Magiczne orzechy laskowe

W starożytności twierdzono, że orzechy to rośliny magiczne, które przynoszą szczęście. Obecnie wiadomo, że magia zaklęta jest w ich wnętrzu. Orzechy są bowiem źródłem wielu cennych witamin i minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka. Spożywane regularnie znacząco zmniejszają ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia. Ale to nie wszystko...

Paliwo dla szarych komórek

Orzechy laskowe są doskonałym źródłem wartościowego białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom „złego” cholesterolu i zmniejszają ryzyko wielu chorób serca.

Orzechy zawierają także sporo cennych witamin i soli mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, magnez, potas czy żelazo. Spośród wszystkich odmian są najbogatszym źródłem witaminy E, zwanej także witaminą młodości. 100 gram orzechów zapewnia 387% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który niszczy wolne rodniki i hamuje procesy starzenia się komórek. Orzechy laskowe zawierają także witaminę C i witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, a w połączeniu z fosforem, potasem i magnezem poprawiają pamięć i sprzyjają efektywnej pracy mózgu.

Orzechy uszczelniają naczynia krwionośne, a także wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Dzieje się tak za sprawą zawartości argininy – aminokwasu odpowiedzialnego za wytwarzanie tlenku azotu, który z kolei silnie rozszerza naczynia krwionośne, hamuje agregację płytek krwi i przeciwdziała osadzaniu się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.

Orzechy laskowe z uwagi na dużą zawartość błonnika są także świetnym lekarstwem na zaparcia.

Lecznicze właściwości orzechów

Orzechy laskowe są wskazane dla osób znerwicowanych, żyjących w ciągłym stresie, mających kłopoty z zasypianiem, cierpiących na anemię, a także osób pracujących umysłowo. Należy także podkreślić, że orzechy laskowe zajmują czołowe miejsce wśród produktów, które minimalizują ryzyko chorób serca.

Oprócz tego orzechy laskowe:

  • regulują poziom cukru we krwi;
  • poprawiają parametry krwi;
  • obniżają poziom złego cholesterolu;
  • działają przeciwzakrzepowo;
  • zapobiegają chorobom serca;
  • wzmacniają układ nerwowy;
  • łagodzą stany depresyjne;
  • pobudzają pracę mózgu;
  • usprawniają pamięć i koncentrację;
  • zapobiegają zaparciom;
  • poprawiają stan skóry.
  • Z orzechów laskowych pozyskuje się także olej, który obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Olejek znajduje zastosowanie w kosmetyce. Doskonale pielęgnuje i odżywia skórę suchą, wrażliwą i zmęczoną.

    Z kolei łupiny orzecha wykorzystuje się w pielęgnacji cery trądzikowej. Zmielone łupiny są częstym składnikiem peelingów jako środek ścierający, ściągający i przeciwbakteryjny.

    Orzechy... nie dla wszystkich!

    Orzechy należą do produktów kwasotwórczych. Dlatego są niewskazane osobom cierpiącym na zgagę.

    Dla niektórych wadą orzechów może być ich wysoka kaloryczność – 100 gram orzechów dostarcza 640 kalorii. Nie oznacza to jednak, że należy z nich całkiem rezygnować. Warto nimi zastępować inne (delikatnie mówiąc niezbyt zdrowe) wysokokaloryczne przekąski.

    Jak przechowywać?

    Orzechy należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Należy pamiętać, że przechowywane w łupinkach dłużej zachowują świeżość i swoje wartości odżywcze. Natomiast obrane orzechy najlepiej przechowywać w lodówce, aby zapobiec ich jełczeniu.

    Dla zdrowia warto schrupać garść orzechów laskowych kilka razy w tygodniu. Zaleca się jedzenie 30 gram orzechów dziennie.

    Polecamy podobne artykuły:
    Polecamy także nasze przepisy:
    Drukowanie:

    Ze zdjęciami Z komentarzami
    Inne informacje o artykule:
    Autor:
    Agnieszka [2011-10-10]
    Ocena:
    5/5 [głosów: 2]
    Komentarze do artykułu:
    Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
    Dodaj komentarz

    Autor:
    Newsletter
    Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.