Obrus
Elegancko przygotowany stół wymaga od nas dobrej organizacji i przede wszystkim czasu. Na początek przygotujmy obrus, który jest podstawą dobrze nakrytego stołu. Musi być oczywiście czysty i idealnie wyprasowany. Powinien zwisać przynajmniej 20 centymetrów z każdej strony. Kolor obrusa jest dowolny. Możemy wybrać klasyczny, biały obrus lub pokusić się o nieco awangardy i wybrać obrus wzorzysty lub kolorowy, który ożywi stół. Należy jednak pamiętać, aby dobrać go do koloru i wzorów serwisu, a także innych dodatków na stole. Obowiązuje tu zasada harmonii i umiaru.
Sztućce
Aby prawidłowo nakryć do stołu należy pamiętać o kilku ogólnych zasadach. Najważniejszą z nich jest ułożenie sztućców. Sztućce układa się w kolejności użycia. Oznacza to, że najdalej od talerza znajdują się sztućce, których będziemy używać na początku, natomiast najbliżej talerza - sztućce do potraw podawanych na końcu.
W przypadku, gdy zamierzamy podać zupę, drugie danie i deser obowiązują następujące zasady:
Przyprawy, takie jak sól czy pieprz powinniśmy ustawić na dwóch skrajnych częściach stołu. W ten sposób, przy większej liczbie gości, unikniemy chaosu.
Gdy do posiłku podajemy pieczywo i masło, po lewej stronie od widelca powinien znajdować się talerzyk do pieczywa, a na nim specjalny nóż do masła.
Kieliszki
Teoretycznie na stole powinien znaleźć się kieliszek na wodę, wino czerwone i białe. W rzeczywistości jednak na stole nie ma aż tyle miejsca, więc... zanim wyciągniemy na stół cały asortyment kieliszków, szklanek i szklaneczek warto zastanowić się jakie napoje będziemy serwować. Do białego wina przeznaczone są kieliszki o kształcie tulipana – mniejsze i smukłe, do wina czerwonego kieliszki większe i pękate. Ze względu na oszczędność miejsca możemy postawić jeden, uniwersalny, średniej wielkości kieliszek. Ustawiamy je po prawej stronie powyżej noża.
Serwetki
Serwetki nie tylko chronią gości przed zabrudzeniem, ale także są doskonałym elementem dekoracyjnym stołu i dają ogromne pole do popisu. Możemy wybrać serwetki papierowe lub płócienne, w różnych kolorach i wzorach. Możemy je składać na skos, zwijać w rulon lub pokusić się o bardziej wyszukane kształty (tulipan, gwiazda, wachlarz). Pamiętajmy, że kolor i forma muszą być starannie dobrane do pozostałych elementów stołu.
Serwetki zazwyczaj układa się po lewej stronie nakrycia lub na środku talerza. Lepiej unikać umieszczania serwetek pod sztućcami, gdyż trudno je stamtąd wyciągnąć.
Dodatki
Kiedy już wykonamy czynności związane z rozłożeniem sztućców, kieliszków i serwetek możemy pomyśleć o dodatkach, które nadadzą charakteru i wyrazu naszemu przyjęciu. Zasadą jest, że na stole powinien znaleźć się punkt centralny. Mogą to być świece, kwiaty, stroiki itp. Dekoracje nie powinny być zbyt wysokie, aby nie zasłaniały biesiadnikom pola widzenia, a ich kolorystyka powinna współgrać z całością.
Świąteczny stół można udekorować na wiele sposobów. Niezwykle efektowną ozdobą stołu będzie poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Uroku dodadzą także złote szyszki i orzechy włoskie, choinkowe gałązki, bombki, czerwone jabłuszka. Nie powinno ich być zbyt wiele, aby nie przeszkadzały i nie zdominowały stołu.
A przy tym wszystkim pamiętajmy, aby zadbać o dobrą i miłą atmosferę przy stole :)