Antybiotyki - prawdy i mity

Historia rozpoczęła się w 1928 roku, kiedy to sir Aleksander Fleming odkrył penicylinę. Wkrótce później pojawiły się kolejne antybiotyki, a wraz z nimi rewolucja w medycynie. Dziś wiadomo, że antybiotyki to leki o wyjątkowym działaniu - mogą nam pomóc, ale mogą również przynieść wiele szkód. Oto co należy wiedzieć o tych lekach, aby terapia nimi była skuteczna i bezpieczna.

Terapię antybiotykiem można przerwać, gdy tylko ustąpią objawy choroby

MIT! Antybiotyk należy przyjmować w ściśle określonych dawkach i przez okres, jaki zaleci lekarz. Wcześniejsze przerwanie kuracji grozi nawrotem choroby i uodpornieniem się bakterii na konkretny antybiotyk, a tym samym wykluczeniem go z grupy leków możliwych do zastosowania w przyszłości.

Antybiotyki należy przyjmować o stałych porach

PRAWDA! Konieczne jest utrzymanie stałego stężenia antybiotyku we krwi. Dlatego należy pamiętać, aby przyjmować antybiotyki o stałych porach. Wydłużanie przerw między kolejnymi dawkami preparatu sprzyja rozwojowi bakterii.

Można skorzystać z antybiotyku, który pozostał z poprzedniej kuracji

MIT! Nawet jeśli kiedyś antybiotyk okazał się skuteczny w podobnej sytuacji, nie wolno leczyć się nim na własną rękę. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni lek, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim zadecydować czy na pewno trzeba go stosować. Warto pamiętać, że za wiele infekcji odpowiedzialne są wirusy, na które antybiotyki nie działają.

Antybiotyków nie należy przepijać sokami z cytrusów

PRAWDA! Niektóre produkty powodują niekorzystne interakcje z antybiotykami. Z tego względu nie należy przepijać antybiotyków sokami z cytrusów, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w tych napojach utrudniają wchłanianie antybiotyku z przewodu pokarmowego. Antybiotyki najlepiej przepijać niegazowaną wodą mineralną.

Antybiotyki nie leczą grypy

PRAWDA! Za grypę i przeziębienie odpowiedzialne są wirusy, które są całkowicie odporne na działanie antybiotyków. W przypadku takich infekcji skuteczniejsze są leki przeciwzapalne łagodzące nieprzyjemne objawy choroby lub domowe sposoby (herbata z malinami, czosnek, cebula i leżenie w łóżku). Antybiotyki stosuje się do leczenia infekcji o podłożu bakteryjnym.

Antybiotyki zmniejszają skuteczność pigułki antykoncepcyjnej

PRAWDA! Większość antybiotyków ogranicza aktywność hormonów zawartych w pigułce, a tym samym zmniejsza jej skuteczność w zapobieganiu ciąży. Podczas antybiotykoterapii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Antybiotyki osłabiają odporność

PRAWDA! Antybiotyki niszczą mikroflorę bakteryjną, która chroni błonę śluzową jelit przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Przyjmuje się, że częste terapie antybiotykowe osłabiają organizm i zwiększają podatność na inne infekcje. Szczególnie ostrożnie należy stosować antybiotyki u dzieci.

Podczas terapii antybiotykowej ważna jest odpowiednia dieta

PRAWDA! Antybiotyk oprócz bakterii powodujących chorobę niszczy także te, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego podczas antybiotykoterapii należy zadbać o ochronę naturalnej flory bakteryjnej jelit. W tym celu, zarówno w trakcie, jak i po, należy przyjmować probiotyki. Dietę należy wzbogacić w produkty mleczne z bakteriami probiotycznymi (kefir, naturalny jogurt, maślankę) oraz kiszonki. Bakterie probiotyczne zmniejszają także uboczne skutki terapii, takie jak: bóle brzucha, biegunka, wymioty.

Uwaga! Leki należy przyjmować dwie godziny przed lub po zjedzeniu mlecznych produktów.

Antybiotyki należy przyjmować podczas posiłku

MIT! Niektóre antybiotyki należy przyjmować podczas posiłku, inne przed lub po nim. Dokładnych informacji, kiedy przyjmować lek należy zawsze szukać w ulotce. Warto pamiętać, że antybiotyki mogą różnie reagować ze spożywanymi produktami. Antybiotyków nie należy bezpośrednio łączyć z nabiałem - zawarty w nich wapń zmniejsza wchłanianie leku.

Przyjmując antybiotyki lepiej unikać słońca

PRAWDA! Niektóre antybiotyki (np. tetracykliny, sulfonamidy) wywołują nadwrażliwość na światło słoneczne i mogą spowodować przebarwienia i plamy. Dlatego podczas antybiotykoterapii lepiej zrezygnować z opalania się na słońcu lub w solarium.

Warto pamiętać, że antybiotyki są potężną bronią, należy je więc stosować z rozwagą.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
Agnieszka [2012-01-23]
Ocena:
5/5 [głosów: 2]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.