Gruszki... samo zdrowie!
Gruszki w 85% składają się z wody, więc świetnie gaszą pragnienie. Oprócz tego dostarczają witamin i soli mineralnych. Gruszki są źródłem witaminy A, C i witamin z grupy B. Ponadto dostarczają: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, bor oraz jod. Zawierają także kwasy owocowe (jabłkowy i cytrynowy), błonnik i pektyny. Wraz z dojrzewaniem owoców zmniejsza się ilość pektyn i kwasów owocowych, a wzrasta zawartość cukru.
Lecznicze właściwości gruszek znane są od wieków. W medycynie ludowej polecane są jako środek przyspieszający gojenie ran i środek przeciwgorączkowy. Gruszki mają także szereg innych zalet:
Gruszki, obok wiśni, porzeczek i winogron zawierają jod – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i zapobiegający jej schorzeniom. Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy, które z kolei odpowiadają za prawidłowe czynności wszystkich komórek i tkanek organizmu: regulują metabolizm, pracę układu nerwowego, mięśniowego i krążenia, a także warunkują prawidłowy rozwój płodu.
Dzięki zawartości błonnika i pektyn, gruszki mają zbawienny wpływ na układ trawienny – pobudzają procesy trawienne, poprawiają perystaltykę jelit, usuwają zaparcia. Dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i okrężnicy. Uwaga! Gruszki w nadmiarze mogą być przyczyną biegunek.
Duża zawartość wody sprawia, że gruszki mają właściwości moczopędne, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Jedzenie gruszek jest zalecane osobom ze schorzeniami układu moczowego i kamicą nerkową.
Gruszki zawierają bogate pokłady potasu. Średniej wielkości gruszka zawiera około 210 mg tego pierwiastka. Potas odpowiada za prawidłową kurczliwość mięśni, przewodzenie impulsów elektrycznych między komórkami nerwowymi, a także reguluje gospodarkę wodną organizmu i ciśnienie krwi. Gruszki uszczelniają naczynia włosowate i łagodnie obniżają ciśnienie krwi. Z tego też względu, polecane są osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze.
Regularne jedzenie gruszek korzystnie wpływa na pracę mózgu – ułatwia zapamiętywanie, poprawia koncentrację, dotlenia mózg. Dzieje się tak za sprawą zawartego w gruszkach boru i żelaza.
Zawarty w gruszkach bor zwiększa także przyswajalność wapnia, wzmacnia kości i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Wraz z wapniem i witaminą D odpowiada za rozwój tkanki kostnej. Jego niedobór jest przyczyną demineralizacji kości. Gruszki są szczególnie zalecane kobietom w okresie menopauzy i osobom przyjmującym sterydy.
Wbrew powszechnej opinii, gruszki nie są ciężkostrawne. Jednak niektóre odmiany gruszek zawierają tzw. komórki kamienne, czyli twarde cząstki miąższu wielkości ziarenek piasku. Są one charakterystyczną cechą słabo dojrzałych owoców. Ziarenka te nie są trawione i mogą powodować podrażnienia błony śluzowej jelit. Dlatego gruszki w stanie surowym nie są wskazane osobom o wrażliwych jelitach i cierpiących na schorzenia dróg żółciowych.
Gruszki w kuchni
Gruszki swój smak i aromat zawdzięczają zawartym w nich olejkom eterycznym. Zajadamy się surowymi owocami, ale można z nich również przygotowywać kompoty, chutney, konfitury i dżemy z korzennymi przyprawami: cynamonem, imbirem czy kardamonem. Gruszki są doskonałym składnikiem sałatek (nie tylko owocowych), deserów, ciast, ale także dań mięsnych.
Warto już teraz pomyśleć o gruszkowym suszu, który będzie smaczną przekąską w długie zimowe wieczory.