Proste sztuczki, które pozwolą oszukać głód:
Posiłki bez włączonego telewizora i komputera
W jedzeniu przed telewizorem upatruje się jednej z przyczyn nadwagi. Telewizor, komputer czy gazeta odwraca naszą uwagę od tego co, jak i ile aktualnie jemy. Dlatego nie kontrolujemy ilości przyjmowanego jedzenia. Poza tym, te dodatkowe czynności powodują, że często jemy szybciej, połykamy duże kęsy, co z kolei może być przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Warto także wiedzieć, że sygnał o sytości trafia do mózgu po około 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia. Szybkie i nieuważne jedzenie sprzyja zatem zjedzeniu większej ilości pokarmów, a tym samym dostarczaniu większej ilości kalorii.
Dieta bogata w błonnik
Błonnik usprawnia procesy trawienia, pomaga zachować prawidłowa florę bakteryjną w jelitach, a poza tym pęcznieje w żołądku, dając na długo uczucie sytości. Nie dostarcza przy tym zbędnych kalorii.
Z tego względu jest szczególnie wskazany w dietach odchudzających. Warto wprowadzić do diety pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane, a także jak najczęściej sięgać po warzywa i owoce (najlepiej pięć razy dziennie).
Szklanka wody przed posiłkiem
Każdego dnia należy wypijać przynajmniej 1,5-2 litry wody. Woda mineralna jest wielkim sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Po pierwsze jest pozbawiona kalorii, a poza tym... reguluje metabolizm, przyspiesza przemianę materii, usuwa toksyny, a pita małymi łykami przed posiłkami zmniejsza apetyt, ponieważ wypełnia żołądek, daje uczucie sytości i tym samym jesteśmy w stanie zjeść mniej.
Nie należy natomiast pić w czasie jedzenia. Popijanie ułatwia połykanie, co z kolei sprawia, że możemy zjeść więcej.
Pośpiech nie popłaca!
Jedzenie w pośpiechu wywiera negatywny wpływ na organizm. Może skutkować problemami z trawieniem, zgagą, nadwagą, a nawet chorobami serca. W jamie ustnej, gdy pokarm miesza się ze śliną następuje pierwszy etap procesu trawienia. Dotyczy to przede wszystkim trawienia węglowodanów.
Jeśli posiłek jest lepiej pogryziony, żołądek będzie mniej obciążony i szybciej go strawi. Warto także pamiętać, że sygnał o nasyceniu nie dociera do mózgu natychmiast. Im dłużej trwa posiłek, tym szybciej pojawia się uczucie sytości.
Śniadanie to podstawa
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Oprócz tego, że daje niezbędny zastrzyk energii, aby rozpocząć dzień to również przyspiesza metabolizm i tempo spalanych kalorii. Śniadanie skutecznie hamuje także napady wilczego apetytu i pomaga lepiej gospodarować energią. Rezygnacja ze śniadania może prowadzić do przejadania się podczas obiadu.
Regularne posiłki
Nieprawdziwe jest myślenie, że mniejsza liczba posiłków to szybki efekt w odchudzaniu. Aby schudnąć lub zachować wymarzoną linię należy wypracować zdrowe nawyki: 5 posiłków dziennie o określonych porach (średnio co 3 godziny) i jedzenie przy stole.
Regularne posiłki pozwolą uniknąć silnego poczucia głodu, który sprawia, że jemy za dużo i za szybko. Długie przerwy organizm traktuje jak ostrzeżenie i zaczyna magazynować zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.
Porcja na mniejszym talerzu
To oczywiste: żeby schudnąć trzeba jeść mniejsze porcje. Problem w tym jak to osiągnąć? Dobrym sposobem jest nakładanie posiłku na mniejsze talerze. Zupełnie inaczej wygląda ta sama porcja podana w małym i dużym naczyniu. Porcja na małym talerzu wydaje się być większa, a my z kolei mamy wrażenie, że zjedliśmy dużo więcej niż w rzeczywistości.
Warzywa, warzywa, i jeszcze raz warzywa!
Zgubą dla wielu osób odchudzających się jest podjadanie. Kiedy pojawia się ochota na schrupanie czegoś między posiłkami warto sięgnąć po warzywa. Są bogate w błonnik, pełne witamin i minerałów, a przy tym niskokaloryczne. Warzywa można jeść surowe, gotowane, kiszone czy marynowane.
W odchudzaniu ważne jest przede wszystkim, aby chcieć zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Niezbędna jest motywacja i wytrwałość.