Przedstawiam Wam fajny i sprawdzony przepis na przepyszny bogracz :)
To jest bogracz na bogato - super jednogarnkowe danie! Można w nim znaleźć przepyszną i kleistą pręgę; nietuczące, a sycące ziemniaki; bakteriobójczą cebulę; odmładzającą i poprawiającą humor paprykę; pozwalające utrzymać szczupłą sylwetkę i piękną skórę pomidory; charakteryzującą się dużą ilością błonnika i kwasu foliowego - zieloną fasolkę szparagową, działający przeciwnowotworowo oraz pomocny dla serca i w walce z przeziębieniem - niezawodny czosnek, a także dużo aromatycznych przypraw...
Z definicji bogracz to pewien rodzaj kociołka, w którym przyrządza się potrawę. Kociołek ten zazwyczaj wisi nad ogniskiem - piękny widok :) Często też mianem bogracza nazywa się zupę gulaszową, która jest w takim kociołku przygotowywana.
Ze względu na to, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takie stanowisko pracy, zupę gulaszową można też ugotować we własnym domu - na kuchence ;)
To jest proste i niezbyt skomplikowane w przygotowaniu danie. Jest tylko przy nim trochę krojenia... ale zawsze można poprosić o pomoc np. mamę, siostrę, babcię lub... teściową ;) Czytaj więcej
Bogracz świetnie nadaje się na obiad (na 2 dni, bo wychodzi go dużo, można go też zamrozić), ale też na różnego rodzaju przyjęcia - jako ciepła płyta lub w formie obiadu - jest bowiem tak sycący, że z dodatkiem pieczywa powinien zaspokoić obiadowy głód naszych gości ;)
Ten rodzaj dania nadaje się na Święta, na Sylwestra, na Andrzejki, na urodziny, na imieniny, na chrzciny, na roczek, na komunię... To też świetna propozycja obiadowa na cały weekend - wtedy gotowanie mamy z głowy, a weekend jest dla nas! :)
Danie jest pożywne i zdrowe, a podane na gorąco z dodatkiem świeżego pieczywa - mmmm... pycha! Jest pikantne i świetnie rozgrzewa. Idealne zwłaszcza na jesienną i zimową porę roku, ale wczesną wiosną też małe rozgrzanie nam się przyda, zwłaszcza gdy za oknem jeszcze wieje mroźne, zimowe powietrze... brrr
Powodzenia i smacznego :)
Pręgę wołową opłukać, osuszyć i pokroić w kostkę. W dużym garnku roztopić 5 dag smalcu, przełożyć pręgę wołową i obsmażyć. Następnie wlać około 2 litry wody, dodać liść laurowy, ziarenka ziela angielskiego, czarnego pieprzu i gotować na małym ogniu przez około 90 minut (lub dłużej).
Ziemniaki obrać ze skórki, opłukać i pokroić w kostkę. Przełożyć do pręgi i gotować razem przez około 20 minut.
Cebulę obrać z łusek, opłukać i pokroić w kostkę. Na patelni roztopić pozostały smalec, przełożyć cebulę i zeszklić. Zieloną paprykę oczyścić, opłukać i pokroić w kostkę. Dodać do cebuli, wymieszać i chwilkę razem smażyć. Pomidory umyć, sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Wraz z sokiem przełożyć do cebuli z papryką, razem wymieszać i chwilę smażyć. Czosnek obrać z łusek, opłukać i pokroić w kostkę. Przełożyć na patelnię, wymieszać i chwilkę jeszcze razem smażyć. Następnie całość przełożyć do garnka z pręgą wołową. Dodać też mrożoną zieloną fasolkę szparagową, razem wymieszać i gotować jeszcze 10 minut.
Koncentrat pomidorowy rozmieszać w około ½ szklanki zimnej wody, wlać do bograczu, zagotować i zdjąć z ognia.
Na koniec dodać szczyptę słodkiej i ostrej papryki w proszku, kminku, cząbru, bazylii, tymianku, majeranku oraz natkę zielonej pietruszki. Przyprawić do smaku solą i ziołowym pieprzem.
Gotowy bogacz podawać na gorąco z dodatkiem pysznej bułeczki.
Podane składniki wystarczą na około 15 porcji.
Smacznego.