Kasza jaglana nie zawiera glutenu, dlatego idealnie nadaje się do małych dzieci i ludzi stosujących diety lekkostrawne. Poza tym zawiera dużo błonnika oraz witamin z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, pirydoksyny). Obfituje w lecytynę oraz substancje mineralne: magnez, wapń, fosfor, potas, żelazo. Zawiera też witaminę E.
Kolejną zaletą kaszy jaglanej jest krzemionka, rzadko spotykana w produktach spożywczych, odpowiadająca za zdrową skórę, silne paznokcie i piękne włosy.
Kasza jaglana spożywana podczas chorób górnych dróg oddechowych ułatwia pozbycie się flegmy, kojąco też wpływa na układ pokarmowy. Ta najzdrowsza z kasz naprawdę zasługuje na naszą uwagę. Można spożywać ją na słodko, z owocami lub mlekiem, można ją stosować jako dodatek do zup i oczywiście jako dodatek do dań pikantnych.
Sposób gotowania kaszy jaglanej nie jest wcale skomplikowany. Najpierw myjemy ziarna, następnie wrzucamy je do lekko osolonego wrzątku. Można też dodać trochę tłuszczu, np. łyżkę masła. Wody powinno być ponad 2 razy tyle co kaszy (1 szklanka kaszy - 2,5 szklanki wody). Kaszę jaglaną należy gotować około 20 minut, na lekkim ogniu, pod przykryciem, w tym czasie woda powinna cała zniknąć.
Przepis na bardzo szybkie danie z kaszą jaglaną:
Ugotować kaszę jaglaną, osobno podsmażyć na oliwie gotową mrożonkę warzywa na patelnię o ulubionym smaku, np. warzywa z kaszą i kurczakiem (warto mieszać kilka rodzajów kasz). Danie szybkie, smaczne i zdrowe.