Przedszkole to miejsce, w którym dziecko spotyka swoich rówieśników, może się z nimi bawić i szaleć, a przy okazji uczy się współistnienia w większej niż dotychczas grupie. To ważna lekcja życia dla takiego malucha, bo przecież od tego momentu już zawsze będzie częścią społeczności, najpierw przedszkolnej później szkolnej itd.
Ale choć przeważającą część życia przedszkolnego stanowi świetna zabawa, to jednak pójście do przedszkola często jest ogromnym przeżyciem i wiąże się ze stresem. Nowe otoczenie, nieznane dzieci i obca pani, która na kilka godzin ma zastąpić ukochaną mamę. Każde dziecko potrzebuje czasu, by odnaleźć się w tej nowej sytuacji, niektóre przechodzą przez to lepiej, inne gorzej, płacząc przy rozstaniu, różny jest też czas niezbędny do akceptacji nowego środowiska i rozłąki z rodzicami.
Również dla rodziców te chwile nie są łatwe, jednak ich odpowiednie zachowanie może pomóc dziecku odnaleźć się w tym nieznanym dotąd świecie. Warto przygotować dziecko do pójścia do przedszkola zanim to nastąpi. Zadbaj o to, by dziecko miało kontakt z rówieśnikami, zachęcaj je do zabawy z innymi dziećmi i pomagaj rozwiązywać konflikty jeśli zachodzi taka potrzeba. Można przygotować dziecko do rozstania z mamą, zostawiając je czasem pod opieką innej zaufanej osoby dorosłej.
Warto też zachęcać dziecko do nauki samodzielności, może samo próbować się rozbierać, ubierać, załatwiać, myć rączki i buzię, jeść i wykonywać inne proste czynności. Przy każdej udanej próbie chwal dziecko i tłumacz, że przy jakichkolwiek problemach zawsze może poprosić o pomoc (ciebie lub później panią w przedszkolu). Staraj się wprowadzać uporządkowany rytm dnia, zbliżony do tego w przedszkolu, na spacerkach pokaż mu kilka razy budynek przedszkola oraz plac zabaw, jeśli jest taka możliwość niech pobawi się w tym miejscu. Opowiadaj o przedszkolu i zaletach przebywania w nim. Wszystko to pozwoli dziecku łatwiej się zaklimatyzować i nieco oswoi nieznane.
A kiedy już nadejdzie ten dzień... Weźcie plecak zakupiony specjalnie na tą okazję, z papućkami, piżamką i bielizną na zmianę, i ruszajcie do przedszkola. Pamiętaj, aby dziecko nastawić pozytywnie, a swoje niepokoje i stres ukryj głęboko wewnątrz, tak by dziecko ich nie zauważyło. Dla dobra dziecka, pożegnanie powinno być krótkie i pozbawione zbędnych emocji. Jeśli dziecko nie śpi w ciągu dnia, na początku odbieraj je przed leżakowaniem. Uwaga! Spełniaj obietnice, jeśli powiesz że przyjdziesz po obiadku, to właśnie tak zrób, dziecko musi wiedzieć, że może na ciebie liczyć i mieć pewność, że wrócisz i je odbierzesz.
Często pierwszy dzień w przedszkolu przebiega gładko, dziecko jest w euforii i dopiero w kolejnych dniach pojawiają się łzy, a nawet rozpacz. Bądź na to przygotowana, silna i zdecydowana, jeśli pracujesz i nie ma możliwości zrezygnowania z przedszkola lub skrócenia godzin pobytu, od samego początku musisz dziecku o tym otwarcie mówić. Przy rozstaniu zapewnij dziecko, że je odbierzesz i zostaw je z panią przedszkolanką, zwykle płacz trwa kilka chwil, a później maluszek zaczyna się ładnie bawić z innymi dziećmi. Przy odbieraniu dziecka (możesz przynieść ze sobą jakiś drobiazg w nagrodę, że było dzielne) porozmawiaj z wychowawczynią o tym jak dziecko sobie radzi i jak się sprawuje. Z pewnością cię to uspokoi i pamiętaj - w przedszkolu dziecku nie dzieje się krzywda i jest to cenna lekcja na przyszłość.