Właściwości lecznicze
Kwiaty czarnego bzu bogate są we flawonoidy o silnych właściwościach przeciwutleniających (rutynę, kwercetynę, hiperozyd itp.). Rutyna wzmacnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, kwercetyna ma właściwości antyhistaminowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, hiperozyd działa natomiast moczopędnie, co ułatwia detoksykację organizmu. Kwiaty czarnego bzu zawierają także śluzy, saponiny, kwasy fenolowe i organiczne (jabłkowy, walerianowy, ferulowy), garbniki oraz olejki eteryczne. Ponadto są źródłem soli mineralnych - wapnia, potasu, sodu i żelaza. Obecność tych składników sprawia, że kwiaty czarnego bzu wykazują wysoką aktywność farmakologiczną.
Kwiaty wykazują liczne właściwości lecznicze m.in.:
Napar z kwiatów czarnego bzu jest niezwykle pomocny przy leczeniu przeziębień i zakażeń górnych dróg oddechowych. Ma bowiem właściwości przeciwgorączkowe. W medycynie naturalnej stosowany jest również zewnętrznie do zmniejszania stanów zapalnych.
Jak i kiedy zbierać kwiaty czarnego bzu?
Maleńkie kwiaty czarnego bzu zebrane są w płaskie baldachy. Charakteryzują się słodkawym, intensywnym zapachem oraz jasnokremową barwą. Czarny bez kwitnie od maja do lipca.
Do celów leczniczych kwiaty zbiera się, gdy niemal w pełni zakwitną, czyli zazwyczaj na początku czerwca. Należy unikać zbierania kwiatów wyschniętych, przegniłych i tych, które już przekwitają. Na zbiory najlepiej wybrać się w suche i słoneczne dni, przed południem, zaraz po obeschnięciu porannej rosy. Ważne także, by wybrać miejsca z dala od ruchliwych dróg i wszelkich zanieczyszczeń. Kwiaty ścina się całymi baldachami. Warto zabrać ze sobą sekator, który znacznie ułatwi nam pracę. Z kwiatami należy obchodzić się bardzo delikatnie i uważać, by ich nie zgnieść, ponieważ łatwo brunatnieją.
Zebrane kwiaty czarnego bzu można:
Uwaga! Kwiatów przed użyciem nie należy myć, a jedynie rozłożyć na białym papierze i pozwolić na wyprowadzkę wszelkim stworzonkom, które zamieszkują kwiatostany.
Niezależnie od tego, w jaki sposób użyjemy kwiatów, należy przerabiać je świeże, natychmiast po zebraniu.
W kuchni i w kosmetyce
Z kwiatów czarnego bzu najczęściej przygotowuje się syropy, służące później jako dodatek do deserów lub do słodzenia herbaty zamiast cukru. Z suszonych kwiatów można zrobić napary i odwary. Świeże kwiaty można natomiast zapiekać w cieście naleśnikowym.
Warto także pamiętać, że kwiaty dzikiego bzu są cennym surowcem w kosmetyce. Wykazują bowiem właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Dodatkowo wzmacniają i zapobiegają pękaniu naczyń krwionośnych. Tonik z kwiatów czarnego bzu polecany jest do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i naczynkowej. Napar z kwiatów wskazany jest także do płukania włosów suchych.
Czarny bez jest składnikiem wielu preparatów dostępnych w aptekach, czemu więc samodzielnie nie przygotować z jego kwiatów i owoców leczniczych specyfików?