddechem i chorobami dziąseł.

Szczoteczką do zębów można wyczyścić jedynie trzy z pięciu powierzchni zębów (płytkę nazębną głównie z powierzchni gładkich). Natomiast dwie powierzchnie pomiędzy zębami, które są trudno dostępne (gdyż są bardzo wąskie), pomimo bardzo dokładnego szczotkowania pozostają nieoczyszczone. Tak więc sama szczoteczka nie wystarcza do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

W trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach tj. poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach między zębami zazwyczaj rozwija się próchnica zębów i zapalenie dziąseł. Pozostaje w nich sporo resztek pożywienia, a także gromadzi się płytka nazębna. Dlatego nie ma tam dostępu tlenu, co jest korzystne dla bakterii beztlenowych, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy i nieświeży oddech.

Próchnica w przestrzeniach między zębowych pozostaje długo niezauważona (nawet podczas badania stomatologicznego, a czasami nawet zdjęcie RTG nie ujawni powstawanego ubytku). A ona niestety bardzo szybko atakuje miazgę zęba, co z kolei może skończyć się leczeniem kanałowym.

Dlatego do codziennej pielęgnacji zębów i jamy ustnej zaleca się używanie nici dentystycznej. Pierwsze nici przeznaczone do czyszczenia zębów zaczęto produkować już w 1882 roku.

Rozróżnia się nici dentystyczne:

  • nylonowe (z wielu włókienek nylonu) – mogą być woskowane – lepiej prześlizgują się między zębami lub niewoskowane – dokładniej czyszczą. Mogą być one o różnych zapachach. Nici te mogą się przedzierać bądź strzępić, zwłaszcza przy czyszczeniu zębów, które ściśle do siebie przylegają;
  • PTFE (z pojedynczego włókna) – są odporne na strzępienie, łatwo się przesuwają między ciasno ułożonymi zębami, i z tego powodu są droższe.
  • Rozróżnia się także nici standardowe – do czyszczenia przestrzeni między zębami w obrębie zębów własnych i specjalistyczne – dla osób z uzupełnieniami protetycznymi. Różnią się one kształtem przekroju (płaskie, okrągłe), grubością i materiałem, z którego są wykonane.

    Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

  • należy rozwinąć i oderwać nitkę dentystyczną o długości około 50 cm;
  • okręcić nić wokół środkowych palców obu dłoni, a następnie chwycić nić kciukami i palcami wskazującymi, tak aby między dłońmi została nitka o długości 2 cm;
  • następnie nitkę należy delikatnie wprowadzić między zęby (gdy zęby ściśle do siebie przylegają, czasami można usłyszeć charakterystyczne kliknięcie);
  • nitkę zawinąć wokół jednego z zębów, obejmując ząb (czyli tworząc z nici kształt litery C);
  • przesuwać delikatnie w górę i w dół, sięgając również poniżej linii dziąseł (natomiast nie powinno się wykonywać ruchów poziomych – tzw. tnących lub piłujących, w których końce nici pociągane są na przemian przez prawą i lewą rękę);
  • oba końce nici należy pociągać równocześnie przez obie ręce;
  • taki ruch powtarza się 3-4 razy dla każdej czyszczonej powierzchni;
  • przechodząc do czyszczenia kolejnego zęba, należy odwinąć z palców czysty kawałek nici.
  • Nitką nie powinno się wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, a także nie wolno jej przeciągać, gdyż może to skaleczyć bądź uszkodzić delikatną tkankę dziąseł. Aby wyjąć nić należy wykonywać delikatne ruchy do przodu i do tyłu, przesuwając nitkę do góry i wyciągając ją z zębów.

    Początki czyszczenia zębów w użyciem nitki dentystycznej mogą być trudne, ale trzeba i warto to przeczekać. Wystarczy trochę cierpliwości i praktyki. Z czasem to czyszczenie staje się prostą częścią codziennej higieny jamy ustnej, jak mycie szczoteczką. Nitka dentystyczna jest bardzo wygodna w użyciu i dobrze trzyma się w palcach, jedynie przy mokrych rękach może się wyślizgiwać.

    W pierwszych dniach nitkowania może pojawić się krwawienie dziąseł. To jest normalne i niegroźne. Po kilku dniach powinno ustąpić. Natomiast jeśli krwawienie utrzymuje się przez dłuższy czas, to należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

    Takie regularne czyszczenie da się od razu odczuć, zdrowszymi, czystymi zębami i dziąsłami oraz świeżym oddechem. Pozwoli ono również zatrzymać rozwój chorób dziąseł.

    Zaleca się nitkować zęby przed ich szczotkowaniem, ponieważ wtedy pasta do zębów łatwiej dociera między zęby. Można też użyć jej tuż po umyciu zębów, gdy jeszcze mamy resztki pasty (najlepiej wtedy wypłukać usta wodą tylko raz). Dopiero na koniec całego czyszczenia należy dokładnie wypłukać zęby wodą.

    Na nitkowanie nigdy nie jest za późno. Gdyż niezależnie od wieku, bardzo korzystnie wpływa ono na stan zębów i dziąseł. Zaleca się używanie nitki dentystycznej przynajmniej trzy razy w tygodniu. Nitkowanie można zacząć już od 10 roku życia. Natomiast dzieciom poniżej 8 roku życia czyścić zęby nitką dentystyczną powinna osoba dorosła.

    Nitkowanie zębów jest niezbędne niezależnie od tego, czy przestrzenie między zębami są bardzo ciasne czy bardzo szerokie. Najlepiej wypróbować kilka rodzajów nici i wybrać te, które są dla nas najwygodniejsze i łatwe w użyciu. W tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który poleci odpowiedni rodzaj oraz pokaże jak bezpiecznie używać nitki dentystycznej, aby nie uszkodzić delikatnej struktury dziąsła.

    Do czyszczenia przestrzeni między zębami można używać też specjalnej szczoteczki, która posiada bardzo małą stożkową lub cylindryczną końcówkę z cienkimi włóknami, które to idealnie usuwają płytkę nazębną z szerszych przestrzeni między zębami. Można też używać wykałaczek dentystycznych, wykonanych z miękkiego drewna bezdrzazgowego, dodatkowo nasączonego fluorem. Są one też pomocne dla osób użytkujących stałe aparaty ortodontyczne i dla osób z brakami zębowymi.

    Do usuwania resztek jedzenia z wąskich szczelin między zębami można używać też irygatora, urządzenia, które za pomocą strumienia wody pod dużym ciśnieniem oczyszcza przestrzenie miedzy zębami i kiszonki dziąsłowe, masując przy tym dziąsła. Te dodatkowe przybory dentystyczne można kupić w dużych gabinetach stomatologicznych.

    Na koniec dla kompletnej higieny całej jamy ustnej warto też stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej. W przypadku dzieci, wcześniej należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem jaki płyn mogą stosować.

    Regularne i odpowiednie używanie nitki dentystycznej pozwoli nam cieszyć się wspaniałym uczuciem miętowej świeżości oraz czystymi i zdrowymi zębami. Nasze szczeliny między zębami będą na reszcie czyste. Nitka dentystyczna to rewelacyjny sposób na zdrowy i świeży uśmiech – przekonaj się sam :)

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Dorota [2011-01-25]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.