Jak kupować?
Kupując ser powinniśmy przede wszystkim dokładnie czytać etykiety i skład. Do wyprodukowania 1 kilograma sera potrzeba około 10-12 litrów mleka, dlatego producenci często zastępują tłuszcz mleczny tanimi odpowiednikami, czyli tłuszczami roślinnymi. Ser, który w swoim składzie zawiera: tłuszcze roślinne, mleko w proszku, barwniki, aromaty, lecytynę sojową, skrobię pszenną nie ma z serem nic wspólnego. Można go jedynie określić jako produkt seropodobny.
Oto co go odróżnia od prawdziwego sera:
Kupując sery topione, do smarowania pieczywa należy unikać tych, które w składzie mają zagęstniki, barwniki, sztuczne aromaty, olej palmowy itp.
Podczas zakupów warto pamiętać, że:
Ważne także, by sprawdzić datę przydatności do spożycia na opakowaniu.
Jak podawać?
Sery znakomicie sprawdzają się jako forma przekąski na przyjęciach. Podaje się je wówczas najczęściej w formie tzw. deski serów. Powinny znaleźć się na niej przynajmniej cztery gatunki sera. Dobrze sprawdzą się sery twarde i półtwarde, niebieskie sery pleśniowe i miękkie sery z aksamitną pleśniową skórką. Deskę serów komponuje się z owocami (najczęściej winogronami), orzechami, oliwkami.
Podając sery warto pamiętać, że do delikatnego sera podaje się delikatne wino, natomiast serom pikantnym o wyraźnym smaku powinny towarzyszyć mocne wina czerwone. W konsumpcji serów ważna jest kolejność: zaczynamy zawsze od serów łagodnych, przechodząc stopniowo do bardziej wyrazistych.
Jak kroić?
W zależności od rodzaju sera rozróżniamy różne sposoby krojenia serów. Aby nie popełnić faux pas, warto zastosować się do ogólnych zasad:
Jak przechowywać?
By sery nie traciły swoich walorów, należy je odpowiednio przechowywać. Najlepiej trzymać je na najniższych półkach w lodówce. Sery należy jednak podawać w temperaturze pokojowej. Dlatego na godzinę przed podaniem ser należy wyjąć z lodówki, by mógł w pełni rozwinąć swój smak.
Czas przechowywania zależy od stopnia jego miękkości. I tak:
Serów nie powinno się zamrażać, bo stają się suche, kruszą się i mogą nabrać gorzkiego smaku.
Przechowując sery, należy pamiętać o odpowiednim opakowaniu. Powinniśmy trzymać je w opakowaniu przepuszczającym powietrze. Najlepiej owinąć go w papier lub pergamin. Ponadto sery o mocnym zapachu dobrze jest dodatkowo przechowywać w plastikowych pojemnikach. Sery miękkie najlepiej trzymać w oryginalnym opakowaniu. Jeżeli pakujemy ser w folię aluminiową, trzeba ją podziurkować, by ser mógł oddychać. Między plasterki sera warto włożyć kawałki pergaminu - to zapobiegnie pleśnieniu.
Sery dojrzewają i zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego konieczne jest, by codziennie sprawdzać w jakim są stanie.