Mniszek lekarski lub mniszek pospolity, może bardziej znany w nazewnictwie ludowym jako mlecz, w uprawach uznawany za chwast i jako taki najczęściej niszczony. Jest to jednak bardzo popularny chwast i w praktyce z powodu swoich właściwości wykorzystywany jako roślina jadalna, miododajna, lecznicza i pastewna. Oprócz wymienionych zastosowań, kwiaty mniszka można znaleźć w bukietach, najczęściej z kwiatów polnych.
Ta roślina rosnąca dziko rozprzestrzenia się na łąkach, w ogrodach, w sadach, na trawnikach, a także tuż przed naszym domem... wszędzie jest jej pełno ;)
W przepisie zamieszczonym poniżej kwiaty mniszka wykorzystano do przygotowania pysznego i zdrowego syropu, który można stosować do napojów, ciast i jako lekarstwo wspomagające leczenie przeziębienia, bólu gardła i kaszlu. Czytaj więcej
Warto mieć w domu zapas takiego naturalnego syropu na zimę, gdyż ten magiczny syrop zimą chroni nas przez infekcjami, a znowu wiosną wzmacnia nasze osłabione po zimie organizmy.
Kwiaty należy zbierać w suchy i słoneczny dzień. Powinny być one dobrze rozwinięte i zebrane z czystych terenów (ważne żeby nie rosły koło ruchliwych dróg). Warto też pamiętać, że najbardziej wartościowe są kwiaty majowe.
Zatem udanych zbiorów i słodkiej produkcji, no i żeby Wam te syropy służyły... na zdrowie!
Kwiaty mniszka zerwać w słoneczny dzień i najlepiej w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg. Rozłożyć np. na białej kartce, aby wyszły z nich mali „mieszkańcy”.
Następnie kwiaty przełożyć do garnka. Dodać sok z cytryn i wodę. Wszystko razem wymieszać i położyć na gaz. Gdy wszystko się zagotuje, gotować jeszcze 10 minut. Następnie zdjąć z gazu i odstawić na 24 godziny.
Po tym czasie odcisnąć kwiaty, a płyn przelać przez sitko do czystego garnka. Wsypać cukier, razem wymieszać i gotować na małym ogniu przez około 90 minut.
Następnie gorący syrop z mniszka wlać do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i wynieść ciemnej do piwnicy.
Składniki wystarczą na około 6 słoiczków po około 300 ml.
Syrop z mniszka jest idealny (szczególnie w zimie) jako dodatek do herbatki, do wody, do ciast (głównie pierników). Jest on pomocny przy bólach gardła, kaszlu i ogólnym przeziębieniu.
Na zdrowie i smacznego.