Trwałe zmiany trybu życia
Zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią, apatia, bezsenność mogą stać się przyczyną poważnych chorób układu krążenia, nerwowego czy pokarmowego. Ważne jest, by temu przeciwdziałać. Czasem niewielkie zmiany w trybie życia pozwalają pokonać zmęczenie.
Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o:
Najlepszym sposobem, aby zregenerować organizm jest sen. Wypoczęty organizm lepiej radzi sobie w walce z wirusami, skokami temperatur i kapryśną pogodą. Należy zadbać o odpowiednią ilość snu. Osoby dorosłe w okresie wiosennego przesilenia potrzebują około 7-8 godzin snu. Ważna jest także jakość snu. Przed snem warto dobrze wywietrzyć sypialnię, a ostatni posiłek zjeść na 2-3 godziny przed snem. Na kolację warto wybrać produkty lekkostrawne i bogate w tryptofan, którego źródłem są jaja, ryby, banany, mleko i jego przetwory;
Ciągły pośpiech i natłok pracy powodują długotrwałe napięcie, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, a nawet depresję. Dlatego ważne jest radzenie sobie z codziennym stresem i umiejętność relaksowania. Jest wiele sposobów na odprężenie bez konieczności wyjazdu na długi urlop. Pomaga aromatyczna kąpiel, pobyt w saunie lub grocie solnej, ale także dobra książka czy film. Starajmy się także jak najwięcej korzystać z energetyzujących promieni słońca i spędzać czas na świeżym powietrzu. Niedobór światła podczas zimowych miesięcy negatywnie naznaczył się na naszym samopoczuciu. Wiosenne ciepło ożywi nasz organizm, a energia słoneczna pobudzi do działania;
Lekarstwem na złe samopoczucie i osłabienie organizmu jest aktywność fizyczna. Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. Należy jednak podejść do tego z głową i nie forsować się zbytnio na początku. Organizm po zimowym lenistwie potrzebuje czasu, aby nabrać formy. Zacznijmy od 30-minutowych spacerów, jogi lub nordic walking, by z czasem, stopniowo zwiększać intensywność treningów. Ważne jest, by ćwiczyć systematycznie. Aktywność fizyczna pobudzi krążenie krwi, zrelaksuje, wzmocni układ nerwowy, a ruch na świeżym powietrzu dodatkowo dotleni organizm. Dobrym rozwiązaniem jest przeplatanie ćwiczeń - jednego dnia aerobowych i rozciągających, z relaksacyjnymi następnego dnia. Świetne efekty daje też pływanie i wszelki kontakt z wodą. Odpręża i relaksuje, a przy tym modeluje sylwetkę;
W walce ze zmęczeniem ważna jest także właściwa dieta. Przede wszystkim należy zadbać o regularne, dobrze zbilansowane i urozmaicone posiłki, które dostarczą niezbędnych witamin i soli mineralnych. Niedobory tych składników często przyczyniają się do nasilenia zmęczenia, apatii i osłabienia. W diecie nie może zabraknąć witamin z grupy B tzw. „witamin nastroju”, ponieważ korzystnie oddziałują na układ nerwowy, a także cynku, żelaza i magnezu, które pomogą szybciej uporać się z przemęczeniem.
Należy zadbać, by dieta była bogata w ryby, rośliny strączkowe, szpinak, brokuły, kiełki, mięso i pieczywo pełnoziarniste. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.
Kiedy do lekarza?
Właściwa dieta, sen, relaks i aktywność fizyczna pomogą odzyskać energię i dobre samopoczucie. Jeśli jednak zmęczenie i apatia przedłuża się bez wyraźnego powodu, nie można tego lekceważyć! Taki stan może być bowiem oznaką choroby. Uczucie ciągłego zmęczenia, nieustępujące nawet po dłuższym wypoczynku może świadczyć o anemii, zapaleniu wątroby (WZW typu C), niewydolności nerek, boreliozie, cukrzycy typu II. Coraz powszechniej mówi się także o tzw. syndromie chronicznego zmęczenia (z ang. Chronic Fatique Syndrome – CFS). Dokładna przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest znana.
Objawy, które powinny nas zaniepokoić to:
Lista schorzeń, które objawiają się uczuciem ciągłego zmęczenia jest długa. Dlatego nie można bagatelizować tego stanu i zgłosić się do lekarza.