Cukinia czy kabaczek?
Zarówno kabaczek, jak i cukinia należą do rodziny dyniowatych. Cukinia została wyhodowana z kabaczka pod koniec XIX wieku w słonecznej Italii i okrzyknięta nazwą „zucchini”, czyli mała dynia. Okazuje się zatem, że te dwie nazwy to dwa różne warzywa – cukinia jest odmianą kabaczka.
Nie łatwo jednak odróżnić kabaczka od cukinii, bo są podobnego kształtu, wielkości i koloru. Kabaczek najczęściej ma kremowo-żółtą skórkę i jest bardziej pękaty, natomiast cukinia jest zwykle ciemnozielona z białymi cętkami, ma także nieco cieńszą skórkę... chociaż odmiany są różne.
Skarby w cukinii
Cukinia jest źródłem witamin (A, B1, B2, PP i C), soli mineralnych (potasu, wapnia, fosforu, żelaza) oraz błonnika pokarmowego. Zawiera związki zasadowe, które działają odkwaszająco. Może być zatem środkiem zmniejszającym nadkwaśność i zgagę. Co ważne, owoce cukinii nie kumulują metali ciężkich. W 95% składają się z wody i są lekkostrawne. Każdy, kto stosuje dietę odchudzającą, powinien włączyć cukinię do jadłospisu. 100 gram cukinii to tylko 15 kalorii – może więc być wspaniałą formą niskokalorycznej przekąski.
Oprócz tego:
Co zrobić z cukinii?
Cukinia jest najsmaczniejsza młoda, gdy ma 15-25 centymetrów długości. Wówczas ma delikatny smak i cienką skórkę. Im starsza cukinia tym skórka staje się grubsza i wtedy należy ją obierać.
Cukinia jest bardzo uniwersalnym warzywem o szerokim zastosowaniu w kuchni. Dobrze smakuje na surowo, usmażona, ugotowana i upieczona. Świetnie komponuje się z pomidorami, czosnkiem, kozim serem i przyprawami: bazylią, miętą, tymiankiem.
Można z niej wyczarować:
Cukinia jako jedno z nielicznych warzyw posiada jadalne kwiaty. Można je dodawać do sałatek lub smażyć w cieście naleśnikowym.
Jak wybierać i przechowywać cukinię?
Kupując cukinię należy zwrócić uwagę na jej wygląd zewnętrzny. Owoc musi być twardy, skórka gładka i napięta, a kolor intensywny. Należy ją przechowywać w lodówce, najdłużej przez tydzień. Cukinię można także zamrażać. Należy pamiętać, żeby zamrażać ją w formie plastrów lub kostki, a nigdy w całości, bo stanie się miękka i wodnista.
Mrożona lub marynowana cukinia może cieszyć smakiem cały rok.