Witaminy i minerały
Dzika róża jest rośliną leczniczą ze względu na obecność licznych substancji czynnych. Jej owoce uznawane są za jedne z najcenniejszych źródeł witaminy C. Zaledwie kilka owoców jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę. Jest także znacznie łatwiej przyswajalna i bardziej aktywna niż witamina syntetyczna. Witamina C w większości zawarta jest w miękiszu szupinki. Warto wiedzieć, że jej zawartość maleje, gdy owoce są przejrzałe lub przemrożone.
Owoce dzikiej róży zawierają także witaminę A, B1, B2, E i K oraz sole wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Są źródłem silnych przeciwutleniaczy, a także kwasów organicznych, garbników i pektyn. A zawartość galaktolipidu sprawie, że działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Dla zdrowia...
Dzika róża znana jest przede wszystkim jako środek wzmacniający odporność. Jest więc szczególnie zalecana przy wszelkich przeziębieniach, infekcjach i osłabieniu organizmu. Stosuje się ją także pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń wątroby, nerek i układu pokarmowego.
W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim czerwone owoce dzikiej róży – szupinki, które:
...i urody
W kosmetyce wykorzystywane są zarówno nasiona, owoce, jak i kwiaty. Kosmetyki z dziką różą są wskazane do pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, naczynkowej, tłustej i trądzikowej.
Dzika róża ma właściwości nawilżające, zmiękczające i wygładzające skórę. Przeciwdziała także powstawaniu pajączków i wzmacnia naczynia krwionośne.
Witamina C zawarta w owocach ma zbawienny wpływ na cerę – wygładza drobne zmarszczki, wspomaga regenerację skóry, usuwa przebarwienia. Natomiast ze względu na sporą zawartość kwasów owocowych o działaniu złuszczającym, dzika róża znalazła zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych.
Z kwiatów dzikiej róży produkowany jest olejek i woda różana. Olejek jest stosowany w aromaterapii jako środek uspokajający, a także jako składnik perfum, mydeł i licznych kosmetyków o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.
Dzika róża oswojona
Z owoców i kwiatów dzikiej róży przygotować można konfitury, dżemy, syropy, nalewki, wina.
Płatki róży najlepiej zbierać na początku kwitnienia w suche dni i od razu suszyć. Okres zbioru owoców dzikiej róży przypada natomiast na miesiące od sierpnia do października. Owoce należy zbierać w bezdeszczowe dni, zaraz po zniknięciu porannej rosy.
Warto wiedzieć, że owoce, z których chcemy przygotować:
Ze względu na bogactwo witaminy C, owoce dzikiej róży są polecane w okresie wzmożonych przeziębień i kiedy jesteśmy narażeni na niedobory witaminowe.