Wiosna na talerzu, czyli smaczne i kolorowe warzywa

Wreszcie zawitała do nas długo wyczekiwana wiosna, a wraz z nią bogactwo kolorów, zapachów i smaków. Na straganach coraz śmielej zaczynają pojawiać się warzywa - rzodkiewka, szczypior, sałata, kiełki. Warto wprowadzić je do codziennej diety, ponieważ pomogą nam pozbyć się nagromadzonych zimą toksyn, wzmocnić organizm i odzyskać dobrą kondycję.

Szczypiorek

Szczypiorek jest krewniakiem cebuli oraz czosnku i podobnie jak one ma wiele zdrowotnych zalet. Szczypiorek jest bogatym źródłem witaminy C. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, beta-karoten, a także potas, sód, wapń, magnez, fosfor. Specyficzny smak i zapach nadają mu związki siarki. Szczypiorek pobudza trawienie, ma lekkie właściwości przeczyszczające, obniża ciśnienie i wykazuje działanie bakteriobójcze.

Jest jednym z podstawowych ziół używanych w kuchni. Spełnia rolę dekoracyjną i przyprawową, dodającej potrawom aromatu. Nadaje się do sałatek, surówek, zup, jajecznicy i omletu, ale także twarożku, wiosennych kanapek i maseł smakowych. Warto pamiętać, że szczypiorek dodajemy do potrawy na chwilę przed podaniem. W wysokiej temperaturze szybko traci swoje walory smakowe i odżywcze. Najlepiej więc spożywać go na surowo, drobno pokrojony. Szczypiorek, podobnie jak wszystkie zioła zielone, należy kroić nożem ze stali nierdzewnej. Dojrzały szczypiorek powinien mieć długie, jędrne liście i wyraźny zapach.

Rzodkiewka

Ojczyzną rzodkiewki są Chiny, ale znana była już w starożytnym Egipcie. Obecnie uprawianych jest wiele odmian, różniących się smakiem, kolorem i wielkością. Łączy je niska kaloryczność i całkiem spora zawartość witaminy C, witamin z grupy B, a także soli mineralnych (wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu).

Rzodkiewka ma wiele właściwości leczniczych. Korzystnie wpływa na procesy krwiotwórcze, poprawia trawienie, działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ogólnie wzmacniająco. Określana jest również jako „warzywo pięknych włosów”.

Najsmaczniejsze są rzodkiewki młode, nieprzerośnięte i świeżo zerwane. Długo przechowywane tracą jędrność i stają się gąbczaste. Świeżość rzodkiewek można nieco przedłużyć, przechowując cały pęczek zanurzony w wodzie. Najzdrowsze są natomiast rzodkiewki jadane na surowo, ale można je także gotować, dusić i zapiekać. Warto wiedzieć, że jadalne i bogate w składniki odżywcze są także młode listki rzodkiewki, które są świetnym dodatkiem do sałatek, surówek, twarożku i kolorowych kanapek.

Uwaga! Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, zapalenie wątroby i nieżyt jelit powinny zrezygnować z jedzenia rzodkiewki.

Sałata

Istnieje wiele odmian sałaty, różniących się kształtem, kolorem, kruchością i smakiem. Najpopularniejsza jest sałata masłowa i lodowa, ale coraz chętniej sięgamy także po sałatę rzymską, roszponkę czy rukolę. Wiosenną dietę warto wzbogacić o to warzywo, ponieważ dostarcza cennych składników odżywczych.

Liście sałaty są bogatym źródłem beta-karotenu, kwasu foliowego i witaminy C. Zawierają także magnez, wapń, miedź, fosfor i jod. Sałata ze względu na dużą zawartość wody ma niską wartość energetyczną (100 g to zaledwie 12 kcal), a dzięki dużej zawartości błonnika usprawnia trawienie i zapobiega zaparciom. Dlatego polecana jest przede wszystkim osobom będącym na diecie odchudzającej. Oprócz tego liście sałaty są doskonałym dodatkiem do mięs i wędlin, ponieważ działają odkwaszająco.

Sałata jest świetną bazą lekkich, wiosennych sałatek, ale niektóre odmiany (np. sałatę lodową) można także dusić i faszerować. Sałatkę można także przygotować łącząc kilka rodzajów sałat, które dobrze się uzupełniają. Warto pamiętać, że sałaty nie należy kroić nożem, ponieważ traci walory zdrowotne i zmienia smak.

Kiełki

Lecznicze właściwości kiełków doceniono już w starożytnych Chinach. Dziś wiadomo, że kiełki to skondensowane źródło witamin, soli mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczów i innych cennych składników odżywczych. Są skarbnicą witamin z grupy B, witaminy C, D, E, K i soli mineralnych: żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, potasu, cynku, jodu, manganu, miedzi, selenu. Ponadto zawierają beta-karoten, kwasy omega-3 i błonnik.

Kiełki poszczególnych roślin różnią się smakiem i właściwościami. Kiełki rzodkiewki zawierają najwięcej witaminy C spośród wszystkich kiełków, kiełki lucerny łagodzą dolegliwości reumatyczne i wzmacniają mięśnie, a kiełki rzeżuchy obniżają poziom cukru we krwi. Wszystkie natomiast są wskazane w stanach osłabienia i rekonwalescencji.

Kiełki pasują do wszystkiego. Wzbogacają smak sałatek, zup, sosów, past, mięs, ryb i kanapek. Znakomicie zastępują natkę pietruszki, koperek czy szczypiorek. Aby usunąć z nich goryczkę, przed jedzeniem należy je sparzyć.

Szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę i kiełki warto wprowadzić do wiosennego menu, aby jeść smacznie, zdrowo i kolorowo :)

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2012-03-22]
Ocena:
5/5 [głosów: 1]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.