ABC witaminy C
Witamina C (kwas askorbinowy) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, jest szybko wydalana z organizmu i musi być na bieżąco uzupełniana. Najlepiej, kiedy jest dostarczana do organizmu z pożywieniem (warzywa i owoce).
Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że neutralizuje działanie wolnych rodników, które są przyczyną szybkiego starzenia się organizmu oraz chorób nowotworowych.
O właściwy poziom witaminy C w organizmie powinny dbać przede wszystkim osoby palące, żyjące w zanieczyszczonych aglomeracjach, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz kobiety stosujące doustną antykoncepcję.
Rola witaminy C w organizmie:
Witamina C korzystnie wpływa także na skórę:
Niedobór witaminy C może powodować:
Nadmiar witaminy C
Nadmiar witaminy C nie jest szkodliwy, ponieważ jest wydalany z organizmu wraz z moczem. Bardzo duże dawki witaminy mogą być jednak przyczyną biegunek i negatywnie wpływać na przewód pokarmowy. W niektórych przypadkach nadmiar witaminy C może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych.
Naturalne źródła witaminy C
Głównym naturalnym źródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce. I to właśnie w takiej formie jest najbardziej wskazana. Witamina znajdująca się w roślinach jest znacznie lepiej przyswajalna i lepiej „rozpoznawalna” przez organizm aniżeli syntetyczna. Dzięki temu jest kilkakrotnie bardziej aktywna i dłużej utrzymuje swoje zdrowotne właściwości.
Najbardziej zasobne w witaminę są:
Warto pamiętać, że witamina C jest wrażliwa na działanie światła i wysokiej temperatury. Warzywa i owoce tracą ją kiedy są długo gotowane, a także długo przechowywane.
Naturalne źródła witaminy występują pod dostatkiem w różnej formie i o każdej porze roku. Dlatego nigdy nie powinniśmy dopuścić do niedoboru witaminy C w organizmie.