Papryka z pełnym brzuszkiem ;) To smaczne, pożywne i sycące papryki bogate w kaszę jaglaną, mieloną łopatkę wieprzową, cebulę, czosnek i przyprawy.
Jeśli znudziły Wam się już mielone kotlety, to właśnie mielone mięso możecie wrzucić do farszu i przygotować takie smakowite paprykowe kąski :)
Taka papryka jest prosta i łatwa do przygotowania, a także szybko się zapieka, więc na dobry obiad wcale długo nie trzeba będzie czekać!
Jest to dosyć ciekawa propozycja na smaczne wykorzystanie kaszy jaglanej, która ostatnio zostaje w cieniu, mało kto z niej coś robi..., a szkoda, bo jest ona bardzo zdrowa!
Kasza jaglana jako jedna z nielicznych kasz ma działanie zasadotwórcze, i dzięki temu odgrywają dużą rolę w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie (dlatego skutecznie walczy ze zgagą).
Dodatkowo przypisuje się jej właściwości antywirusowe, i jest dobrym domowym lekarstwem na katar, gdyż zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Ma działanie rozgrzewające i z tego powodu zalecana jest osobom, którym w zimie jest ciągle zimno. Ma korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie (a to ze względu na krzemionkę, którą zawiera). Wspomaga pamięć i koncentrację (gdyż ma dużą zawartość witaminy E i lecytyny), czyli śmiało można się nią objadać przed egzaminami ;) Czytaj więcej
Do tego jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Jest zalecana osobom chorującym na celiakię stosującym dietę bezglutenową, a także cierpiącym na niedokrwistość.
Zachęcam zatem do jej przygotowania w postaci faszerowanych papryk... mmm jak pięknie pachnie w domu, jak one się zapiekają?! Sprawdźcie to koniecznie!
Smacznego :)
Z żółtej papryki odciąć górę (ale nie wyrzucać), środek oczyścić z pestek, całość opłukać i osuszyć.
Cebulę obrać z łusek, opłukać i pokroić w kostkę. Na patelni zeszklić cebulę, przełożyć mieloną łopatkę wieprzową, dodać szczyptę ostrej i słodkiej papryki w proszku, mielonego kminku, soli i pieprzu. Całość razem wymieszać i smażyć.
Kaszę jaglaną opłukać i sparzyć. Do garnka wlać 2 szklankę wody, zagotować i posolić. Następnie wsypać kaszę jaglaną i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut, aż kasza wchłonie całą wodę.
Czosnek obrać z łusek, opłukać i pokroić w kosteczkę. Posypać szczyptą soli i rozgnieść widelcem, żeby czosnek puścił sok. Następnie razem z kaszą jaglaną przełożyć na patelnie do mięsa. Dodać rozgnieciona w palcach zieloną pietruszkę i majeranek. Całość razem wymieszać. Nakładać łyżką do papryk i uciskać.
Żaroodporne naczynie posmarować olejem. Ułożyć na mim papryki. Podlać wodą i włożyć do nagrzanego piekarnika. Zapiekać przez około 25 minut w temperaturze 180 °C. I podawać na gorąco.
Podane składniki wystarcza na około 3-4 porcje.
Smacznego.