Melon dla zdrowia
Melony w 90% składają się z wody. Ponadto są cennym źródłem witaminy A i C oraz potasu, który reguluje gospodarkę wodną, obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego. Melony o pomarańczowej barwie dostarczają organizmowi również beta-karotenu, który chroni przed nowotworami i chorobami serca.
Melony zalecane są w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz schorzeń układu moczowego. Mają działanie moczopędne i przeczyszczające. Melony są stosowane również jako środek przeciwgorączkowy. W medycynie ludowej melony zalecane były w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach.
Zdaniem francuskich naukowców melony są skutecznym sposobem walki ze stresem i przemęczeniem. A to za sprawą zawartego w nich przeciwutleniacza – dysmutazy ponadtlenkowej.
Uwaga! Melony nie dla wszystkich. Ze względu na sporą zawartość cukru melonów powinny unikać osoby z zaburzeniami trawiennymi oraz chorzy na cukrzycę.
Melon dla urody
Melon (podobnie jak należący do tej samej rodziny ogórek czy arbuz) bardzo korzystnie wpływają na urodę i stan naszej skóry. Sok z melona świetnie nawilża suchą cerę, działa kojąco, usuwa zanieczyszczenia i łagodzi podrażnienia. Miąższ melona można stosować także w leczeniu wyprysków i stanów zapalnych skóry. Oprócz tego melon doskonale chłodzi i na długo pozostawia uczucie świeżości.
Melonowa dieta
Melonowa dieta to propozycja nie tylko na wakacyjne upały. Przemawia za tym kilka argumentów...
Odmiany melonów
Występują liczne odmiany melonów, które różnią się kształtem, wielkością, kolorem skórki i miąższu, a przede wszystkim smakiem. Trzy podstawowe odmiany melonów to: zimowe, kantalupa i siatkowe.
Najbardziej popularną odmianą jest melon zimowy nazywany również miodowym. Wyróżnia się żółtym kolorem skórki i owalnym kształtem. Melon miodowy ma delikatny, słodki i soczysty miąższ o jasnozielonej barwie. Jest dostępny w sklepach przez cały rok.
Melon kantalupa to melon o bardzo słodkim i aromatycznym pomarańczowym miąższu. Owoce mają lekko podłużny kształt i chropowatą skórkę. Są odmianą bardzo delikatną i nietrwałą. Melon kantalupa jest niezwykle bogaty w witaminę C i wspomaga działanie systemu immunologicznego.
Melon siatkowy (siateczkowy) o złoto-zielonej barwie skórki, pokrytej charakterystyczną białą siateczką – stąd nazwa odmiany. Miąższ ma intensywny aromat oraz zazwyczaj pomarańczową barwę.
Gorzki melon – co to takiego?
Gorzki melon to odmiana, która kształtem przypomina ogórka, a smakiem przyprawę curry. Od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu w leczeniu m. in. malarii, trudno gojących się ran, zaparć czy niestrawności. Ostatnie badania naukowców dowodzą, że gorzki melon może okazać się pomocny w leczeniu cukrzycy typu II.
Gorzki melon zawiera substancje o właściwościach hipoglikemicznych, czyli obniżających poziom cukru we krwi. Dodatkową jego zaletą jest brak skutków ubocznych podczas stosowania.