Odchudzanie - mity i kity

Każda kobieta zna dobrze smak odchudzania. Zima, Święta, gorsze dni, to momenty w których łatwo zapomnieć się i nabrać nieco ciała. Przychodzi jednak taki czas, w którym mówimy sobie dość i ostro bierzemy się za siebie i swoją figurę. Czytamy, pytamy i kreujemy swoją wizję jak najszybszej utraty wagi, ale czy warto wierzyć we wszystkie informacje, jakie do nas docierają?? Tu dowiesz się, co naprawdę ułatwia odchudzanie, a co jest tylko obiegowym mitem.

Picie wody mineralnej w dużych ilościach powoduje, że chudniemy

Picie wody samo w sobie nie sprawia, że chudniemy, ale ułatwia trawienie i wypłukuje toksyny z organizmu, tak więc jak najbardziej powinniśmy pić wodę w każdej ilości, szczególnie z dużą zawartością jodu, który pobudza działanie tarczycy odpowiedzialnej za przemianę materii. Dodatkowo wypicie pełnej szklanki wody przed posiłkiem sprawia, że zapełniamy częściowo żołądek i przez to zjadamy mniejszą porcję.

Dbając o linię nie można jeść czekolady

Czekolada pełnomleczna zawiera cukier, dlatego nie można zjeść jej dużo, albo późnym wieczorem, ale kostka czekolady zjedzona na czczo, pół godziny przed posiłkiem spowoduje, że organizm zacznie spalać kalorie. Poza tym czekolada poprawia humor, pamięć, dostarcza magnezu, uwalnia przeciwutleniacze, które blokują tworzenie raka, dlatego warto czasem po nią sięgnąć. Można też jeść czekoladę gorzką (zawartość kakao co najmniej 80 %).

Żeby szybciej schudnąć lepiej nie jeść śniadania

To podstawowy błąd najczęściej popełniany w procesie odchudzania. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, bowiem dostarcza tak potrzebnej energii do całodziennego funkcjonowania. Nawet jeśli nie czujemy wielkiego głodu powinniśmy coś zjeść, bo tego wymaga nasz organizm. Poza tym nie jedzenie śniadania sprawia, że podjadamy cały dzień, albo doprowadzamy się do wilczego głodu i tym sposobem spożywamy zabójcze ilości podczas popołudniowego posiłku. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest spożycie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia.

Kolację można sobie odpuścić

To prawda, kolacja jest właśnie tym posiłkiem, który można pominąć w ciągu dnia, by uzyskać szybszy efekt w odchudzaniu. Nie jest to jednak warunek konieczny, ważne jest natomiast, by pamiętać, że nie można objadać się na noc, szczególnie słodyczami, ostatni posiłek powinien odbyć się co najmniej 2 godziny przed pójściem spać, najlepiej do godziny 18.00.

Najlepsza jest ostra krótka dieta dająca szybkie efekty

Odchudzanie nie jest sprawą prostą i nie ma tutaj stałych reguł, wszystko zależy od organizmu i samozaparcia, ale często szybkie efekty nie są najlepsze. Restrykcyjna dieta co prawda pozwoli nam szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale zmęczony i wygłodniały organizm może chcieć szybko nadrobić "zaległości" i cały trud skończy się "efektem jojo". Lepsze wydaje się racjonalne działanie i powolna zmiana trybu życia oraz wyrobienie dobrych nawyków żywieniowych.

Warzywa można jeść bez ograniczeń

To prawda. Duża zawartość błonnika w warzywach daje uczucie sytości. Zapewnia regularną przemianę materii i ułatwia trawienie. Dodatkowo kapusta świeża i kiszona zwiększają aktywność przewodu pokarmowego i regulują pracę jelit.

Owoce można jeść bez ograniczeń

Nie jest to do końca prawdą, ponieważ niektóre owoce zawierają duże ilości cukru, jak np. melon, winogrona czy banany. Szczególnie te ostatnie powinny być raczej zjadane jako mały posiłek, a nie przekąska przed posiłkiem. W dużych ilościach natomiast można jeść niskokaloryczne jabłka, które dodatkowo wspomagają przemianę materii.

Sałatki można jeść bez ograniczeń

To również nie jest do końca prawdą. Sałatki, a szczególnie surówki zwykle są przyrządzane z niskokalorycznych produktów, ale jeśli dodajemy do nich majonez lub wysokoprocentową śmietanę, przestają być sprzymierzeńcem w odchudzaniu, lepiej dodać jogurt naturalny lub oliwę z oliwek.

Sery tuczą

To prawda, sery są bardziej kaloryczne niż mięso, dlatego odchudzając się ograniczmy spożycie serów, szczególnie tych tłustych, chudy twaróg można jeść spokojnie.

Rzucenie palenia powoduje tycie

To prawda, że może nastąpić krótkotrwały przyrost masy ciała, jednak później ciężar ciała wraca do normy.

Otyłość może doprowadzić do licznych chorób

To prawda, zbytnia, powtarzam zbytnia otyłość (nie kilka kg za dużo) może spowodować bóle kręgosłupa, cukrzycę, udar mózgu, zadyszki a w efekcie bezdechy, problemy z pracą serca. To dobre argumenty przemawiające za tym, by rozpocząć odchudzanie, gdy nasz współczynnik BMI wskazuje nadwagę.

Polecamy podobne artykuły:
Polecamy także nasze przepisy:
Drukowanie:

Ze zdjęciami Z komentarzami
Inne informacje o artykule:
Autor:
ania [2010-10-11]
Ocena:
4.83/5 [głosów: 6]
Komentarze do artykułu:
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Twój komentarz może być pierwszy.
Dodaj komentarz

Autor:
Newsletter
Progmid 2003 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.