Mniszek lekarski - mniszek pospolity - chyba każdy wie o jakich kwiatkach jest tutaj mowa ;) Wiosną i latem trudno ich nie zauważyć - ich barwa rzuca nam się od razu w oczy jak tylko popatrzymy na trawnik, ogród, park, łąkę, czy nawet na pobocza jadąc samochodem - ale z takich miejsc lepiej ich nie zbierać.
Warto o nim wspomnieć, gdyż jest to roślina o wszechstronnych właściwościach leczniczych, a także rewelacyjny środek na wiosenne oczyszczenie organizmu z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Wpływa korzystnie również na tempo metabolizmu, wspomaga funkcje wątroby i działa moczopędnie.
Natomiast lawenda ma drobne kwiatuszki o przyjemnym dla oka fioletowo-niebieskim kolorze. Ładnie wygląda i cudnie pachnie. Ozdabia nasz ogródek bądź ogród, a przy tym jest taka pożyteczna również w kuchni :) Stosuje się ją jako przyprawę do mięs i deserów. A ja wykorzystałam ją do aromatyzacji pysznego i zdrowego miodku z mniszka. Czytaj więcej
Warto wiedzieć, że lawenda ma duże zastosowanie w lecznictwie, m.in. działa rozkurczająco i żółciopędnie, łagodząc dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, eliminuje niestrawność, kolki i wzdęcia. Picie naparów z kwiatów lawendy działa napotnie i rozgrzewająco oraz pomaga zwalczać gorączkę.
Dlatego skusiłam się na połączenie mniszka i lawendy w jednym słoiczku. Miodek z tych roślin wyszedł gesty i aromatyczny.
Takie zdrowe zapasy warto mieć w swojej kuchni, bo nigdy nie wiemy co nam będzie potrzebne, a co swoje to swoje ;)
Powodzenia i smacznego!
Duże rozkwitnięte kwiaty mniszka zerwać w słoneczny dzień (najlepiej na terenie czystym od zwierząt i oddalonym od ruchliwych dróg). Główki kwiatów rozłożyć na kartonie i zostawić na około 2-3 godziny, aby wyszły z nich wszystkie „żyjątka”.
Następnie kwiaty mniszka razem z lawendą przełożyć do garnka. Zalać wodą, i gdy się zagotuje gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. Na koniec ostudzić i włożyć do lodówki na 24 godziny.
Na drugi dzień sok przecedzić, a kwiaty dokładnie odcisnąć z soku przez gazę. Następnie dodać cukier, sok z cytryny (również przecedzony przez sitko) i gotować na małym ogniu pod przykryciem przez około 2,5 godziny.
Lekko ostudzony miodek przelać do czystych i suchych słoiczków. Szczelnie zakręcić i pasteryzować przez około 10 minut. Na koniec ostudzić i wynieść ciemnej do piwnicy.
Podane składniki wystarczą na około 6 słoiczków po około 200 ml miodu.
Dodatek lawendy sprawił, że miodek z mniszka zyskał na smaku, aromacie i właściwościach leczniczych. Ten aromatyczny miodek jest idealny jako dodatek do herbatki, do wody, a także do ciast. Jest on pomocny przy bólach gardła, kaszlu, ogólnym przeziębieniu, a ze względu na obecność lawendy - pomocny jest przy migrenach, problemach z zasypianiem, zaburzeniach żołądkowo-trawiennych oraz przy wyczerpaniu nerwowym, o co w dzisiejszym zabieganym świecie nie jest trudno...
Na zdrowie i smacznego!