Wartości odżywcze
Orzechy włoskie mają wysoką wartość odżywczą. Głównym ich składnikiem są łatwo przyswajalne tłuszcze (60-70%), w większości z rodziny omega-3. Dlatego mogą po nie sięgać także osoby z miażdżycą i zaburzeniami przemiany tłuszczowej. Już kilka orzechów zapewnia organizmowi niezbędną dzienną dawkę tych kwasów.
Oprócz tego, orzechy włoskie dostarczają także wartościowego białka, znacznych ilości witaminy E i witamin z grupy B, soli mineralnych (potasu, fosforu, magnezu, żelaza) i błonnika.
Orzechy włoskie są źródłem fitosteroli, czyli roślinnych sterydów, które obniżają poziom cholesterolu i chronią przed chorobami serca. Spośród wszystkich odmian to właśnie orzechy włoskie zawierają najwięcej antyoksydantów, czyli związków, które neutralizują działanie wolnych rodników i hamują procesy starzenia się komórek.
Co ważne, orzechy są produktem bezglutenowym. Są więc zalecane w diecie osób cierpiących na celiakię. Orzechy włoskie mogą także pomóc osobom mającym problemy z bezsennością. Odkryto bowiem, że zawierają melatoninę – hormon biorący udział w regulacji snu.
Surowiec leczniczy
Właściwości lecznicze orzecha włoskiego znane były już w starożytności. W celach leczniczych wykorzystuje się niedojrzałe owoce, jak i świeże liście. W medycynie ludowej stosowano je w nieżytach żołądka, wrzodach, schorzeniach skóry i niedokrwistości.
Liście i niedojrzałe owoce orzecha włoskiego wykazują silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a także:
Odwary z liści stosuje się do płukania gardła, natomiast nalewkę z niedojrzałych owoców przy zaburzeniach żołądkowych.
Zdrowie w łupinie...
Pomimo tego, że orzechy włoskie są bardzo kaloryczne (100 gram to 645 kalorii) są wskazane w codziennej diecie. Regularne spożywanie niewielkich ilości orzechów korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i zmniejsza ryzyko wielu chorób:
Orzechy włoskie warto także chrupać dla urody. Poprawiają bowiem stan cery, paznokci i włosów. Są chętnie wykorzystywane jako składnik kremów, maseczek i peelingów oczyszczających pory, a także do leczenia trądziku młodzieńczego. Zawarty w liściach i łupinach barwnik o nazwie juglon pogłębia kolor włosów, a skórze nadaje efekt opalenizny. Dlatego wyciągi z orzecha są składnikiem preparatów ułatwiających opalanie i środków do farbowania włosów.
Jak przechowywać?
Jeśli orzechy włoskie planujemy przechowywać w łupinach, najlepiej wybrać miejsce suche, chłodne i przewiewne. Ze względu na dużą zawartość tłuszczu orzechów nie należy przechowywać zbyt długo, bo jełczeją.
Uwaga! Orzechy włoskie są bardzo lubiane przez mole spożywcze.
Obrane orzechy można podzielić na porcje i zamrozić lub przechowywać w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku. Orzechów nie należy przechowywać zbyt długo, bo stracą cenne składniki odżywcze.