Andrzejki - wieczór wróżb i dobrej zabawy

Popularne Andrzejki znane też jako Jędrzejki to magiczny wieczór z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada. Są one specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem. Są to duże imprezy lub spotkania w gronie najbliższych przyjaciół.

Wróżby to stara metoda na poznanie przyszłości. A przecież każdy z nas jest ciekawy co czeka go w najbliższej przyszłości. Dlatego zwłaszcza panie chętnie poddają się magii wróżb, zwłaszcza w Andrzejkowy wieczór – wieczór wróżebnej zabawy w poznawanie swojej przyszłości. A według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. I według legend, wtedy wróżby najbardziej się sprawdzają.

Oprócz wróżb w Andrzejkową noc nie powinno zabraknąć również pysznego jedzenia. Najczęściej na tą noc przygotowuje się menu niecodzienne, ale szybkie do przygotowania: słone i słodkie przekąski, dipy, sałatki, ciasta, ciasteczka, ciepłe i zimne napoje.

Tradycja Andrzejek wywodzi się od Świętego Andrzeja, apostoła i ucznia Jana Chrzciciela, który przez wiele lat prowadził misjonarską działalność. Zginął śmiercią tragiczną, został ukrzyżowany 30 listopada 30 roku n.e.

Andrzejkowe przysłowia:

  • "Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima";
  • "Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota";
  • "Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży";
  • "Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja";
  • "Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja";
  • "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście";
  • "Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja".
  • Dawniej istotną częścią tego wyjątkowego i magicznego wieczoru były wróżby. Zgodnie z tradycją Święty Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać swoją przyszłość. Na wróżenie mogły pozwolić sobie wyłącznie panny. Wróżby miały pomóc dziewczętom w odkrywaniu swojej przyszłości głównie dotyczącej miłości i małżeństwa, ale też zdrowia i pracy. Tego dnia próbowały się dowiedzieć czegoś o swojej przyszłości: kiedy wyjdą za mąż, jak będzie miał na imię przyszły małżonek i jaki będzie miał charakter.

    Wystarczyła odrobina fantazji, aby dowiedzieć się, co przyniesie ze sobą nadchodzący rok. To była okazja aby poznać Andrzejkowe wróżby, przesądy oraz zaklęcia. A co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miało się spełnić. Natomiast kawalerowie wróżyli sobie w Katarzynki, obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada.

    Spośród wielu wróżb warto wybierać te najciekawsze, nieskomplikowane i te, które nie sprawią trudności w rozszyfrowaniu.

    Popularne wróżby Andrzejkowe:

  • lanie gorącego wosku na zimną wodę przez klucz i wróżenie z kształtu zastygłej masy;
  • ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych dziewczyn, ta której but pierwszy dotrze do progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż;
  • wróżenie z obierki jabłka, należy obrać jabłko, tak żeby powstała jedna cała obierka, następnie trzeba ją rzucić za siebie, kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża lub żony;
  • losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. obrączka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny, listek – staropanieństwo;
  • strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec;
  • wieczorem dziewczyny pisały na karteczkach imiona chłopców, wkładały je pod poduszkę, a rano losowały, kartka którą wylosowały zawierała imię, przyszłego męża;
  • na pociętych kawałkach tektury pisano imiona chłopców. Później należało zapalić świeczkę, stanąć przodem do niej i rzucić za siebie garść kawałków tektury z imionami. Następnie należało się odwrócić, kawałek tektury który upadł najbliżej zawierał imię ukochanego;
  • uczestniczki miały pomyśleć sobie życzenie i zapalić dwie zapałki. Później te płonące zapałki należało trzymać płonącymi łebkami do góry. I jeśli zapałki paliły się ku sobie, wtedy życzenie spełni się w ciągu roku, a jeśli nie, to życzenie się nie spełni;
  • uczestniczki miały zapalić 2 małe świeczki i włożyć je do łupinek od orzechów włoskich, następnie puszczało się je na wodzie i myślało o swoim ukochanym. Jeśli łupinki podpłynęły do siebie, oznacza to dozgonną miłość, natomiast jeśli się oddalały – nic dobrego z tego związku nie wyniknie.
  • Andrzejkowe wróżby przetrwały do dziś, i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Obecnie Andrzejki i Katarzynki zostały razem połączone i są obchodzone jako Andrzejki. W ten czas wróżą sobie wszyscy, wszystkim i wszystko. Wszyscy razem świetnie się bawią, przepowiednie traktowane są z przymrużeniem oka, a wróżby mają charakter zabawowy.

    Dziś dzieci, dziewczyny, chłopcy, a także dorośli bawią się żartobliwymi wróżbami. Najczęściej organizuje się wspólne zabawy, imprezy, kameralne bądź domowe spotkania, które trwają do białego rana.

    Aby impreza Andrzejkowa udałą się, warto ją odpowiednio zaplanować i zorganizować. Ciekawe pomysły sprawią, że ten wieczór stanie się naprawdę wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlatego warto pomyśleć o odpowiedniej oprawie, strojach i akcesoriach. Mogą się tu przydać kadzidełka, które roztoczą w pomieszczeniu tajemnicze zapachy. Mile widziane będzie też spędzić ten wieczór w towarzystwie Andrzeja.

    Często aby ożywić imprezę, organizuje się tzw. zabawę w kotyliony. Przygotowuje się kolorowe ozdoby (z papieru, bibuły, wstążki), które potem przypina się do ubrania. Każdy kotylion musi mieć swoją parę, mają być dwa takie same, jeden dla dziewczyny, a jeden dla chłopaka. Później te kotyliony rozlosowuje się pomiędzy uczestników zabawy, para, która się dobierze będzie się razem bawiła tego wieczoru.

    Również na prywatce u przyjaciół, znajomych, w swobodnym towarzystwie można się fajnie bawić, wyszaleć, potańczyć, a nawet poplotkować.

    Można też Andrzejkowy wieczór spędzić romantycznie, tylko we dwoje. W domu przy stonowanym oświetleniu, wystroju i przy nastrojowej muzyce...

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Dorota [2010-11-26]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 4]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.