Zdążyć przed wigilią, czyli jak rozplanować przedświąteczne prace?

Święta to wspaniały, radosny czas - spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, magiczna atmosfera, zapach choinki i pierniczków relaks, odpoczynek... Wszystko byłoby cudownie, gdyby nie cała masa obowiązków, które trzeba wykonać przed wigilią. Radzimy jak rozplanować prace, aby uniknąć przedświątecznej bieganiny i stresu.

Organizacja pracy i podział obowiązków

Zorganizowanie wigilijnej wieczerzy to ogromny wysiłek i sporo pracy. Trzeba wysprzątać dom, zrobić zakupy, zadbać o prezenty dla całej rodziny, przystroić choinkę, ugotować, usmażyć i upiec świąteczne smakołyki. Zanim więc rzucimy się w wir obowiązków przygotujmy dobry plan. Co, kto, gdzie i kiedy? Taki plan pozwoli na bieżąco „monitorować” sytuację i uniknąć odkładania wszystkich obowiązków na ostatnią chwilę. Całkiem dobrym rozwiązaniem jest zwołanie narady rodzinnej, podczas której każdy z domowników zadeklaruje, za jakie zadania będzie odpowiedzialny. Aby uniknąć nieporozumień, dobrze jest wyjaśnić, co każdy powinien zrobić. W miarę możliwości warto zaangażować dzieci. Warto wówczas przygotować świąteczne menu i jednocześnie zrobić dokładną listę zakupów. Przewertujmy dokładnie przepisy i sprawdźmy listę składników niezbędnych do ich przygotowania.

Akcja błysk!

Każdy z nas ma własną taktykę sprzątania. Dobrą i sprawdzoną metodą jest przeprowadzenie gruntownych porządków mieszkania na 1-2 tygodnie przed świętami, aby w ostatnim dniu jedynie przetrzeć kurze i odkurzyć dywany. Zawsze mierzmy siły na zamiary. Nie bierzmy sobie na głowę za dużo. Dobrze zaplanowana praca zaoszczędzi nam sił i nerwów. Pamiętajmy także o podziale obowiązków. To znacznie nas odciąży.

Zakupowy zawrót głowy

Tu pomoże nam przygotowana wcześniej lista zakupów. Aby ułatwić sobie zadanie podzielmy ją na kategorie - np. produkty, które kupimy w osiedlowym sklepiku, w supermarkecie i na bazarze. Na zakupy w dużych sklepach warto wybrać się w te dni i godziny, kiedy ludzi jest najmniej. Ale zakupy niezbędne w kuchni to nie wszystko... Zawczasu sprawdźmy stan białego obrusa, lampek i ozdób choinkowych, by w razie konieczności kupić nowe. Już teraz zdecydujmy o świątecznych dekoracjach stołu. Warto także zadbać o świąteczne kartki, sianko i opłatek. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie zadań. Zamiast wychodzić z domu kilka razy warto załatwić wszystkie sprawy poza domem „za jednym zamachem”. Wychodząc na zakupy, przy okazji możemy odebrać płaszcz z pralni i wysłać kartki. Jeśli mowa o świętach to nie może zabraknąć prezentów. Tu z pomocą nadciągają sklepy internetowe. Korzystając z tego rozwiązania można zaoszczędzić sporo czasu, a niekiedy także pieniędzy w portfelu. Niektóre produkty można kupić w korzystniejszych cenach niż w tradycyjnych sklepach.

Przedświąteczne kucharzenie

Niektóre potrawy trzeba zrobić w dniu wigilii, ale wiele z nich można przygotować na długo przed świętami. A zatem wszystko, co tylko się da warto zrobić wcześniej:

  • na tydzień przed świętami (a nawet wcześniej) można przygotować pierogi, uszka czy krokiety, a następnie je zamrozić. Można także zrobić je na kilka dni przed wigilią i wówczas przechowywać w lodówce;
  • na kilka dni przed wigilią można przygotować różne rodzaje śledzi. Warto także upiec pierniki, makowce i miodowniki. Jest to nawet wskazane! Wówczas nabiorą smaku i aromatu;
  • dzień przed wigilią można przygotować kluski z makiem, makówki czy kutię.
  • Jeśli podczas wigilii spodziewamy się sporego grona gości, zaproponujmy także im włączenie się w przygotowania. Należy pamiętać, aby wcześniej ustalić podział obowiązków. Kiedy teściowa przyniesie piernik, ciocia kapustę z grochem, a kuzynka śledzie w śmietanie, wiele pracochłonnych przygotowań będziemy mieć już z głowy.

    Choinka i dekoracje

    Świeżą choinkę kupujemy na kilka dni przed wigilią. Ozdabianie pozostawmy dzieciom. Zadanie to może okazać się dla nich wielką frajdą. Tradycja nakazuje, aby ubierać choinkę w dniu wigilii, ale gdy ma odwiedzić nas większa liczba gości, warto zrobić to nieco wcześniej. Aby poczuć atmosferę świąt, w przedświątecznym tygodniu można także udekorować dom, powiesić wieniec na drzwiach wejściowych i przygotować dekoracje na wigilijny stół. Jeśli czas nie pozwoli nam na zrobienie okazałego stroika, na stół możemy położyć gałązkę świerkową z bombką. Będzie skromnie, a zarazem bardzo uroczyście.

    Plan awaryjny

    Jeśli na coś zabraknie nam czasu - kupmy gotowe lub wybierzmy wersje ekspresowe. Na przykład paszteciki możemy przygotować z ciasta francuskiego, a czasochłonną fasolę do zupy grzybowej zastąpić łazankami lub makaronem. Nie zapominajmy, że wspólne i własnoręczne przygotowanie świąt jest ważne, ale nie najważniejsze! :) Zdjęcie: fotolia.com/Marco Mayer
Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2011-12-16]
Ocena:
5/5 [głosów: 3]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.