Co dobrego w ogórkach?
Ogórki w ponad 96% składają się z wody, dlatego świetnie orzeźwiają i gaszą pragnienie w upalne dni. Nie posiadają jednak zbyt wielu wartości odżywczych. W niewielkich ilościach zawierają witaminy: A, C, K, witaminy z grupy B oraz sole mineralne: potas, magnez, mangan, siarkę i fosfor.
Najwięcej składników o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie znajduje się w skórce. W niej także zawarte są sterole, które obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Ogórki są bogatym źródłem związków o charakterze zasadowym, które korzystnie wpływają na odkwaszanie organizmu, a co za tym idzie zapewnienie optymalnego pH krwi.
Ogórki są niskokaloryczne, 100 gram dostarcza 12 kalorii. Mogą zatem stanowić smaczną i nietuczącą przekąskę. Jednak świeże ogórki są ciężkostrawne, więc i tu działa zasada „co za dużo to niezdrowo”.
Korzystny wpływ ogórków na zdrowie
Arystoteles zalecał ogórki jako środek na potencję, a Juliusz Cezar uważał, że dobrze wpływają na inteligencję i temperament. W medycynie ludowej ogórki znalazły zastosowanie jako lekarstwo na gorączkę. Od wieków znany jest także zbawienny wpływ ogórka na urodę.
Obecnie ogórki znajdują zastosowanie w wielu dietach odchudzających. A to dlatego, że:
ponadto:
Chcąc wykorzystać lecznicze właściwości ogórków nie należy ich solić.
Czy łączyć pomidora z ogórkiem?
Świeże ogórki zawierają enzym – askorbinazę, który niszczy witaminę C. Dlatego nie poleca się łączenia ogórków z warzywami bogatymi w witaminę C. Łyżeczka soku z ogórków jest w stanie utlenić witaminę C zawartą w 3 litrach soku z pomidorów. Z tego też względu twierdzi się, że pomidor i ogórek to źle dobrana para.
Ale jest i na to kilka sposobów. Askorbinazę można zneutralizować przez zakwaszenie sałatki, dodając sos na bazie octu i oleju. Kwaśne środowisko powoduje, że enzym ten ulega zniszczeniu. Można także zamiast świeżych ogórków do sałatki dodać ogórki kiszone, które są pozbawione askorbinazy... a nawet same są źródłem witaminy C. Innym sposobem jest wymieszanie składników sałatki z niewielką ilością oliwy przed ich połączeniem.