Bigos - któż go nie lubi?? ;)
Ja przedstawiam Wam wersję bigosu na bazie tylko i wyłącznie kiszonej kapusty... do niej dodaję zrumienioną łopatkę wieprzową, podsmażone na cebulce pieczarki, wędzony boczek, suszone grzybki oraz śliwki i przyprawy...
Trochę pracy przy nim jest, ale warto go zrobić, bo jest przepyszny! Z podanych proporcji wychodzi duży garnek - także jest to świetne danie na ciepło na imprezy. Bigos jest idealną potrawą na sylwestrowy bal!
Można go zrobić na dwa dni przed Sylwestrem, i przechowywać w lodówce, dzięki czemu nabierze on intensywności i będzie wyśmienity - będzie on wręcz królował na sylwestrowym stole - w tą długą i może mroźną noc goście będą tylko na niego czekali ;) Czytaj więcej
Jest on ciepły, aromatyczny i kwaśny - mmm... pycha!
Bigos jest popisowym daniem każdej uroczystości domowej - i małej, i dużej :) Bo przecież bigos to jedna z najbardziej popularnych polskich potraw. Gości on na naszych stołach w okresie świątecznym, ale i w zwykłe, szare dni. Trudno wyobrazić sobie bez niego Święta Bożego Narodzenia...
Wiadomo, co dom to inny przepis... Ale ja polecam ten z grzybkami i śliwkami, gdyż brzmi kusząco i smakuje wyjątkowo!
Zachęcam do gotowania - zróbmy go tak, żeby smakował nam, rodzince i gościom :)
Smacznego!
Kapustę kiszoną zlać wodą, dodać listek laurowy i gdy się zagotuje, gotować na średnim ogniu pod przykryciem przez około 60 minut, a następnie odcedzić i wyciągną listek laurowy.
Suszone grzyby opłukać, zalać około 1 litrem wody i zostawić na noc. A na drugi dzień gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 60 minut, a następnie wyciągnąć z wody i ostudzić (wody nie wylewać).
Łopatkę wieprzową opłukać, osuszyć i pokroić w kostkę. Oprószyć szczyptą słodkiej i ostrej papryki w proszku, pieprzu i soli. Całość dokładnie wymieszać i przełożyć na roztopiony smalec (5 dag). Wymieszać i zrumienić, a następnie wlać dwie szklanki płynu (tj. zwykłej wody i wody z grzybów). Dusić pod przykryciem na małym ogniu przez około 60 minut.
Cebulę obrać z łusek, opłukać i pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać pozostały smalec (2 dag), przełożyć cebulę i zeszklić. Pieczarki obrać ze skórki, opłukać i pokroić w plasterki. Dodać do cebuli, posypać szczyptą soli i pieprzu. Razem wymieszać i smażyć, aż woda z pieczarek wyparuje.
Wędzony boczek pokroić w kostkę i zrumienić lekko na oleju. Ostudzone suszone grzyby pokroić w kostkę, dodać do boczku i razem chwilkę smażyć.
Suszone śliwki pokroić w kostkę.
Do garnka z ugotowaną kapustą kiszoną przełożyć łopatkę wieprzową, pieczarki z cebulą, boczek z suszonymi grzybami oraz suszone śliwki. Wlać 1 szklankę wody, w której gotowały się grzyby, przełożyć koncentrat pomidorowy, dodać ziarenka ziela angielskiego i ziarenka jałowca. Całość wymieszać dużą drewnianą łyżką i gotować na małym ogniu przez około 45 minut, od czasu do czasu mieszając, aby bigos się nie przypalił.
Na koniec dodać szczyptę rozgniecionego w palcach majeranku i mielonego kminku. Dokładnie wymieszać i podawać na gorąco. Można go też ostudzić, przechowywać w lodówce, a w razie potrzeby podgrzać. Bigos najlepszy jest oczywiście na 2-3 dzień - jak jeszcze zostanie ;)
Podane składniki wystarczą na około 12 porcji.
Smacznego.