Jak pokonać zmęczenie?

Zmęczenie, apatia, kłopoty z koncentracją, senność mogą być spowodowane wiosennym przesileniem. Jednak przyczyn takiego stanu jest bardzo wiele. Czasem uczucie zmęczenia towarzyszy nam od miesięcy, choć nie ma ku temu powodu. Warto więc przyjrzeć się sygnałom, jakie wysyła nasz organizm, by wiedzieć w jaki sposób poradzić sobie z osłabieniem i rozdrażnieniem.

Trwałe zmiany trybu życia

Zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, apatia, bezsenność mogą stać się przyczyną poważnych chorób układu krążenia, nerwowego czy pokarmowego. Ważne jest, by temu przeciwdziałać. Czasem niewielkie zmiany w trybie życia pozwalają pokonać zmęczenie.

Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o:

  • 7-8 godzin snu
  • Najlepszym sposobem, aby zregenerować organizm jest sen. Wypoczęty organizm lepiej radzi sobie w walce z wirusami, skokami temperatur i kapryśną pogodą. Należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Osoby dorosłe w okresie wiosennego przesilenia potrzebują około 7-8 godzin snu. Ważna jest także jakość snu. Przed snem warto dobrze wywietrzyć sypialnię, a ostatni posiłek zjeść na 2-3 godziny przed snem. Na kolację warto wybrać produkty lekkostrawne i bogate w tryptofan, którego źródłem są jaja, ryby, banany, mleko i jego przetwory;

  • regularny wypoczynek i relaks
  • Ciągły pośpiech i natłok pracy powodują długotrwałe napięcie, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, a nawet depresję. Dlatego ważne jest radzenie sobie z codziennym stresem i umiejętność relaksowania. Jest wiele sposobów na odprężenie bez konieczności wyjazdu na długi urlop. Pomaga aromatyczna kąpiel, pobyt w saunie lub grocie solnej, ale także dobra książka czy film. Starajmy się także jak najwięcej korzystać z energetyzujących promieni słońca i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niedobór światła podczas zimowych miesięcy negatywnie naznaczył się na naszym samopoczuciu. Wiosenne ciepło ożywi nasz organizm, a energia słoneczna pobudzi do działania;

  • aktywność fizyczna
  • Lekarstwem na złe samopoczucie i osłabienie organizmu jest aktywność fizyczna. Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. Należy jednak podejść do tego z głową i nie forsować się zbytnio na początku. Organizm po zimowym lenistwie potrzebuje czasu, aby nabrać formy. Zacznijmy od 30-minutowych spacerów, jogi lub nordic walking, by z czasem, stopniowo zwiększać intensywność treningów. Ważne jest, by ćwiczyć systematycznie. Aktywność fizyczna pobudzi krążenie krwi, zrelaksuje, wzmocni układ nerwowy, a ruch na świeżym powietrzu dodatkowo dotleni organizm. Dobrym rozwiązaniem jest przeplatanie ćwiczeń - jednego dnia aerobowych i rozciągających, z relaksacyjnymi następnego dnia. Świetne efekty daje też pływanie i wszelki kontakt z wodą. Odpręża i relaksuje, a przy tym modeluje sylwetkę;

  • właściwa dieta
  • W walce ze zmęczeniem ważna jest także właściwa dieta. Przede wszystkim należy zadbać o regularne, dobrze zbilansowane i urozmaicone posiłki, które dostarczą niezbędnych witamin i soli mineralnych. Niedobory tych składników często przyczyniają się do nasilenia zmęczenia, apatii i osłabienia. W diecie nie może zabraknąć witamin z grupy B tzw. „witamin nastroju”, ponieważ korzystnie oddziałują na układ nerwowy, a także cynku, żelaza i magnezu, które pomogą szybciej uporać się z przemęczeniem.

    Należy zadbać, by dieta była bogata w ryby, rośliny strączkowe, szpinak, brokuły, kiełki, mięso i pieczywo pełnoziarniste. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

    Kiedy do lekarza?

    Właściwa dieta, sen, relaks i aktywność fizyczna pomogą odzyskać energię i dobre samopoczucie. Jeśli jednak zmęczenie i apatia przedłuża się bez wyraźnego powodu, nie można tego lekceważyć! Taki stan może być bowiem oznaką choroby. Uczucie ciągłego zmęczenia, nieustępujące nawet po dłuższym wypoczynku może świadczyć o anemii, zapaleniu wątroby (WZW typu C), niewydolności nerek, boreliozie, cukrzycy typu II. Coraz powszechniej mówi się także o tzw. syndromie chronicznego zmęczenia (z ang. Chronic Fatique Syndrome – CFS). Dokładna przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest znana.

    Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:

  • zmęczenie utrzymujące się dłużej niż pół roku;
  • osłabienie, ból mięśni i stawów (bez obrzęków i zaczerwienienia);
  • częste bóle głowy;
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność);
  • podwyższona temperatura, stany podgorączkowe;
  • apatia, drażliwość, zaburzenia koncentracji i pamięci.
  • Lista schorzeń, które objawiają się uczuciem ciągłego zmęczenia jest długa. Dlatego nie można bagatelizować tego stanu i zgłosić się do lekarza.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2012-03-28]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.